Rozmowy niefiltrowane

 • Nasilenie kradzieży

  Środa, 22 stycznia 2020

  No niestety, jak zwykle w tym roku czekają nas podwyżki, mowa zwłaszcza o alkoholu i papierosach (nagłym wzroście akcyzy). To może być problem dla sklepów – zwłaszcza tych, których te towary są głównym źródłem dochodu – ale prawda jest taka, że konsumenci nie zrezygnują z ich kupna, nawet gdy wzrośnie cena. Inna sprawa to kwestia pozbycia się towaru ze starą akcyzą,... Czytaj więcej »

 • Nowy rok, nadchodzące wyzwania

  Środa, 22 stycznia 2020

  Moim zdaniem patrząc na podsumowanie zeszłego roku wydaje mi się, że handel (przynajmniej w mniejszych sklepach) ma się ogólnie gorzej. Akurat nie chodzi mi o mój sklep, takie wnioski płyną z rozmów z moimi kolegami po fachu, których spotykam w hurtowniach. Również przedstawiciele handlowi, których znam zauważają, że zamyka się wiele małych sklepów właścicielskich. Z tego... Czytaj więcej »

 • Konkurencyjni względem marketów

  Środa, 22 stycznia 2020

  Najtrudniejsze wyzwanie dla naszego sklepu to przede wszystkim rywalizacja cenowa z dużymi sklepami w okolicy. Pomimo, że staram się kupować jak najtaniej i nakładać jak najniższą marżę, trudno jest dorównać supermarketom. Dlatego staramy się nadrabiać w inny sposób, np. oferując tradycyjny asortyment, który ciężko znaleźć w dyskontach. Przykładem takiego produktu jest... Czytaj więcej »

 • Drożej i zdrowiej

  Środa, 22 stycznia 2020

  Od kiedy wprowadzili 500+ widać, że ludzie (zwłaszcza rodzice) wydają więcej pieniędzy na produkty lepszej jakości. Wolą zapłacić więcej i jeść zdrowiej, jednak wcześniej nie każdy mógł sobie na to pozwolić. Tu w okolicy wiele osób ma problemem ze znalezieniem pracy i dotychczas nie było ich na to stać. Osobiście cieszy mnie to, że ludzie zwracają o wiele większą... Czytaj więcej »

 • Zmiany zakupowych zwyczajów

  Środa, 22 stycznia 2020

  2019 rok nie wyróżnił się niczym szczególnym. Jeśli chodzi o obroty nie czuję specjalnej różnicy, nie zanotowałam zarówno znacznych spadków, jak i wzrostów. Ceny też, choć ludzie narzekają że wzrosły, u mnie nawet pieczywo nie podrożało. Wyjątkiem jest na pewno nabiał, może troszeczkę poszybował do góry, jednak to szczególna kategoria – krótka data przydatności,... Czytaj więcej »

 • Zmieniający się klient

  Środa, 22 stycznia 2020

  Z mojej perspektywy mijający rok 2019 był bardzo udany, i dla handlu (gdzie obserwowaliśmy na pewno dużo zmian), i dla konsumentów. Być może to właśnie przez socjalne programy poprawiła się sytuacja finansowa naszych klientów. Zakupowy boom widać przed świętami, długimi weekendami, większymi imprezami… Myślę, że to był dobry rok. Wydaje mi się, że ludzie są gotowi... Czytaj więcej »

 • Oraz dużo uśmiechów!

  Niedziela, 15 grudnia 2019

  Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy uświadamiamy sobie jak ważni są nasi klienci. Nie chodzi bynajmniej o aspekt ekonomiczny, to że zostawia w naszym sklepie pieniądze. Każdy kto dzień w dzień przekracza próg naszego sklepu, i nieważne czy są to duże zakupy czy pojedyncze produkty, staje się ważną częścią naszego życia. Klienci się z nami integrują, są istotną... Czytaj więcej »

 • By unikać problemów…

  Niedziela, 15 grudnia 2019

  U nas w sklepie w Wigilię raczej się już nie pracuje – oczywiście w te ostatnie dni ludzie dokupują produkty, które mają być jak najdłużej świeże, na przykład pieczywo, ciasta czy owoce. Natomiast cała reszta jest kupiona już o wiele wcześniej, nasi klienci są przyzwyczajeni do przedświątecznych zakupów w takim trybie. Jak pogodzić święta w domu z pracą? Pomimo... Czytaj więcej »

 • By obroty nie malały…

  Niedziela, 15 grudnia 2019

  Okres przedświąteczny jest bardzo gorący w handlu i tym samym bardzo pracowity. Sprzedajemy dużo towaru w tym okresie i trzeba stale pilnować, by nie zabrakło produktów pożądanych przez klientów. Należy przygotować promocje i dołożyć wszelkich starań, by klienci byli zadowoleni. Wiąże się to także z ciągłym dokładaniem towaru na półki i uzupełnianiem braków. Czytaj więcej »

 • By każdy mógł odpocząć…

  Niedziela, 15 grudnia 2019

  W Wigilię pracujemy do 14, a właścicielka zostaje do 16. Akurat o 14 jest wciąż duży ruch a jako, że inne sklepy już się zamykają, to u nas mogą jeszcze wykorzystać dwie kolejne godziny na zakupy. Ludzi jest wtedy bardzo dużo, kolejka się nie zmniejsza. Czytaj więcej »

 • By handel układał się lepiej….

  Niedziela, 15 grudnia 2019

  Święta spędzam w rodzinnym gronie. Obchodzę zarówno święta katolickie jak i prawosławne, więc jedne organizuję u mnie, a potem odwiedzam rodzinę. Sklep jest w tym czasie zamknięty i spędzam czas z rodziną, odpoczywam. Każdy z rodziny przygotowuje potrawy, dzielimy się obowiązkami, a następnie w umówionym miejscu wszyscy dokładamy coś na stół. Życzę przede wszystkim... Czytaj więcej »

 • By niczego nie zabrakło…

  Niedziela, 15 grudnia 2019

  W Wigilię sklep jest otwarty do godziny 17, bo klienci są przyzwyczajeni do tego, że jesteśmy otwarci długo. Na co dzień pracujemy do 20, jednak w ten dzień musimy wyjść chwilę wcześniej, aby przygotować i swoje święta. Jako że to są zakupy na ostatnią chwilę, wielu klientów przychodzi nie tylko po prezent, ale i pomoc. W tym momencie przejmujemy inicjatywę i sugerujemy –... Czytaj więcej »

 • Zmieniający się klient

  Środa, 16 października 2019

  Przede wszystkim konkurencja – powstaje w okolicy wiele dużych sklepów, które odbierają klientów. Dodatkowo doszły te niedziele – ja pracuje w każdą. Dodam, że jestem w dobrej sytuacji bo to jest mój sklep – częstym powodem zamykania się małych sklepów detalicznych koszty wynajmu, które są bardzo wysokie. Poza tym zmienia się klient, np. kiedyś ludzie inaczej planowali... Czytaj więcej »

 • Droższy prąd, wyższe ceny

  Środa, 16 października 2019

  Według mnie nie wiadomo skąd obecnie zagraża niebezpieczeństwo, ponieważ tyle się tego szykuje. Przede wszystkim pierwszą trudnością dla nas i naszych klientów jest wzrost cen, który zbliża się w związku z podwyżkami cen prądu od nowego roku. Mimo że cały czas są podwyżki – co też jest trudne – po 1 stycznia skok może być bardziej dotkliwy dla kieszeni. Pomimo... Czytaj więcej »

 • Konkurencyjność na rynku

  Środa, 16 października 2019

  Moim zdaniem największa bolączka to konkurencja ze strony dużych sklepów. Duże sieci mają bardziej atrakcyjną ofertę niż małe placówki detaliczne, które nie są w stanie zaproponować podobnie niskich cen. Innym problemem jest brak ludzi do pracy – nie mamy takiej ilości sprzedawców jak w hipermarketach z uwagi na to, że prywatnych właścicieli na to nie stać. Zamiast 4 osób... Czytaj więcej »

 • Relacje w biznesie

  Środa, 16 października 2019

  Najbardziej obawiam się podwyżek cen prądu – jest straszne zawirowanie i nie wiemy czego się spodziewać. Zapowiadana jest podwyżka płacy minimalnej, też nie wiadomo jak to będzie bo wiąże się to z większym ZUSem i tak dalej… Nie wiadomo co przyniesie przyszłość. Na razie jest jak jest i nie jesteśmy w stanie zrobić nic, aby zapobiec zmianom. Póki jest dobrze nie należy... Czytaj więcej »

 • Wymagający klienci

  Środa, 16 października 2019

  Największym wyzwaniem jest dla mnie cierpliwość do klientów. Ktoś kiedyś powiedział, że ważne jest, aby umieć patrzeć z perspektywy drugiego człowieka. Wydaje mi się, że to jest najprostsze rozwiązanie tego problemu – aby osoba, która przychodzi do sklepu i czegoś żąda, postawiła się na miejscu ekspedienta. Przykładowo – mieliśmy kiedyś taką sytuację, że klientka... Czytaj więcej »

 • Budowanie własnej marki

  Środa, 16 października 2019

  Myślę, że największa trudność to ciągle powiększająca się konkurencja. Poza tym podwyżki cen prądu, być może płacy minimalnej, większe składki do ZUS-u. W przyszłości małe detaliczne sklepy czeka wiele zmian. Jeśli chodzi o te niezrzeszone w żadną franczyzę to może być kiepsko – mogą nie dać sobie rady na rynku przez zbyt dużą konkurencję. Współpraca to... Czytaj więcej »

 • Ważna jest pasja

  Wtorek, 17 września 2019

  Podstawowa rzecz, to kochać to co się robi. Sukces i spełnienie są nieosiągalne, jeżeli ktoś działa wbrew swojej woli. Życie jest krótkie, a praca stanowi jego ważną część, dlatego powinna sprawiać nam przyjemność. Poza tym trzeba lubić drugiego człowieka. Praca w handlu ma swoją specyfikę, to przecież obsługa klienta, ale nie tylko. Nawiązywanie relacji z innymi... Czytaj więcej »

 • Uśmiech to dla mnie satysfakcja

  Wtorek, 17 września 2019

  Najwięcej satysfakcji przynosi mi poczucie, że mój klient jest zadowolony. Na ten sukces składa się wiele czynników, jednak najważniejszym z nich jest jakość obsługi. Gdy ktoś przychodzi do mojego sklepu, na przykład po miód, nie oferuję pierwszego lepszego z brzegu. Staram się dobierać produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb kupującego. Inną ważną kwestią jest... Czytaj więcej »

 • Z powołania

  Wtorek, 17 września 2019

  Ja się w ogóle w innej pracy nie widzę! A w papierach to już wcale! Zaraz mam ból głowy i mroczki przed oczami (śmiech). Uwielbiam to co robię, czuję się spełniona. Jak niedawno byłam przeziębiona i nie mogłam pracować, to i tak wieczorami przychodziłam do sklepu, żeby a to poprzestawiać towar, a to dołożyć coś na półkę. Prowadzenie sklepu było moim marzeniem od... Czytaj więcej »

 • Większym jest łatwiej

  Wtorek, 17 września 2019

  Kiedy prowadziłam mały sklep miałam ogromny problem, żeby się przebić wśród konkurencji. Powiększyłam powierzchnię sprzedażową i jest o wiele lepiej. Dołączyłam także do sieci i jest mi o wiele łatwiej z sukcesem prowadzić biznes. Już nie muszę sama jeździć po hurtowniach. Również ceny mam bardziej atrakcyjne. Jednak jest wielu detalistów, którzy prowadzą małe... Czytaj więcej »

 • Mniej znaczy więcej

  Wtorek, 17 września 2019

  Sklepy małego formatu często są narażone na konkurencję, której z każdym rokiem przybywa. W obliczu powstawania coraz większej ilości sklepów, musieliśmy znaleźć sposób, aby zatrzymać naszych klientów. Mieliśmy w sklepie niemal wszystkie kategorie, jednak musieliśmy się czymś wyróżnić wśród konkurencji. W związku z tym postawiliśmy na wyróżnienie się... Czytaj więcej »

 • Zaangażowanie całego zespołu

  Wtorek, 17 września 2019

  W tej branży pracuję 21 lat, mimo że mam inne wykształcenie, to nie widzę siebie w innej pracy. Przede wszystkim bardzo lubię kontakt z ludźmi. Moja praca w sklepie w znacznej części się na tym opiera. Wydaje mi się, że podejście sprzedawców w sklepie do klientów jest bardzo ważne. Po pierwsze – to my poznajemy potrzeby naszych klientów, a po drugie klienci lepiej... Czytaj więcej »

 • W domowym zaciszu

  Czwartek, 18 lipca 2019

  Co roku udaję się na dwutygodniowy urlop, by w pełni odpocząć. Na dalekie wyjazdy i podróże nie mogę sobie pozwolić, ponieważ mam dwie studentki w domu. W tej chwili to jest moja skarbonka. Natomiast mam duży dom i duży ogród. Wakacje to czas, kiedy mogę zająć się w pełni porządkami i pielęgnowaniem ogrodu, by w ciepłe dni spędzać wspólnie z rodziną czas w otoczeniu... Czytaj więcej »

 • Siła przyzwyczajenia

  Czwartek, 18 lipca 2019

  Oczywiście w wakacje zawsze próbuję znaleźć chwilę na odpoczynek. Zwykle szukam do tego miejsc, gdzie nie ma tłumów i mogę w spokoju nacieszyć się ciszą. Moim ulubionym regionem są Mazury, gdzie otaczająca przyroda pozwala prawdziwie się zrelaksować. Odpoczywam też na działce, gdzie w towarzystwie rodziny mogę spędzić wolny czas. Kiedyś jednak, wypoczywając nad polskim... Czytaj więcej »

 • Branżowy urlop

  Czwartek, 18 lipca 2019

  Wakacje spędzam w różny sposób, często za granicą. Obecnie, przy wolnych od handlu niedzielach staram się zaplanować wszelkie wyjazdy tak, by sklep był czynny każdego dnia. Jest to dość trudne, ale nie jestem w stanie tego zmienić. Jedną z opcji jaką daje mi sieć Groszek jest możliwość wygrania wczasów za osiągnięcie wyników sprzedaży w określonych wcześniej progach.... Czytaj więcej »

 • Tydzień „resetu”

  Czwartek, 18 lipca 2019

  Każdy potrzebuje wakacji. U mnie wygląda to tak, że planujemy rodzinnie „tydzień resetu”. I od wielu lat wybieramy w tym celu – to samo miejsce. Sklepem opiekują się wtedy rodzice i mój brat. Nie ma możliwości, by interes został bez opieki choć na chwilę. Zawsze kogoś angażujemy. Oczywiście czuwam przy telefonie, by w razie nagłej potrzeby móc zareagować. Oczywiście... Czytaj więcej »

 • Spontaniczne wyjazdy

  Czwartek, 18 lipca 2019

  Ja akurat jestem takim typem człowieka, który nie musi odpoczywać. Szczerze mówiąc rzadko w pełni korzystam z urlopu. A jest to spowodowane tym, że ja swoją pracę lubię. To co robię mnie nie męczy ani nie wkurza. Nie potrzebuję nie wiadomo ile czasu, by odpoczywać od miejsca pracy. Dlatego urlopu nie planuję z wyprzedzeniem. W tym roku akurat wyjątkowo mam zaplanowany urlop.... Czytaj więcej »

 • Ulubiony zakątek

  Czwartek, 18 lipca 2019

  Wakacje spędzam co roku nad Morzem Bałtyckim już od kilku lat. Za granicę nie wyjeżdżam, bo zwyczajnie się boję. A tu w Polsce mam już swoje ulubione i sprawdzone miejsce. Jak zwykle mój cel podróży wakacyjnej to Jastrzębia Góra. Krajobraz lasów i klifów to jest to co lubię najbardziej. W takim otoczeniu mogę porządnie odpocząć i się zresetować. Mogłabym spacerować od... Czytaj więcej »