Wiadomości

 • Trzy z czterech największych działających w Polsce firm branży tytoniowej (British American Tobacco Trading, Imperial Tobacco Polska oraz JTI Polska) stanowczo sprzeciwiają się kształtowi zmian w podatku akcyzowym zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów w ramach opublikowanego 8 października br. projektu ustawy. Czytaj więcej »

 • Szachy nad Wisłą przeżywają swój rozkwit. Można było się o tym przekonać w czasie ostatniej wizyty Garry’ego Kasparova w Polsce. Również Grupa Mokate, która razem z Międzynarodową Federacją Szachową FIDE zaprosiła Arcymistrza szachowego do Polski, dynamicznie rozwija się międzynarodowo. Czytaj więcej »

 • Polska Izba Handlu alarmuje, że planowana podwyżka akcyzy na napoje alkoholowe uderzy w małe, rodzinne sklepy spożywcze i co gorsza będzie motorem wzrostu zysków szarej strefy oraz nieodpowiedzialnego spożycia. Nie jest to czas na takie kroki – branża handlu w 2021 r. notuje już duże straty sprzedaży związane z wprowadzeniem od początku roku dodatkowej opłaty na alkohole w... Czytaj więcej »

 • Zgodnie z propozycją resortu finansów akcyza na papierosy ma rosnąć o 10 proc., ale od 2023 roku, podczas gdy akcyza kwotowa na tytoń do podgrzewania ma wzrosnąć o 100 proc. już od nowego roku. Resort chce również 5 proc. korekty minimalnej stawki akcyzy na papierosy. Zdaniem lekarzy i ekonomistów taka podwyżka ma symboliczny charakter i nie przełoży się na prozdrowotne... Czytaj więcej »

 • Trzy z czterech działających na polskim rynku koncernów tytoniowych protestują przeciwko zmianom w podatku akcyzowym, które, ich zdaniem, dotkną najmniej zamożnych konsumentów i nie obejmą papierosów segmentu premium, należącego do lidera rynku wyrobów tytoniowych w Polsce. Czytaj więcej »

 • W 2021 r. odnotowano wzmożoną działalność deweloperską w sektorze handlowym – z danych Colliers wynika, że na koniec III kwartału w budowie znajdowało się prawie 400 000 mkw., co przełoży się na znaczący wzrost rocznej podaży z 265 000 mkw. w 2020 roku do 350-400 000 mkw. w roku 2021. Czytaj więcej »

 • Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie z olbrzymim zaniepokojeniem przyjął rządowy projekt ustawy podnoszącej stawki akcyzy od piwa o 10% w 2022 r. oraz po 5% w kolejnych latach, aż do 2027 r. Proponowana podwyżka stawki akcyzy na piwo ma wzrosnąć z obecnych 8,57 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato do 12,04 zł w 2027 r., co oznacza, że... Czytaj więcej »

 • Pogłębia się chaos w sprawach frankowiczów

  Środa, 13 października 2021

  Sądy okręgowe zawieszają postępowania w procesach o kredyty frankowe z powodu oczekiwania na uchwałę Sądu Najwyższego. Nie jest to powszechna praktyka, ale mimo wszystko występują takie przypadki. Prawnicy uważają, że w tym działaniu nie ma żadnej podstawy prawnej. I zwracają uwagę m.in. na dotychczasowe orzecznictwo. Do tego dodają, że odraczanie nie jest korzystne dla... Czytaj więcej »

 • Od 2022 roku wzrośnie akcyza na papierosy i alkohol, a według wyliczeń Ministerstwa Finansów paczka tradycyjnych papierosów zdrożeje o ok. 30 gr. Jednak branża tytoniowa wskazuje, że podwyżka będzie dwa razy wyższa, a przy planowanych dalszych wzrostach w 2027 roku paczka papierosów będzie kosztować co najmniej 23 zł. Co więcej, podrożeją tylko najtańsze papierosy, co może... Czytaj więcej »

 • Coca-Cola HBC ogłosiła dziś zobowiązanie, w ramach którego ma osiągnąć zerową emisję netto w całym łańcuchu wartości do 2040 roku. Obowiązujący cel działań oznaczać będzie redukcję emisji w całym łańcuchu wartości. Czytaj więcej »

 • Targi Anuga w Kolonii - powrót do normalności

  Wtorek, 12 października 2021

  W dniach 9-13 października 2021 roku międzynarodowa branża sektora spożywczego i napojów po raz kolejny spotyka się na targach Anuga w Kolonii. Czytaj więcej »

 • Magazyn PepsiCo z certyfikatem BREEAM

  Wtorek, 12 października 2021

  Magazyn centralny firmy PepsiCo w Mszczonowie uzyskał certyfikat BREEAM przyznawany przez brytyjską organizację BRE, który potwierdza pro-środowiskowe zalety budynku. Dotychczas tylko 4 magazyny w Polsce uzyskały certyfikat na poziomie EXCELLENT, a magazyn w Mszczonowie jest pierwszym tego typu obiektem, który uzyskał ocenę EXCELLENT jednocześnie w dwóch ocenianych kategoriach –... Czytaj więcej »

 • Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym – określający zmiany poziomu akcyzy m.in. na wyroby tytoniowe na okres 6 kolejnych lat, aż do 2027 roku. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) uważa za konieczne zmodyfikowanie założeń projektowanej nowelizacji ustawy akcyzowej. Wzrost stawki kwotowej zarówno na zwykłe papierosy, jak i tytoń... Czytaj więcej »

 • AliExpress, globalna platforma handlu internetowego, należąca do Alibaba Group, ogłosiła, że pierwsze samodzielne centrum logistyczne w Polsce zostało ukończone i rozpocznie działalność. Hub logistyczny powstał we współpracy z Cainiao, ramieniem logistycznym platformy. Magazyn będzie służył jako centrum realizacji dla sprzedawców AliExpress wysyłających produkty... Czytaj więcej »

 • 7 października w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii in. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie odbyła się uroczysta Gala rozdania „Nagród Gospodarczych Żagle Warmii i Mazur”. Laureatem tegorocznej edycji została SM Mlekpol – jeden z liderów branży mleczarskiej w Polsce. Nagrodę w imieniu Spółdzielni odebrał Marcin Piwowarczyk, Dyrektor Zakładu w Mrągowie. Czytaj więcej »

 • Fiskus eliminuje fikcyjne koszty z obrotu

  Poniedziałek, 11 października 2021

  Tylko w I połowie 2021 roku doszło do wykrycia ponad 85 tys. fikcyjnych faktur. Opiewały one na łączną kwotę 6,2 mld złotych. Analizy na plikach JPK_VAT, złożonych za pół roku, przyczyniły się do zidentyfikowania ponad 53 tys. fałszywych dokumentów, które zostały wystawione przez podmioty niezarejestrowane do VAT-u. W tym przypadku mówimy o kwocie blisko 794 mln zł.... Czytaj więcej »

 • Przedstawiciele Biedronki podpisali z PTOP „Salamandra” pierwszą w historii sieci handlowej umowę na finansowanie programów pomocowych na rzecz sześciu chronionych gatunków zwierząt. Programy rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają do końca 2022 r. Czytaj więcej »

 • Auchan Retail Polska w zgodzie ze strategią zrównoważonego rozwoju przystępuje do European Chicken Commitment, europejskiej inicjatywy, której celem jest poprawa dobrostanu kurcząt mięsnych. Tym samym Auchan zobowiązuje się do podjęcia konkretnych działań, których efektem będzie poprawa losu kurcząt. Od 2026 r. produkty marki własnej Auchan: świeże, mrożone oraz produkty... Czytaj więcej »

 • Carrefour i Delipop rozpoczęły współpracę wprowadzając ofertę zautomatyzowanego odbioru zakupów dla mieszkańców Paryża. Carrefour jest pierwszą siecią, która połączyła siły z Delipop, startupem specjalizującym się w logistycznej obsłudze zamówień żywności dla e-commerce, w celu rozwinięcia zrobotyzowanej oferty odbioru e-zakupów w punktach położonych blisko domu.... Czytaj więcej »

 • Zmiany w zarządzie Lidl Polska

  Czwartek, 07 października 2021

  Od października br. nowym Członkiem Zarządu ds. Zakupów będzie Wojciech Grohn, związany z Lidlem od 18 lat. Czytaj więcej »

 • Dino ma realne szanse dogonić Biedronkę

  Czwartek, 07 października 2021

  Jak wynika z danych zebranych w blisko 300 gminach, Biedronka i Dino często konkurują ze sobą na lokalnych rynkach. Średnio ponad 58% mieszkańców tych obszarów robi zakupy w portugalskiej sieci, a niecałe 33% – w polskiej. Lider ma też lojalniejszych klientów i ponad 4 razy większy udział w łącznym ruchu w sklepach. Jednak według komentujących wyniki badania ekspertów,... Czytaj więcej »

 • Jeśli ktoś szuka biznesu na lata, powinien zająć się handlem niezależnym – wynika z pierwszego raportu wpływu Grupy Eurocash. 43% przedsiębiorców związanych z Grupą prowadzi swój sklep od ponad 20 lat. Przy okazji rozwija cechy przydatne przedsiębiorcom – m.in. innowacyjność i odwagę biznesową. Czytaj więcej »

 • Trwają prace nad nowymi przepisami o rolnictwie ekologicznym, które mają zacząć obowiązywać z początkiem 2022 roku. Procedowana ustawa rozszerza obowiązujący zakres kar za niesłuszne sugerowanie, że dana żywność jest ekologiczna. Sankcje będą obowiązywać nie tylko za wprowadzanie takich produktów do obrotu, ale też stosowanie nieprawdziwych oznaczeń „eko” czy „bio”... Czytaj więcej »

 • Rada Nadzorcza Spółdzielczej Mleczarni Spomlek na wniosek Zarządu powołała na stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Skupu Surowca Agnieszkę Kamelę. Czytaj więcej »

 • Postpandemiczna rzeczywistość branży retail

  Środa, 06 października 2021

  Pandemia, która wybuchła niemal półtora roku temu, niewątpliwie zmieniła całą globalną branżę e-commerce. Wraz z nałożeniem obostrzeń nastąpiło przyśpieszenie procesu transformacji cyfrowej, pojawiły się nowe postawy i zachowania konsumenckie, a handel detaliczny niemal z dnia na dzień musiał przenieść się do sieci. Wzrosła liczba produktów sprzedawanych online oraz... Czytaj więcej »

 • W UE trwają prace nad zmianą dyrektywy tytoniowej, która ma w większym stopniu uwzględniać nowatorskie wyroby tytoniowe i ujednolicić przepisy akcyzowe w państwach członkowskich. Nowe przepisy miałyby wejść w życie najwcześniej w 2024 roku, ale eksperci przekonują, że Polska powinna wcześniej zmienić krajowe regulacje dotyczące akcyzy. Dziś obowiązujące przepisy... Czytaj więcej »

 • Wyniki Auchan Retail Polska za rok 2020 wykazują dalszą poprawę rentowności biznesu firmy oraz wymierne efekty podjętych działań optymalizacyjnych uzyskane pomimo trwającej pandemii. Przychody ze sprzedaży Auchan wyniosły 11 035 mln PLN i są stabilne w porównaniu do 2019 roku. W kontekście sytuacji społeczno-gospodarczej i pandemicznej pozycja sieci Auchan jako lidera na rynku... Czytaj więcej »

 • Obecny w Polsce od 30 lat Danone łączy działające dotąd niezależnie spółki Danone, Nutricia i Żywiec Zdrój jedną strukturą zarządczą, by móc jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby lokalnych odbiorców. Oznacza to, że wszystkimi kategoriami produktów będzie kierował zespół pod przewodnictwem Pawła Piątka, dotychczasowego Prezesa Nutricia Sp. z o.o. – czytamy w... Czytaj więcej »

 • Na początku 2022 roku zostanie otwarta już piąta fabryka międzynarodowej firmy Mars Inc. w Polsce. Inwestycja warta ponad 600 mln pln powstaje w Błoniu (woj. mazowieckie). Nowa fabryka stworzy blisko 200 miejsc pracy. Produkty, które tam powstaną trafią do sklepów w kilkunastu europejskich krajach. Jej budowa jest wynikiem nieustannie rosnącego znaczenia kategorii jedzenia dla... Czytaj więcej »

 • Stokrotka jednym z gigantów regionalnych

  Wtorek, 05 października 2021

  Stokrotka Sp. z o.o. zajęła drugie miejsce w Setce Kuriera Lubelskiego, czyli rankingu stu najlepszych firm regionu lubelskiego. Również druga była w podobnym zestawieniu przygotowanym przez redakcję Dziennika Wschodniego. W obu rankingach o miejscu na liście decydowały przychody za 2020 rok. Czytaj więcej »

więcej artykułów