Wiadomości

 • Gastronomia to nie jest łatwy biznes, zwłaszcza w ostatnich latach. W minionym roku, firmy niemal wszystkich specjalizacji, od cateringu przez food trucki do restauracji zwiększyły swoje zaległości wobec banków i dostawców. Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy BIK wynika, że na koniec marca suma ich przeterminowanych zobowiązań przekroczyła 800 mln zł. Trudno o... Czytaj więcej »

 • – Szansa, żeby zboże zalegające w magazynach wypłynęło z Polski przed żniwami, jest dość wątpliwa – ocenia ekspert sieci Team Europe, dr Jerzy Plewa. Jak wskazuje, rząd próbuje zażegnać kryzys dopłatami, ale rozładowanie zalegających zapasów wymaga przede wszystkim kontraktów handlowych, a tych jak na razie nie ma. Pod znakiem zapytania są też ceny zbóż na unijnym... Czytaj więcej »

 • Obserwacja zachowań ponad 360 tys. konsumentów wykazała, że w I kwartale br. o 15% rdr. wzrosła częstotliwość odwiedzania dyskontów, hipermarketów i supermarketów. W relacji rocznej ruch zwiększył się o prawie 9%. Do tego o ponad 15% rdr. wydłużył się średni łączny czas poświęcany na zakupy. Z kolei nie zmieniły się udziały poszczególnych formatów w rynku, na którym... Czytaj więcej »

 • Pierwszy kwartał 2023 roku był kolejnym z rzędu, w którym Grupa Eurocash zanotowała dwucyfrowy wzrost sprzedaży we wszystkich segmentach działalności. Łączne skonsolidowane przychody w omawianym okresie sięgnęły blisko 7,6 mld zł i były o ponad 16% wyższe niż przed rokiem. Skonsolidowana EBITDA (tj. zysk operacyjny powiększony o amortyzację) wypracowana przez Grupę Eurocash... Czytaj więcej »

 • Związana z Grupą Eurocash sieć Duży Ben umacnia pozycję lidera specjalistycznych sklepów alkoholowych w Polsce. Właśnie ogłosiła otwarcie swojego 350. sklepu. Nowo otwarty punkt mieści się w Warszawie, przy ul. Jana Pawła II 41a i jest zarazem 45. sklepem sieci w stolicy. Czytaj więcej »

 • W kwietniu codzienne zakupy w sklepach były droższe średnio o ponad 20% rdr. Sama żywność i napoje rdr. zdrożały o nieco ponad 19%. Największy wzrost odnotowały karmy dla zwierząt – o blisko 49% rdr. Drugie w rankingu są warzywa z wynikiem prawie 36% rdr. Na trzecim miejscu znalazła się chemia gospodarcza ze zwyżką o prawie 28%. Na końcu zestawienia mamy produkty tłuszczowe,... Czytaj więcej »

 • W I kwartale 2023 r. przychody Dino Polska były o 43,8% wyższe niż w I kw. 2022 r. Na koniec marca sieć Dino liczyła 2 210 marketów, o 54 więcej niż kwartał wcześniej i o 330 marketów więcej niż na koniec marca 2022 r. Czytaj więcej »

 • EuroEnergy i Afcon Renewable Energy łączą siły w celu promowania zielonej energii w Europie Środkowej. Jako pierwszy zostanie zrealizowany projekt w Boguszynie. Czytaj więcej »

 • W trzecim kwartale roku obrotowego 2022/2023 przychody ze sprzedaży Grupy AMBRA wzrosły o 22,0%, a najszybciej rosła sprzedaż win musujących. Czytaj więcej »

 • Już ponad 90% Polaków przyznaje, że korzysta z gazetek promocyjnych. Najczęściej deklarują to osoby, których miesięczne dochody netto sięgają od 5 tys. zł do 9 tys. zł. Ponadto blisko 86% twierdzi, że ma zaufanie do tego źródła informacji o cenach. Co więcej, prawie 40% przegląda publikacje aż 2-3 razy w tygodniu. I co ważniejsze, głównie robią to osoby zarabiające ponad... Czytaj więcej »

 • Rosną długi producentów zboża

  Piątek, 05 maja 2023

  Zaległe zadłużenie firm uprawiających zboża i rośliny oleiste, wyniosło na koniec lutego br. 66,4 mln zł, przez rok wzrosło o niemal jedną czwartą. Przeterminowane zobowiązania wobec banków i dostawców całego rolnictwa podwyższyły się w tym czasie o 4 proc. do 504 mln zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK. Pytanie, co przyniosą kolejne... Czytaj więcej »

 • W pierwszym kwartale 2023 r. Grupa Henkel odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży do poziomu około 5,6 mld euro. Wartość sprzedaży w ujęciu organicznym zwiększyła się aż o 6,6%, co należy przypisać dwucyfrowemu wzrostowi cen, przy wielkości sprzedaży na pozio-mie niższym niż w roku ubiegłym. W ujęciu nominalnym sprzedaż wzrosła o 6,4%. Czytaj więcej »

 • Woolworth, jedna z najszybciej rozwijających się sieci domów towarowych w Niemczech, 8 maja otworzy swój pierwszy sklep w Polsce. Jako pierwsi z szerokiej oferty marki skorzystają mieszkańcy Krakowa i okolic, którzy odwiedzą centrum handlowe Atut przy ulicy Galicyjskiej 18. Na przybyłych klientów czekają liczne promocje produktowe (w tym ponad 5000 artykułów poniżej 13 zł) i... Czytaj więcej »

 • Z ogromną radością informujemy, że już 18 maja br. w eleganckich wnętrzach hotelu Airport Okęcie, w Warszawie odbędzie się VI edycja organizowanego przez Spółkę TiM Międzynarodowego Festiwalu Wina. Czytaj więcej »

 • Preferencje zakupowe rodaków nie pozostawiają wątpliwości. Dla 84% Polaków mięso odgrywa mniej lub bardziej kluczową rolę w diecie, a jeszcze więcej osób, bo 90%, spożywa je przynajmniej od czasu do czasu. Niektórzy eksperci komentujący wyniki sondażu uważają, że rosnąca świadomość ekologiczna i coraz większa dostępność roślinnych produktów nie wpływają na spadek... Czytaj więcej »

 • Grupa CIECH, jeden z największych producentów soli warzonej w Europie, zawarła umowę z firmą Cargill — globalnym liderem na rynku produkcji i sprzedaży soli — na sprzedaż i dystrybucję soli spożywczej pochodzącej z nowoczesnej warzelni CIECH w niemieckim Stassfurcie oraz z zakładu produkcyjnego CIECH w Janikowie. Czytaj więcej »

 • Krynica Vitamin, jeden z największych polskich producentów napojów bezalkoholowych, niskoalkoholowych i kawowych, mimo niesprzyjających okoliczności makroekonomicznych zwiększyła o 5 proc. wolumen sprzedaży w 2022 roku – z 466 mln sztuk napojów w 2021 roku do 490 mln w 2022 roku. Spółka wykazała w 2022 r. 377 mln zł przychodów, co oznacza 5-proc. spadek w porównaniu z 395 mln... Czytaj więcej »

 • Wyniki finansowe Zarząd GC ocenia jako dalekie od oczekiwań i absolutnie nie odzwierciedlające jej potencjału. Wzrost skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży o 13% do poziomu prawie 400mln zł w 2022 r.; spadek skonsolidowanej EBITDA do poziomu 12,6mln zł przez znaczący wzrost kosztów surowców i materiałów (+ 24% r.r.); utrzymanie dyscypliny kosztowej w pozostałych kategoriach. Czytaj więcej »

 • Przychody ze sprzedaży gastronomicznej w sieciach należących do Sfinks Polska w 2022 r. wyniosły 167,17 mln zł wobec 103,39 mln zł rok wcześniej. W ujęciu skonsolidowanym Sfinks wypracował na koniec minionego roku przychody ze sprzedaży o wartości 100,57 mln zł wobec 63,90 mln zł za 2021 r. W 2022 r. grupa Sfinks odnotowała zysk netto w wysokości 21,48 mln zł (20,82 mln zł po... Czytaj więcej »

 • Niektórzy ekonomiści liczyli na uspokojenie dynamiki wzrostu cen w sklepach. Tymczasem dane za zeszły miesiąc pokazują, że Polacy płacili za zakupy średnio o prawie 24% więcej niż rok wcześniej. I ta podwyżka w relacji rocznej była największą w tym roku. Eksperci wyjaśniają, co m.in. stało za takim wzrostem. Część wskazuje na suszę na południu Europy. Inni mówią o... Czytaj więcej »

 • Szkolenia z efektywności konceptów handlowych i organizacji pracy sklepów franczyzowych, zarządzania personelem, znajomości systemów IT, logistyki, HACCP i wielu innych – wszystkim tym zajmuje się nowootwarte przez Carrefour Polska Centrum Kompetencji Franczyzy. W 2023 sieć planuje przeszkolić w ten sposób 200 swoich franczyzobiorców zarządzających sklepami convenience i... Czytaj więcej »

 • ​Od 23 do 25 kwietnia br. odbywały się największe na świecie międzynarodowe targi słodyczy i przekąsek ISM Kolonia, na których swoje produkty zaprezentowali wystawcy z całego świata. Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć anglojęzycznego magazynu Food from Poland, który promuje polskie firmy na międzynarodowej arenie. Czytaj więcej »

 • Henkel sprzedał biznes w Rosji

  Środa, 26 kwietnia 2023

  Henkel podpisał umowę sprzedaży swojej działalności w Rosji na rzecz konsorcjum lokalnych inwestorów finansowych. W kwietniu 2022 roku spółka ogłosiła decyzję o wyjściu z Rosji. Czytaj więcej »

 • Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat sprzedaży detalicznej w marcu 2023. Porównując rok do roku spadła ona aż o 7,3 proc. (rok temu w lutym zanotowano wzrost o 9,6 proc.), jednak w porównaniu ze lutym wzrosła aż o 14 proc. Czytaj więcej »

 • MLEKOVITA Podlaską Marką

  Piątek, 21 kwietnia 2023

  W czwartek 20 kwietnia 2023 r. podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej Mlekovita została uhonorowana prestiżowym tytułem Podlaska Marka. Nagroda przyznawana jest firmom i organizacjom, które wyróżniają się w regionie i promują go w kraju i za granicą. Czytaj więcej »

 • W marcu 2023 r. wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 m2 była o 8,7% wyższa, natomiast liczba transakcji spadła o 4% w porównaniu z marcem 2022 r. - wynika z danych PIH i CMR Panel. Czytaj więcej »

 • Alexandre Saussard obejmie z dniem 12 czerwca 2023 r. stanowisko dyrektora generalnego w Auchan Retail Polska. Będzie kontynuować misję przekształcania firmy i jej modeli biznesowych, realizując strategię Auchan Retail w Polsce. Alexandre Saussard zastąpi na tym stanowisku Gérarda Gallet, który został nominowany w Auchan na stanowisko Lidera regionu Luksemburga i Polski. Czytaj więcej »

 • Przed tegoroczną Wielkanocą o 5% zmalał ruch w wielkopowierzchniowych sklepach spożywczych w porównaniu do zeszłorocznego okresu przedświątecznego. Patrząc na wyniki poszczególnych formatów, widać, że najmniej straciły dyskonty – tylko 1,2% wizyt rdr. Hipermarkety odnotowały spadek aż o 13%, a supermarkety – o 7,6%. Do tego na rynku rdr. ubyło 8,2% unikalnych klientów. I w... Czytaj więcej »

 • Z danych resortu finansów wynika, że w minionym roku wszczęto o prawie 10% więcej kontroli podatkowych niż w 2021 roku. Najwięcej z nich rozpoczęto w woj. mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim. Ponadto o blisko 15% wzrosła rdr. liczba takich działań, które zostały zakończone. Do tego 97% kontroli doprowadzonych do końca w ubiegłym roku wykazało nieprawidłowości. To wynik... Czytaj więcej »

 • Jako odpowiedzialna sieć handlowa Kaufland przywiązuje dużą wagę do zrównoważonego budownictwa. W swoich sklepach firma inwestuje m.in. w odzysk ciepła odpadowego, oświetlenie LED czy zieloną energię. Ale nie tylko sklepy sieci Kaufland budowane są w sposób zrównoważony. Siedziba główna firmy – Centrum Usług Wspólnych – zdobyła właśnie certyfikat BREEAM In-Use... Czytaj więcej »

więcej artykułów