Wiadomości

 • Subindeks Barometru EFL dla sektora HoReCa na II kwartał br. odnotował najlepszą wartość od niemal trzech lat. Wyniósł 51,1 pkt., o 1 pkt. więcej niż na początku tego roku. Lepsze opinie przedsiębiorców zawdzięczamy przede wszystkim okazjom, które zwiększały sprzedaż w tym okresie takimi jak Wielkanoc, majówka oraz początek wakacji. Eksperci EFL spodziewają się, że kolejny... Czytaj więcej »

 • Przed warszawskim sądem rozpoczął się proces grupowy przeciwko Skarbowi Państwa, który zainicjowała grupa ok. 400 osób. Pozywający zarzucają rządzącym zbyt słabą kontrolę nad sektorem finansowym. Chcą także ustalenia odpowiedzialności nadzoru i ówczesnych władz. Według prawników, ewentualna wygrana stworzyłaby precedens i umożliwiłaby zmiany prawne, a także uzyskanie... Czytaj więcej »

 • Koszyki zakupowe znów się zapełniają

  Poniedziałek, 24 czerwca 2024

  Po kilku latach ograniczania zakupów, także spożywczych i kosmetycznych, Polacy znów kupują nieco więcej. Wzrosty nie dotyczą jednak wszystkich kategorii. Częściej sięgamy m.in. po wodę, wędliny paczkowane czy papier toaletowy. Wciąż jednak nie rośnie wolumen sprzedaży piwa, wódki, chipsów, ale także szamponów i detergentów. Takie dane płyną z najnowszego raportu Shopper... Czytaj więcej »

 • Obecnie 59,9% Polaków odpowiedzialnych za codzienne zakupy w swoich domach obawia się, że w najbliższym czasie ceny w sklepach nadal będą rosły. 28,7% konsumentów jest przeciwnego zdania, a 11,4% nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii. Podwyżek boją się głównie osoby mające ponad 65 lat i od 45 do 54 lat. Najczęściej są to rodacy zarabiający poniżej średniej krajowej i... Czytaj więcej »

 • Jak co roku Hochland Polska przygotował raport na temat Zrównoważonego Rozwoju, który jest jednym z pięciu głównych filarów strategii firmy. Publikcja obejmuje działania w obszarze ESG w roku 2023 i można ją pobrać ze strony Hochland Polska. Czytaj więcej »

 • Jak wynika z badania MJCC, 81% pracowników sklepów nie chce pracować w niedziele. Co więcej, dla większości badanych konieczność pracy w weekendy jest wskazywana jako jeden z najbardziej negatywnych aspektów pracy w handlu. Czytaj więcej »

 • Jak wykazuje najnowsza analiza przeszło 68,4 tys. cen detalicznych, w ubiegłym miesiącu na 17 monitorowanych kategorii 4 potaniały rdr. Zestawienie obniżek otwierają tłuszcze, których ceny tym razem zmniejszyły się o 10% rdr. Dalej w rankingu są karmy dla zwierząt ze spadkiem rdr. na poziomie 8,1%, produkty sypkie – 3,6%, a także warzywa – 3,3%. Jednak z analizy wynika, że z... Czytaj więcej »

 • Grupa Colian świętuje jubileusz 20-lecia włączenia bydgoskiej Jutrzenki – zakładu z długoletnią tradycją cukierniczą w produkcji ciastek, wafli i żelków – w struktury organizacji. Decyzja ta zapoczątkowała rozwój firmy w segmencie słodyczy i na przestrzeni lat przyniosła ponad ośmiokrotny wzrost przychodów. Obecnie Grupa Colian zatrudnia 2500 osób, posiada 12 silnych... Czytaj więcej »

 • Carrefour ogłosił zmiany w zarządzie swojego oddziału w Polsce. Z dniem 1 czerwca br., stanowisko Dyrektora Handlowego i Supply Chain Carrefour Polska objął Eric Yung. Jednocześnie firma powołała nowe stanowisko Dyrektora Operacyjnego (COO), które objął Tomasz Waligórski. Czytaj więcej »

 • Jak wynika z najnowszego badania NielsenIQ i Grupy BLIX, smart shopperzy będą celebrować Euro 2024 głównie przy słonych przekąskach i piwie, a także napojach bezalkoholowych. Rzadziej, ale jednak sięgną też po owoce, jak również po wędliny, dania gotowe i sery. Ponadto chętnie będą konsumować mocne alkohole, a do tego część kibiców wybierze piwa bezalkoholowe. Z badania... Czytaj więcej »

 • Zmiany w Zarządzie TiM

  Poniedziałek, 17 czerwca 2024

  Rada Nadzorcza TiM S.A. powołała z dniem 12 czerwca 2024 roku panią Ewę Krzuś-Wiśniewską na stanowisko Prezesa Zarządu. Czytaj więcej »

 • Związek Polskich Przetwórców Mleka z dużą satysfakcją przyjmuje wynik konsultacji publicznych, dotyczących nowelizacji ustawy kaucyjnej, które podczas konferencji prasowej w dniu 13 czerwca 2024r. podsumowała Pani Ministra - Anita Sowińska. Ważną i potrzebną zmianą, na jaką zdecydowało się Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest wyłączenie produktów mlecznych z systemu... Czytaj więcej »

 • Jedna z największych marek europejskiego modern convenience uruchamia nową sieć sklepów w Rumunii. W ciągu ostatniego miesiąca, w Bukareszcie, powstało pięć placówek pod szyldem Froo. To nowa marka w ramach ekosystemu Grupy Żabka na rynku europejskim. Grupa, posiadająca w Polsce m.in. sieć ponad 10 000 sklepów Żabka oraz Maczfit, wiodącą firmę z branży cateringu... Czytaj więcej »

 • W maju br. codzienne zakupy zdrożały średnio o 2,9% rok do roku, po podwyżce o 2,4% w kwietniu. Tak wynika z najnowszego raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Wygląda zatem na to, że kolejny miesiąc z rzędu rośnie dynamika wzrostu cen w sklepach. Jednocześnie można obserwować efekt powrotu 5% stawki VAT na żywność. Komentujący dane eksperci twierdzą, że... Czytaj więcej »

 • Mars opublikował globalnie ambitny plan działań, mający na celu rozwój zrównoważonego mleczarstwa. Zakłada on inwestycje na poziomie 47 mln USD w ciągu kolejnych 3 lat i stanowi integralną część szerszego zaangażowania firmy w działania na rzecz klimatu, obejmującego inwestycje o łącznej wartości 1 mld USD dolarów. Plan „Muuuwimy o mlecznej rewolucji” (Moo’ving Dairy... Czytaj więcej »

 • Podróże stały się jedyną rzeczą, na którą konsumenci nie przestają wydawać. W przeciwieństwie do poprzednich recesji, inflacja i spowolnienie gospodarcze nie zniechęciły konsumentów do wydawania pieniędzy na turystykę. W rzeczywistości popyt na usługi hotelarskie i transportowe nadal rośnie we wszystkich regionach, mimo że przychód na dostępny pokój (RevPAR) i ceny... Czytaj więcej »

 • Członkini zarządu Netto Polska oraz Dyrektor Marketingu sieci przejęła odpowiedzialność za obszar Sustainability. Anna Paszt to menedżerka z ponad 20-letnim doświadczeniem na stanowiskach zarządczych. Powołanie funkcji Sustainability Officera w randze członka zarządu to kolejny etap na drodze Netto Polska do realizacji celów zrównoważonego rozwoju i podkreślenie jak ważny jest... Czytaj więcej »

 • Rok 2023 był pierwszym pełnym rokiem działalności, który specjalistyczny browar PINTA Barrel Brewing S.A. zakończył z niewielkim zyskiem. Wypracowane w zeszłym roku metody działania sprawiły, że w tym roku browar zaczął przynosić zyski już od pierwszego kwartału. Czytaj więcej »

 • Subindeks Barometru EFL dla handlu na II kwartał 2024 roku wyniósł 48,1 pkt., co jest najniższym wynikiem wśród sześciu badanych sektorów. Wartość wskaźnika jest niższa niż kwartał wcześniej o 0,7 pkt. Na taki wynik wpływ miały słabe prognozy dotyczące sprzedaży i płynności finansowej. 24% firm handlowych obawia się mniejszych zamówień, a 26% gorszej płynności... Czytaj więcej »

 • Całkowity popyt brutto w pierwszym kwartale na rynku magazynowym w Polsce wyniósł 923 000 m² a ogólna aktywność pozostała umiarkowana. W przeciwieństwie do wyników z poprzedniego roku, pierwsze miesiące 2024 r. były silnie napędzane przez nowe umowy i ekspansje. Na koniec marca 2024 r. wskaźnik powierzchni niewynajętej pozostał stosunkowo stabilny i wyniósł w Polsce średnio... Czytaj więcej »

 • Rośnie dynamika wzrostu cen w sklepach

  Wtorek, 11 czerwca 2024

  Analiza przeszło 68,4 tys. cen detalicznych wykazała, że w maju br. codzienne zakupy w sklepach zdrożały średnio o 2,9% rdr. Wyniki z trzech ostatnich miesięcy wyraźnie pokazują, że powróciło przyspieszenie dynamiki podwyżek. Ponadto tym razem więcej kategorii niż w kwietniu czy w marcu wykazało jednocyfrowy wzrost rdr. – dwanaście na siedemnaście monitorowanych. Do tego... Czytaj więcej »

 • Branża transportowa w kraju nie ma ostatnio dobrej passy. Sytuacja na wschodniej granicy i problemy z tamtejszymi firmami, planowane zmiany związane z Fit for 55 oraz niekorzystne zmiany prawne pozostają bez rozwiązania, a najnowsza propozycja, która pojawiła się ostatnio w mediach, mogłaby zadać dodatkowy, bardzo mocny cios. Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu... Czytaj więcej »

 • Drosed Holding S.A. poinformował o zawarciu z Koncernem Cargill warunkowej umowy zakupu zakładu produkcyjnego Konspol w Nowym Sączu. Czytaj więcej »

 • Tylko od początku 2024 roku do Polskiej Sieci Handlowej Nasz Sklep dołączyło 256 nowych sklepów, co przekłada się na łączną liczbę 5688 aktualnie działających placówek handlowych. Czytaj więcej »

 • Po dynamicznym i pełnym wzrostów 2023 roku I kwartał 2024 roku na rynku nieruchomości przemysłowo-logistycznych w Polsce przyniósł lekkie spowolnienie. Całkowite zasoby rynku przekroczyły w tym czasie 32 mln mkw., a do użytku oddano około 850 tys. mkw. nowej powierzchni. W porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku mogliśmy zaobserwować spadek o ok. 30% po stronie popytu... Czytaj więcej »

 • Większość ankietowanych polskich firm spodziewa się zwiększenia w 2024 roku swoich przychodów eksportowych, ale… i tak na tle innych krajów polskie firmy są najostrożniejsze w swoich oczekiwaniach. I mają ku temu powody, ale także oryginalne strategie radzenia sobie z problemami. Czytaj więcej »

 • Nastroje konsumenckie ponownie w górę

  Wtorek, 04 czerwca 2024

  Polscy konsumenci coraz lepiej oceniają stan swoich finansów i z większym optymizmem patrzą w przyszłość – własnego i krajowego budżetu. W górę wędruje także większość pozostałych wskaźników Barometru Nastrojów Konsumenckich. A największa w tym zasługa młodzieży. Takie dane płyną z najnowszych badań GfK – An NIQ Company. Czytaj więcej »

 • SPECJAŁ przejmuje SMAK SERWIS

  Wtorek, 04 czerwca 2024

  Grupa Kapitałowa Specjał złożyła wniosek do UOKIK o zakup części spółki SMAK SERWIS Sp. z o.o. Wspomniana firma to działający od 1990 roku dystrybutor produktów ogólnospożywczych. Będzie to kolejny zakup Specjału, po nabyciu w 2022 roku spółki REN. Po tym przejęciu GK Specjał będzie posiadać 30 oddziałów dystrybucyjnych. Czytaj więcej »

 • Grupa Ferrero poinformowała o najnowszych postępach na drodze do zrównoważonego rozwoju, publikując swój 15. Raport zrównoważonego rozwoju. Czytaj więcej »

 • 43% kasjerów i kasjerek jest pytanych przez konsumentów o to, czy ich sklep niedługo będzie podnosił ceny lub już to zrobił, ze względu na powrót 5% podatku VAT na żywność. Z kolei 49% uczestników sondażu dotychczas nie miało do czynienia z taką sytuacją, a 8% nie pamięta, czy ona się zdarzyła. Zdaniem ekspertów, obawy konsumentów o wzrost cen są jak najbardziej... Czytaj więcej »

więcej artykułów