Wiadomości

 • MAKRO w gronie najlepszych pracodawców

  Piątek, 21 stycznia 2022

  MAKRO Polska po raz piąty zostało odznaczone certyfikatem Top Employer, wydawanym przez Top Employer Institute. W tym roku firma uhonorowana została dwoma wyróżnieniami: Top Employer Polska 2022 oraz Top Employer Europe 2022. Jest to potwierdzenie najwyższych standardów działań MAKRO w zakresie prowadzonej polityki personalnej oraz faktu, że dla firmy najważniejsi są pracujący w... Czytaj więcej »

 • Prezes UOKiK na specjalnym spotkaniu z branżą handlową zapowiedział działania UOKiK i Inspekcji Handlowej, w tym stały monitoring cen wybranych artykułów żywnościowych i piętnowanie negatywnych praktyk sprzedawców. Jak czytamy w komunikacie UOKiK, prezes Tomasz Chróstny zaapelował do sprzedawców o obniżki cen produktów spożywczych po ustawowych zmianach podatku VAT od... Czytaj więcej »

 • Danone Sp. z o.o. otrzymał właśnie międzynarodowy certyfikat B Corp, poświadczający wysokie standardy zarządzania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jest on pierwszą polską spółką tej skali i największą firmą FMCG w Polsce, która pomyślnie przeszła proces certyfikacji. Certyfikat B Corp jest ważnym wyróżnikiem dla dziewięciu marek z portfolio Danone. Mogą się nim... Czytaj więcej »

 • Artykuły tłuszczowe, tzw. inne produkty, mięso, nabiał i używki to kategorie, które najbardziej zdrożały w ub.r. względem 2020 roku – odpowiednio o prawie 24%, 12%, blisko 6%, niecałe 5% i 4,5%. Najmniej wzrosły ceny dodatków spożywczych, napojów, pieczywa, warzyw i chemii gospodarczej. W sumie aż 10 z 12 obserwowanych grup poszło w górę. Natomiast potaniały i to... Czytaj więcej »

 • 370 proc. – o tyle zgodnie z cennikiem PGNiG wzrosły stawki za gaz dla przedsiębiorstw w ciągu ostatniego półrocza. Taki wzrost kosztów z pewnością przełoży się na ceny produktów i usług, o czym mówią pesymistyczne prognozy dotyczące inflacji, ale nie wszystkim firmom uda się w ten sposób zrekompensować podwyżki. To z kolei może wpłynąć na większą skalę upadłości,... Czytaj więcej »

 • W grudniu 2021 r. wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych była o 7,8% wyższa, natomiast liczba transakcji wzrosła o ponad 3% w porównaniu z grudniem 2020 r. – wynika z danych PIH i CMR Panel. Czytaj więcej »

 • Stage Capital, europejski inwestor specjalizujący się w rynku wtórnym nieruchomości, nabył trzy centra handlowe w Polsce znajdujące się wcześniej w portfolio Pradera Central European Fund. Przejęcie odbyło się w imieniu Stage Capital Laurel II, drugiego funduszu Stage Capital, i zostało sfinansowane dzięki środkom zarządzanym przez Glendower Capital. Czytaj więcej »

 • Grupa Muszkieterów wypracowała w 2021 roku ponad 13 proc. wzrost obrotów. Wyniki sprzedaży supermarketów zarządzanych przez Muszkieterów wyniosły łącznie blisko 8,9 miliardów złotych – to o ponad miliard więcej niż w 2020 roku. W podziale na sieci obroty Intermarché wraz ze stacjami paliw kształtowały się na poziomie ponad 5,5 miliardów złotych, natomiast sieć... Czytaj więcej »

 • Rok 2021 był bardzo optymistyczny dla handlujących maszynami i ciągnikami rolniczymi – sprzedaż nowych traktorów wyniosła 14 074 sztuki, co dało najlepszy wynik ostatnich siedmiu lat. I to mimo trwającej pandemii i problemów z dostępnością traktorów na rynku. Według wyliczeń Martin & Jacob wynik ten jest o ponad 42 proc. lepszy niż przed rokiem. Jak zauważają eksperci firmy,... Czytaj więcej »

 • Zdaniem ponad połowy rodaków niebędących przedsiębiorcami, firmy w Polsce mają niesprzyjające warunki prawne i ekonomiczne do rozwoju innowacyjności. Więcej niż jedna piąta społeczeństwa twierdzi odwrotnie, a przeszło jedna czwarta nie umie tego ocenić. Trudności widzą głównie osoby zarabiające 5000-6999 zł netto. A nie dostrzegają ich przeważnie Polacy z niższymi... Czytaj więcej »

 • Spółka Unitop, ostatni kwartał zamknęła 40-procentowym wzrostem w kategorii sprzedaży chałwy, a w sezamkach blisko podwoiła sprzedaż w swoje marce Amki TO GO porównując rok do roku. Unitop to jeden z największych producentów chałwy i sezamków nie tylko w Polsce, ale również i w Europe. Produkty spółki trafiają m.in. do Kanady, USA, Australii i krajów europejskich. W... Czytaj więcej »

 • Z dniem 1 stycznia 2022 roku funkcję prezesa Dachser w Polsce objął Michał Simkowski. Zastąpił na tym stanowisku dr. inż. Grzegorza Lichocika, który kierował firmą od 2007 roku. Czytaj więcej »

 • Stokrotka w reakcji na uchwalone przez Sejm przepisy dotyczące obniżenia podatku VAT na żywność, obniży ceny aż ponad 12 tysięcy artykułów spożywczych – czytamy w komunikacie sieci. Nowe, niższe ceny pojawią się sklepach Stokrotka od 1 lutego. Czytaj więcej »

 • Czasowe obniżenie stawki podatku VAT na żywność z 5% do 0% nie spowoduje widocznej ulgi w portfelach konsumentów – prognozują eksperci z branży retailowej. Nie brakuje również odważniejszych opinii, że na przykład producenci i sieci handlowe potraktują to rozwiązanie jako dodatkową możliwość odrobienia różnego rodzaju strat. Do tego znawcy tematu prognozują, że... Czytaj więcej »

 • Zmiany personalne w WSP „Społem”

  Poniedziałek, 17 stycznia 2022

  Z końcem grudnia na emeryturę przeszedł p. Marek Sternik, który od 2003 r. pełnił funkcję Zastępcy Prezesa ds. Technicznych. Jego miejsce, decyzją Rady Nadzorczej zajął p. Marcin Szymański. Co zadecydowało o takim wyborze? Nowy prezes posiada bardzo szerokie doświadczenie w wielu obszarach funkcjonowania współczesnego przedsiębiorstwa – począwszy od kwestii stricte... Czytaj więcej »

 • Artykuły kupowane w promocjach w grudniu 2021 r. były o prawie 22% droższe niż rok wcześniej. Aż 11 z 12 monitorowanych kategorii zdrożało, a tylko 1 grupa nieznacznie potaniała – wynika z analizy blisko 34 tys. cen promocyjnych w polskich sklepach. Zdecydowanie najbardziej, bo o blisko 70%, poszły w górę produkty tłuszczowe. Mocno podrożały też tzw. inne artykuły – o... Czytaj więcej »

 • Żywność jest jednym z kół zamachowych rozpędzającej się inflacji. Rosną bowiem koszty wytworzenia produktów, opakowań, surowców i półproduktów. Dodatkowo przerwane globalne łańcuchy dostaw powodują, że są też problemy z dostępnością niektórych produktów. Zdaniem Andrzeja Gantnera z Polskiej Federacji Producentów Żywności szczyt podwyżek jest jeszcze przed nami.... Czytaj więcej »

 • Mazurska Manufaktura S.A., producent rzemieślniczych alkoholi mocnych oraz regionalnego piwa, złożyła wniosek o wprowadzenie akcji do obrotu na rynek NewConnect do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Spodziewany w I kwartale br. debiut zamyka okres udanych emisji crowdfundingowych. Czytaj więcej »

 • Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,6% (przy wzroście cen towarów – o 9,0% i usług – o 7,6%) – podał Główny Urząd Statystyczny w komunikacie. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,9% (w tym towarów – o 1,0% i usług – o 0,7%). Wzrost cen towarów i usług... Czytaj więcej »

 • Firma Hochland Polska od wielu lat wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Tym razem firma Hochland założyła swoją eSkarbonkę (zbiórkę online) i prowadzi kwestowanie w Internecie. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie, szczególnie w dobie pandemii. Czytaj więcej »

 • ID Logistics, jeden z europejskich liderów logistyki kontraktowej, wzmacnia ofertę dla e-commerce w zakresie dostaw do klientów indywidualnych. Operator przejął 100% udziałów francuskiej firmy Colisweb, wyspecjalizowanej w organizacji dostaw ostatniej mili. Czytaj więcej »

 • Co wiemy o Polskiej Wódce?

  Czwartek, 13 stycznia 2022

  Wydawać by się mogło, że Polska Wódka wpisana w historię naszego kraju i nie ma przed nami tajemnic. Tymczasem z badania przeprowadzonego w listopadzie 2021 roku przez instytut badawczy SW Research na zlecenie Stowarzyszenia Polska Wódka wynika, iż pomimo że jesteśmy dumni z naszego narodowego trunku i chętnie dajemy go w prezencie, odwiedzając znajomych zagranicą, to nadal... Czytaj więcej »

 • Dynamiczny wzrost popularności rynku e-commerce, będący w ostatnim czasie efektem pandemii, przełożył się na zdecydowanie większą intensywność w całej branży KEP. Z badań Eurostatu wynika, że od 2015 roku w krajach Unii Europejskiej odsetek osób kupujących online co najmniej raz w roku wzrósł niemal dwukrotnie, a w 2020 roku w Polsce wyniósł on już 61%. Czytaj więcej »

 • Frigo Logistics, operator logistyczny dla produktów głęboko mrożonych, obsługujący również produkty świeże otrzymał certyfikat bio z zakresu magazynowania i transportu produktów ekologicznych. Dokument wystawiony przez Centrum Jakości AgroEko poświadcza, że firma spełnia wysokie standardy magazynowania i przewozu produktów eko, które cieszą się nieustającym wzrostem... Czytaj więcej »

 • Inflacja mocno wzmaga presję płacową

  Środa, 12 stycznia 2022

  Jak prognozują ekonomiści, początek tego roku przyniesie wzrost wynagrodzeń na poziomie około 10%. Natomiast w drugim półroczu znacznie spadnie. Eksperci zaznaczają, że pod koniec ubiegłego roku mieliśmy do czynienia z presją płacową. Ona na pewno będzie w miejscach i branżach, gdzie jest najniższa stopa bezrobocia. Pracownicy domagają się wyższych pensji, aby ochronić się... Czytaj więcej »

 • Rząd przyjął we wtorek projekt wprowadzający kolejne rozwiązania, które mają pomóc w przyhamowaniu inflacji. Wśród rozwiązań Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 znalazło się m.in. obniżenie podatku VAT na żywność do zera, zniesienia podatku VAT na paliwo, energię elektryczna czy nawozy. Nowe rozwiązania będą obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. Czytaj więcej »

 • Krajowy budżet traci 2 mld złotych rocznie w związku z funkcjonowaniem tzw. szarego rynku wyrobów alkoholowych* - wynika z danych Stowarzyszenia Polska Wódka. To szczególnie warty zwrócenia uwagi obszar (poza czarnym rynkiem nielegalnych i podrabianych produktów), wymagający kompleksowej kontroli każdego elementu z łańcucha dostaw. Czytaj więcej »

 • Nowa inwestycja Carlsberg Polska w Browarze Kasztelan w Sierpcu to maszyna do mycia butelek zwrotnych. Nowa myjka pracuje z wydajnością aż 53 000 butelek na godzinę, jednak zużywa o połowę mniej wody i o 30% mniej ciepła niż jej poprzedniczka. Koszt inwestycji wyniósł blisko 12 mln zł. Czytaj więcej »

 • Efektu świąt nie było. W grudniu po raz kolejny odnotowano niski poziom nastroju w handlu tradycyjnym. Jak wynika z badań M/platform, wskaźnik NHT w ubiegłym miesiącu wyniósł 36,1 pkt. i choć był wyższy od listopadowego o 12,3 pkt., to jednak znalazł się 8 pkt. poniżej oczekiwań. Prowadzący małe i średnie sklepy handlu tradycyjnego z niepokojem patrzą w przyszłość. Wynik... Czytaj więcej »

 • WSP „Społem” z dniem 10 stycznia 2022 roku całkowicie wycofuje jaja z chowu klatkowego oraz wszelkie składniki i komponenty tej klasy jaj z produkcji Majonezu Kieleckiego 450 ml w plastikowym opakowaniu - czytamy w komunikacie WSP „Społem”. Jest to kolejny etap realizacji długofalowej strategii z dnia 30 maja 2018 roku, która zmierza do całkowitej rezygnacji przez WSP... Czytaj więcej »

więcej artykułów