Rozmowy niefiltrowane

 • Dopasowanie dostaw

  Wtorek, 11 grudnia 2018

  Jak co roku przed świętami nurtuje mnie temat dopasowania dostaw. Każdego roku dzień przed wigilią jest totalny chaos. Biegamy po hurtowaniach i szukamy produktów, których akurat u nas zabrakło bądź na półce pozostały ostatnie sztuki. Szczególnie problematyczne są dostawy pieczywa czy mięsa. Ciężko jest dostosować pod klienta zamówienia, tak żeby nie zabrało i żebyśmy... Czytaj więcej »

 • Niewidzialny prezent

  Wtorek, 11 grudnia 2018

  Święta to magiczny czas, w którym atmosfera sprzyja życzliwości i wzajemnej pomocy. Stąd też to, co nas wtedy spotyka, ma szczególne znaczenie. Warto czasem poddać się dobrym emocjom i spojrzeć na życie z dziecięcej perspektywy – ufnie i z miłością. Parę lat temu, właśnie w tym okresie przytrafiła mi się historia, która szczególnie ujęła mnie za serce. Do sklepu... Czytaj więcej »

 • Bożonarodzeniowe wyzwania

  Wtorek, 11 grudnia 2018

  Święta, a szczególnie czas przed samym Bożym Narodzeniem to okres sporego zamieszania w sklepie. Największym problemem jest zawsze wielkość zamówień. Niemal każdy producent słodyczy czy alkoholi przygotowuje z tej okazji sezonową ofertę, która przykuwa wzrok i dodaje placówce świątecznego nastroju. I tu rodzi się zawsze problem – ile towaru zamówić, by klient miał wybór,... Czytaj więcej »

 • Święta na wesoło

  Wtorek, 11 grudnia 2018

  Przedświąteczne zakupy często dostarczają nam wiele zabawnych sytuacji. Ich bohaterami są zazwyczaj panowie, biegający jak szaleni z listami zakupowymi od żon. Mimo iż ci właśnie panowie są naszymi kupującymi na co dzień, znają nasz sklep i wiedzą gdzie czego szukać, to przed świętami są zupełnie innymi klientami. I na przykład: na kartce od żony jest napisane „KUPIĆ... Czytaj więcej »

 • Świąteczna atmosfera

  Wtorek, 11 grudnia 2018

  Klienci przywiązują się do sprzedawcy i to jest bardzo miłe. Za każdym razem jak obsługuję klientów w zastępstwie za ekspedientkę cieszą się, że mnie widzą i pytają czy na kolejny dzień też będę. Miałam kilka razy taką sytuację, że przed Bożym Narodzeniem klienci potrafili na schodach zawrócić mnie w trakcie noszenia towaru i złożyć życzenia. Jest to bardzo... Czytaj więcej »

 • Zakupy ze spokojem

  Wtorek, 11 grudnia 2018

  Bardzo duża część klientów Stokrotki w Grodzisku Mazowieckim robi zakupy na ostatnią chwilę. Oczywiście ruch świąteczny zacznie się około 10 grudnia, ale największy boom zakupowy przypada na ostatni tydzień przed świętami. Wiemy, że będzie duży ruch w sklepie i duże kolejki, pewnie też sporo nerwowych sytuacji, ale wszyscy pracownicy sklepu zdają sobie sprawę również z... Czytaj więcej »

 • Inwestujmy w lokalność

  Środa, 21 listopada 2018

  Prowadzę sklep od dawna i od zawsze starałem się mieć w ofercie wyroby lokalnych producentów, czy to słodycze, soki, alkohole, a także z inne kategorie. A patrząc na sprzedaż – widzę że warto. Do tego, takie małe manufaktury dbają o produkt, są innowacyjne i uczciwe w przekazywaniu informacji o składzie swoich wyrobów. A klienci to doceniają. Wystarczą chęci z obu stron –... Czytaj więcej »

 • Żona, która „wyczyściła” konto

  Środa, 21 listopada 2018

  Zabawni klienci zdarzają się, oczywiście, ale nie ukrywam, że ja również lubię sobie z nimi pożartować. Niedawno na przykład mój sklep odwiedził stały, znajomy klient. Chciał zapłacić za zakupy kartą, ponieważ nie miał przy sobie gotówki. Spróbował jedną kartą – transakcja odrzucona, potem drugą – również się nie udało. No więc poprosił, że po znajomości... Czytaj więcej »

 • Stop marnowaniu żywności

  Środa, 21 listopada 2018

  Sklep odwiedzają różni ludzie. Często przyzwyczajenia klientów bawią, ale nieraz imponują. Mam klientkę, która w sposób wyjątkowy pomaga mi w prowadzeniu biznesu. Każdy detalista wie, że oferując do sprzedaży świeże warzywa i owoce trzeba liczyć sie z koniecznością wyrzucania części towaru, ponieważ ten szybko się psuje. Mimo przetrzymywania w odpowiedniej temperaturze i... Czytaj więcej »

 • Co za szybko, to…

  Środa, 21 listopada 2018

  Jednej ze sprzedawczyń w moim sklepie przytrafiła się zabawna sytuacja, którą wspominamy z uśmiechem do dzisiaj. Tego dnia było trochę osób w sklepie a przy kasie utworzyła się kolejka. Przyszła kolej na obsłużenie klienta, który podchodząc do kasy powiedział: „poproszę fafkulce”. Ekspedientka stanęła jak wryta patrząc na klienta i zastanawiając się co to jest. Na co... Czytaj więcej »

 • Współczesny handel

  Środa, 21 listopada 2018

  Zajmuję się handlem od około 4-5 lat, ale wcześniej przez wiele lat sklepy spożywcze prowadził mój tata, więc miałem okazję obserwować wszystkie przemiany jakie dzieją się na rynku. Współczesny handel to wiele ułatwień, głównie od strony technologii. Moim zdaniem teraz łatwiej jest prowadzić sklep niż kiedyś. Samo monitorowanie rotacji towarów, zamówienia, łatwy... Czytaj więcej »

 • Uśmiechnięci klienci

  Środa, 21 listopada 2018

  Miło jest wywołać uśmiech na twarzy klientów, którzy przychodząc po całym dniu pracy na zakupy nie zawsze mają dobry humor. Jednak u nas w sklepie staramy się, by zawsze poczuł się miło i z chęcią przychodził na zakupy. Właśnie dlatego powstał pomysł, by przy okazji ważniejszych okazji w handlu, zakładać tematyczne stroje. Pracują u nas same młode ekspedientki dlatego... Czytaj więcej »

 • Brak groszku w Groszku?

  Środa, 17 października 2018

  W jedną z pierwszych niedziel niehandlowych, kiedy w okolicy otwarty był tylko mój sklep, wrzuciłem na facebooka post z informacją, że zapraszam mieszkańców osiedla na zakupy. Jedna z osób, która przeczytała wiadomość, a wcześniej nigdy u nas nie była, zapytała czy znajdzie w naszym Groszku mrożony groszek. Początkowo uznałem to za żart, ze względu na zbieżność nazw, ale... Czytaj więcej »

 • Niekontrolowane zamieszanie

  Środa, 17 października 2018

  Podczas obsługi klienta zostało wyłączone światło, ponieważ była przerwa w dostawie prądu. Po chwili został włączony, jednak wywołało to zamieszanie. Sytuacja wydarzyła się latem, kiedy w sprzedaży mieliśmy słomiane kapelusze. W tym czasie obsługiwałam klientkę, która takie nakrycie głowy trzymała w ręku. Podczas zakupów położyła go na ladzie, a ja uznałam, że... Czytaj więcej »

 • Pomocna młoda dłoń

  Środa, 17 października 2018

  Bardzo lubię kiedy odwiedza mnie w sklepie młodzież. Nie zdarzyło mi się, by ktoś był nieuprzejmy czy zarozumiały. Jakiś czas temu przekonałam się też, że to młodzież jest bardzo wrażliwa na ludzką krzywdę. Jakaś pani zasłabła na ulicy i zanim ktokolwiek zareagował, nastoletni chłopak wbiegł do mnie do sklepu i tłumacząc, że nie ma przy sobie pieniędzy poprosił o... Czytaj więcej »

 • Zakupy z gazetką

  Piątek, 28 września 2018

  Mieliśmy klientkę, która przyszła do sklepu na zakupy z gazetką promocyjną naszej sieci. Nie byłoby nic w tym dziwnego, ponieważ wielu klientów tak robi, jednak tej pani wyraźnie coś nie pasowało. Głównym zarzutem z jej strony było to, że produkty nie są ustawione tak, jak w gazetce na zdjęciu. Skoro na zdjęciu czekolada znajduje się przy danym batoniku, to tak też powinna... Czytaj więcej »

 • Dla teściowej wszystko!

  Piątek, 28 września 2018

  Do sklepu wchodzi pan w średnim wieku, na zakupy wysłała go żona i teściowa. Na pytanie co podać – on prosi o margarynę… Omo! Odpowiadam, że nie ma takiej margaryny na rynku, po czym przypominam sobie, że dawno dawno temu była dostępna margaryna Oma, ale jej nie ma już od wielu lat. Natomiast ów klient uparł się i powiedział, że innej nie kupi, musi być Omo – bo tak... Czytaj więcej »

 • Przychodzi facet do sklepu...

  Piątek, 28 września 2018

  Zakupy w wykonaniu mężczyzn w moim sklepie to rewelacyjny materiał na komedię. Zaczyna się często od zdania: „...Coś mi żona kazała kupić”. I już wiem, że będzie ciekawie. Kiedyś wspólnymi siłami ustaliliśmy czego żona tak naprawdę potrzebowała. „Takie długie” – podpowiada klient. Pomyślałam, że może chodzi o seler naciowy. „Nie... To na pewno nie. Takie... Czytaj więcej »

 • Szukam męża dla „koleżanki”

  Piątek, 28 września 2018

  Niedawno na naszym osiedlu zamieszkała samotna kobieta, około 50-tki. Pewnego razu przyszła do sklepu i poprosiła o pomoc w wyborze gazety, ponieważ jak stwierdziła „szuka męża dla koleżanki”. Niestety nie udało jej się zbyt dobrze nakreślić postaci owej przyjaciółki, bo oczywiście wszyscy domyśliliśmy się, że poszukuje towarzystwa dla siebie. Nikt oczywiście się nie... Czytaj więcej »

 • Mamo, kup mi lizaka!

  Piątek, 28 września 2018

  Niedawno mój sklep odwiedziła pani, która często kupuje alkohol. Tym razem na zakupy przyszła ze swoim dzieckiem. Przez cały czas stania w kolejce dziecko prosiło – mamo kup mi lizaka, kup mi lizaka, tego taniego, proszę. Matka podeszła do lady, poprosiła o 4 piwa i setkę wódki, a dziecko dalej prosiło o lizaka. Ona udawała, że nie słyszy. Potem odburknęła dziecku –... Czytaj więcej »

 • Nieanonimowy klient

  Piątek, 28 września 2018

  Pewnego dnia do sklepu przyszedł klient i powiedział do naszej ekspedientki: „nazywam się (i tu podał swoje imię i nazwisko) i poproszę pół litra wódki”. Ekspedientka zdziwiona zapytała klienta dlaczego się jej przedstawił. Na to pan z szerokim uśmiechem odpowiedział: „żeby Pani nie pomyślała, że jestem anonimowym alkoholikiem”. Pan oczywiście sobie żartował, ale... Czytaj więcej »

 • Rozmowy na zakupach

  Poniedziałek, 27 sierpnia 2018

  W klientach najbardziej denerwuje mnie to, że rozmawiają przez telefon podczas zakupów. Niestety dziś nagminnie każdy prowadzi rozmowy telefoniczne w sklepie. Kiedyś starsi mówili, że to młodzież taka jest – dzisiaj nie ma różnicy, i młodszym i starszym się to zdarza. Ludzie nie odczuwają potrzeby przerwania rozmowy na czas zakupów. A ja tylko się mogę zastanawiać czy... Czytaj więcej »

 • Praca z pasją

  Poniedziałek, 27 sierpnia 2018

  W pracy spędzamy bardzo dużo czasu. A niedziele, może i teraz są wolne od handlu, ale na pewno nie od pracy. Nikt nie zdaje sobie sprawy co dzieje się za drzwiami sklepu, kiedy jest on zamknięty. A trzeba posprzątać, poukładać towar, pouzupełniać dokumenty, itp. Więc urlop to dla nas zaledwie kilka dni w roku. Dlatego staramy się, by to, co robimy, miało dodatkową wartość –... Czytaj więcej »

 • Jak to mąż z żoną…

  Poniedziałek, 27 sierpnia 2018

  Mam wielu stałych klientów, których wydawałoby się, że znam dość dobrze od lat. A jednak potrafią mnie jeszcze zaskoczyć. Pewnego dnia mój sklep odwiedziło młode małżeństwo, które mieszka niedaleko i często robi u mnie zakupy. Zazwyczaj zajmuje się tym kobieta, ale tym razem przyszli oboje. Już od wejścia zauważyłem, że są nie w humorze… Od słowa do słowa i tuż... Czytaj więcej »

 • Handel w mieście kontra handel na wsi

  Poniedziałek, 27 sierpnia 2018

  Niedawno przeniosłam sklep z małej wiejskiej miejscowości do miasta i odczułam ogromną różnicę. Po pierwsze mam łatwiejszy dostęp do rynku pracowników, a także bogatszego klienta oraz większe pole do popisu jeżeli chodzi o asortyment. Nie przebywam w sklepie często, mam w domu monitoring i tak naprawdę większość spraw załatwiam zdalnie, więc nie mam codziennego kontaktu z... Czytaj więcej »

 • Jankowska elita z ławeczki

  Poniedziałek, 27 sierpnia 2018

  W naszym sklepie mało się dzieje, klienci poza robieniem zakupów przychodzą do nas poplotkować – wiemy wszystko! Kto, jak, gdzie, z kim, dlaczego… Na całe Jankowo – od stacji CPN po Lubiewo – jesteśmy jedynym sklepem w okolicy, co daje nam prawo określania się mianem – centrum informacji. Zwłaszcza, że mamy informacje z pierwszej ręki, wprost od samej elity... Czytaj więcej »

 • Pod parasolem…

  Poniedziałek, 27 sierpnia 2018

  Przed sklepem mamy stolik wraz z krzesełkami pod parasolem, gdzie klienci mogą usiąść. Zrobiliśmy to z myślą o tych, którzy chcą na miejscu spożyć lody. A tych sprzedajemy bardzo dużo, zwłaszcza gałkowych. Jak wiadomo jest zakaz spożywania piwa pod sklepem. A kto najchętniej siada pod parasolem? Oczywiście klienci z piwem. I nie rozumieją tego, że proszę by nie spożywali... Czytaj więcej »

 • Sposób na trudnych klientów

  Piątek, 03 sierpnia 2018

  Atmosfera w naszym sklepie jest bardzo fajna – zarówno wśród załogi sklepu, jak i klientów. Nie mamy na co narzekać. Jak wszędzie trafiają się klienci, którym już nie wskazana jest sprzedaż alkoholu, przez co mogą być oburzeni. Można usłyszeć różne wulgarne słowa. Poradziliśmy sobie z tym problemem dzięki temu, że nie mamy w sprzedaży najtańszych win w butelkach PET.... Czytaj więcej »

 • Kameralna przewaga

  Piątek, 03 sierpnia 2018

  Najbardziej denerwuje mnie to jak klienci porównują ceny produktów. Taka sytuacja miała ostatnio miejsce w naszym sklepie. O dziwo był to stały klient, który zaczął porównywać ceny do tych w dyskoncie. Takie zachowanie działa na mnie jak płachta na byka. Wiem, że ludzie nie mają aż takiej świadomości dotyczącej handlu w różnych miejscach, ale te porównania są zupełnie... Czytaj więcej »

 • Szlacheckie otwarcie!

  Piątek, 03 sierpnia 2018

  Momenty, takie jak otwarcie sklepu, pamięta się zawsze. Dobrze, by zostały we wspomnieniach nie tylko właścicieli, ale również klientów. Nieskromnie przyznam, że zajęliśmy trzecie miejsce w konkursie na najbardziej oryginalne otwarcie sklepu, zorganizowanym przez jedną z działających w Polsce sieci hurtowni. A zaczęło się od tego, że nasz przyjaciel, który jest aktorem,... Czytaj więcej »