Wiadomości

 • Komisja Europejska przyjęła nową kompleksową strategię na rzecz bioróżnorodności, mającą przywrócić ważną rolę przyrody oraz strategię „od pola do stołu” na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego środowisku systemu żywnościowego. Te dwie strategie wzajemnie się uzupełniają, łącząc przyrodę, rolników, firmy i konsumentów we wspólnym wysiłku na rzecz... Czytaj więcej »

 • Rząd przyjął pakiet ustaw dotyczący tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Nowy pakiet pomocowy obejmuje między innymi czasowe przepisy antyprzejęciowe dla ochrony polskich firm przed wykupem przez inwestorów spoza UE, dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów bankowych dla firm, czy regulacje dotyczące wakacji kredytowych. Czytaj więcej »

 • 51% Polaków chce przywrócenia handlu w niedziele od teraz przynajmniej do końca roku – wynika z sondażu przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia. Zdaniem respondentów przywrócenie handlu w niedziele pozwoli uniknąć zagęszczenia klientów w sobotę oraz będzie korzystne dla gospodarki Czytaj więcej »

 • Polscy producenci będą mogli kontynuować eksport swoich produktów do Japonii. Główny Inspektorat Weterynarii otrzymał informację o zaakceptowaniu przez stronę japońską nowego wzoru świadectwa weterynaryjnego dla surowego mleka i produktów mlecznych, pozyskanych od krów, owiec i kóz, eksportowanych z Polski do Japonii. – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Czytaj więcej »

 • Klienci sklepów małoformatowych coraz chętniej zastępują tradycyjny biały cukier innymi wariantami – w całym 2019 r. cukier trzcinowy i naturalne substancje słodzące (jak ksylitol, stewia czy fruktoza) odpowiadały za około 10% wartości sprzedaży tej kategorii. W tym czasie wyższe ceny odnotowane zostały dla cukru białego, trzcinowego oraz naturalnych substancji słodzących... Czytaj więcej »

 • W kwietniu 2020 r. zarówno łączna wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 m2 była o 5,4% wyższa niż w kwietniu 2019 r., podczas gdy liczba transakcji obniżyła się w tym czasie aż o 30%. Klienci odwiedzali pobliskie placówki rzadziej, ale robili tam znacznie większe zakupy – średnia wartość transakcji w kwietniu 2020 r. wyniosła 23,09 zł, czyli o 50% więcej... Czytaj więcej »

 • 20 maja wszedł w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych oraz z kapsułką. Tymczasem ponad połowa konsumentów wciąż nie wie o tej zmianie, a co piąty deklaruje, że będzie szukać ich w szarej strefie. Jej udział w polskim rynku spadł w ostatniej dekadzie z 19 do 10 proc., ale zbliżający się zakaz sprzedaży wyrobów mentolowych może odwrócić ten trend. Eksperci... Czytaj więcej »

 • Obecna sytuacja związana z pandemią zmieniła zwyczaje zakupowe Polaków oraz zmusiła przedsiębiorców do przeniesienia sprzedaży produktów FMCG również do Internetu, dając szansę na dotarcie do większej ilości konsumentów. W kwietniu odnotowano rekordowe wzrosty cen w sektorze e-grocery, który zwiększył dystans w stosunku do sklepów stacjonarnych - wynika z badania... Czytaj więcej »

 • W tym roku z okazji Dnia Dziecka niemal połowa Polaków wyda na prezent średnio od 50 do 100 zł. Ponad 20 proc. deklaruje kwotę 100-150 zł. Mniej więcej tyle samo osób przeznaczy na to do 50 zł. Z kolei kilkanaście proc. badanych wyłoży na ten cel więcej niż 150 zł. 46 proc. zrobi zakupy stacjonarnie, a 32 procent – online. Upominki będą kupowane głównie w dyskontach. I... Czytaj więcej »

 • Pomoc od Sokołowa nadal napływa do potrzebujących. W ramach ogólnopolskiej akcji „Sokołów Pomaga”, firma przekazała ponad 20 ton produktów żywnościowych na rzecz osób w potrzebie oraz 300 000 zł na zakup środków ochronnych dla personelu medycznego. Tym razem ponad 9 ton produktów trafiło do Banków Żywności, a prawie 2 tony wędlin i przekąsek zostały przekazane do 8... Czytaj więcej »

 • Sieć Dino podsumowała I kwartał 2020 r.

  Poniedziałek, 18 maja 2020

  W I kwartale 2020 roku Dino Polska S.A. zakończyła proces inwestycyjny dotyczący uruchomienia 39 sklepów (w stosunku do 33 placówek w I kwartale 2019 roku), utrzymując dotychczasowe wysokie tempo ekspansji. Na zakończenie I kwartału 2020 roku sieć Dino tworzyło 1 257 marketów – o 248 więcej niż przed rokiem. Równocześnie Spółka finalizowała budowę 5 centrum dystrybucyjnego... Czytaj więcej »

 • Wyniki Konkursu Złoty Paragon 2020

  Poniedziałek, 18 maja 2020

  Konkurs „Złoty Paragon 2020 – Nagroda Kupców Polskich” rozstrzygnięty! 15 maja o godz. 12.00. na kanale SpożywczaTV premierowo zaprezentowaliśmy oficjalne wyniki tegorocznej, 10. edycji naszego plebiscytu. Czytaj więcej »

 • Jak kształtują się ceny mięsa w Polsce?

  Poniedziałek, 18 maja 2020

  W ostatnich trzynastu miesiącach średnie ceny promocyjne cielęciny wynosiły 35,61 zł/kg, wołowiny – 21,74 zł/kg, wieprzowiny – 14,03 zł/kg, a drobiu – 9,71 zł/kg. Mięso ogólnie było najdroższe w woj. podlaskim, śląskim i zachodniopomorskim, zaś najtańsze w świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. W zachodniopomorskim najwięcej trzeba było płacić za... Czytaj więcej »

 • Czas pandemii COVID-19 spowodował konieczność integracji i współpracy sektora biznesu, administracji i organizacji pozarządowych. Ta zupełnie nowa sytuacja postawiła przed sektorem spożywczym zupełnie nowe wyzwania, również w temacie działalności społecznej. Czytaj więcej »

 • Restauracje i bary już otwarte

  Poniedziałek, 18 maja 2020

  Od poniedziałku możemy zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej. Czytaj więcej »

 • W debacie publicznej pojawiła się propozycja uzupełnienia przepisów kolejnej „tarczy antykryzysowej” o nowy podatek od wyrobów plastikowych, w których zawartość plastiku pochodzącego z recyklingu jest mniejsza niż 30%. – informuje ZPP. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców konsekwentnie sprzeciwia się wprowadzaniu jakichkolwiek danin o charakterze sektorowym i wybiórczym... Czytaj więcej »

 • Po dwóch tygodniach od otwarcia centra handlowe w większości wciąż świecą pustkami. Nadal zamknięte są kina, duża część punktów usługowych, a restauracje sprzedają posiłki tylko na wynos. Od poniedziałku rząd zapowiada wprawdzie otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz lokali gastronomicznych, ale będzie to możliwe na specjalnych zasadach i przy zachowaniu... Czytaj więcej »

 • W 2019 roku piliśmy więcej whisky

  Piątek, 15 maja 2020

  W ubiegłym roku sprowadzono do Polski ponad 32 mln butelek szkockiej whisky (0,7 litra). Wzrosty były widoczne w ujęciu ilościowym oraz wartościowym. W tym roku branża notuje spore spadki z powodu przedłużającej się pandemii koronawirusa. – wynika z raportu Scotch Whisky Association (SWA). Czytaj więcej »

 • Kosztowna epidemia

  Czwartek, 14 maja 2020

  Obostrzenia związane z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce dotknęły całe społeczeństwo. Natomiast liczba i kwota nałożonych kar za niedostosowanie się do wytycznych rządu są gigantyczne. Ile będzie kosztować Polaków nieprzestrzeganie przepisów? Które z nich do tej pory sprawiają trudności we właściwej interpretacji? Czytaj więcej »

 • Regularne badania rynku jednoznacznie wskazują, że już od dekady Polacy przekonują się coraz bardziej do płatności bezgotówkowych. Najnowsze badania pokazują, że 40 proc. posiadaczy kart bankowych w ostatnim czasie rzadziej płaci gotówką ze względu na zagrożenie epidemiczne*. Eksperci zastanawiają się, czy pandemia przybliży nas do szwedzkiego modelu płatności, w którym... Czytaj więcej »

 • Pomimo trudnej sytuacji rynkowej MLEKOVITA nie zwalnia tempa. Jest nie tylko największym eksporterem produktów mlecznych – w I kwartale 2020 r. osiągnęła w tym zakresie rekordowe wyniki, ale również liderem branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, oferującym szereg nowości na rynek krajowy oraz inwestującym w rozwój bazy technicznej, technologicznej i pracowniczej. Czytaj więcej »

 • Firma Henkel Polska przekazała darowiznę w wysokości ponad 135 tysięcy złotych na działania Funduszu Interwencyjnego Fundacji WOŚP w walce z pandemią COVID-19. To kolejny krok firmy w stronę minimalizowania skutków pandemii poprzez wspieranie placówek służby zdrowia ratujących życie i zdrowie osób zakażonych koronawirusem. Czytaj więcej »

 • W I kwartale 2020 roku Grupa Kapitałowa Gobarto wypracowała ponad 22 mln zł zysku EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację). Skonsolidowany zysk netto wyniósł 6,15 mln zł przy przychodach wyższych niż rok wcześniej (w analogicznym okresie) o 33% i wynoszących 666,2 mln zł. Kolejne tygodnie, wskutek przedłużającej się pandemii koronawirusa, mogą przynieść pogorszenie... Czytaj więcej »

 • Pandemia COVID-19 wywarła wpływ na wyniki działalności Henkel w pierwszym kwartale roku obrotowego 2020. Sprzedaż Grupy zmniejszyła się w ujęciu nominalnym o 0,8%, do 4,9 mld EUR. Pomimo wpływu pandemii COVID-19, w ujęciu organicznym sprzedaż była niewiele niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (spadek o 0,9%). Czytaj więcej »

 • W trzecim kwartale roku obrotowego 2019/2020 przychody ze sprzedaży na głównych rynkach działalności Grupy AMBRA wzrosły o 10,6 mln zł, czyli 11,1% pomimo ograniczenia sprzedaży w dostawach do gastronomii i w sklepach specjalistycznych w wyniku pandemii COVID-19. Do wzrostu sprzedaży w największym stopniu przyczyniły się wina spokojne, alkohole wysokoprocentowe i napoje... Czytaj więcej »

 • MRiRW i GIS opublikowały wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS COV-2. Podstawowym celem wdrażanych procedur jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom sezonowym i gospodarzom przebywającym na terenie gospodarstwa, umożliwienie pracownikom zza granicy warunków do odbycia 14-dniowej... Czytaj więcej »

 • Ogłoszenie wyników 10. edycji konkursu "Złoty Paragon - Nagroda Kupców Polskich" nastąpi w dniu 15 maja 2020 roku o godzinie 12.00 na kanale YouTube - SpożywczaTV. Czytaj więcej »

 • Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, wystąpił do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przeanalizowanie aktualnej struktury cen żywności, ze szczególnym uwzględnieniem rynku drobiu, wieprzowiny i warzyw – czytamy na stronie MRiRW. Czytaj więcej »

 • Od 20 maja wchodzi w życie unijna dyrektywa zakazująca sprzedaży papierosów mentolowych oraz tych zawierających kapsułki smakowe – informuje Polska Izba Handlu. Czytaj więcej »

 • Przychody Grupy Eurocash w pierwszym kwartale 2020 r. sięgnęły 5,92 mld zł, co oznacza wzrost o 8% w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. Sprzedaż w segmencie hurtowym wzrosła o 6% r/r, a w segmencie detalicznym o 12% r/r. EBITDA (tj. zysk operacyjny powiększony o amortyzację) przekroczyła 126 mln zł i była o 4% wyższa niż przed rokiem. Koszty związane z pandemią COVID-19... Czytaj więcej »

więcej artykułów