Gospodarka

  • Przez galopujący wzrost cen części przedsiębiorstw brakuje kapitału na dokończenie wcześniej rozpoczętych inwestycji. Problem dotyczy zwłaszcza małych i średnich podmiotów. Dla wielu z nich realizacja wcześniej zawartych kontraktów ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych, robót czy rosnące koszty energii i gazu może oznaczać straty. Firmy, dla których inflacja... Czytaj więcej »

  • Każdy lockdown to zagrożenie dla utrzymania miejsc pracy i przedsiębiorstw, będących często dorobkiem całego życia. Upadek polskich firm zmniejszy potencjał naszej gospodarki narodowej oraz wystawi je na wrogie przejęcia. Przerwanie ciągłości działania przedsiębiorstw w trakcie czwartej fali pandemii wyrządziłoby ogromne szkody. Federacja Przedsiębiorców Polskich jako... Czytaj więcej »

  • Coraz mniej czasu pozostało tym przedsiębiorcom, którzy chcieliby dokonać zmiany w sposobie rozliczania się z fiskusem. Do kiedy możliwa jest zmiana formy opodatkowania? Czytaj więcej »

  • Jej brak zniechęca kandydatów do aplikowania na takie stanowiska Czytaj więcej »

  • Świat idzie w kierunku używania, a nie posiadania, i przedsiębiorcy z sektora MŚP chcą się w ten trend wpisać́. Z raportu EFL „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą” wynika, że w perspektywie 5 lat wspólne użytkowanie zyska dwukrotnie więcej entuzjastów. Dziś́ korzysta z niego 10% firm, za 5 lat planuje już 26%. Przedsiębiorcy są skłonni dzielić się... Czytaj więcej »

  • W ostatnich 30 latach Polska wykonała ogromny skok rozwojowy. Wzrost gospodarczy w tym czasie był przede wszystkim efektem zwiększania zasobu kapitału i wydajności produkcji, które są bezpośrednio powiązane z inwestycjami – wskazują w nowym raporcie analitycy CASE. Eksperci podkreślają jednak, że od 2015 roku stopa inwestycji sukcesywnie spada – w latach 2019 i 2020 była już... Czytaj więcej »

  • Zmiany klimatyczne zaszkodzą gospodarce

    Poniedziałek, 10 stycznia 2022

    To, jak bardzo zmiany klimatyczne zaszkodzą gospodarce zależy m.in. od tempa wdrażania działań na rzecz klimatu. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, z realizacją podjętych przez państwa zobowiązań bywa różnie. Zdaniem profesor Haliny Brdulak z SGH kryzys najmocniej dotknie ubogie kraje południa. W Europie nałożą się na niego również negatywne trendy demograficzne, a... Czytaj więcej »

  • Od listopada 2021 roku rynek usług crowdfundingowych jest pod względem regulacyjnym pełnoprawną częścią rynku finansowego w Unii Europejskiej. Unijne rozporządzenie ma na celu profesjonalizację tego segmentu i zwiększenie pewności dla uczestników rynku. Polskie podmioty czekają na przyjęcie krajowej ustawy, która wdroży unijne prawo. Jedną z ważniejszych zmian jest... Czytaj więcej »

  • Gaz pojawił się w projekcie rozporządzenia w sprawie tzw. Taksonomii, wysłanym do rządów państw UE. Jeżeli nic się nie zmieni, inwestycje gazowe zostaną uznane za „zrównoważone”. To błąd, ponieważ gaz to emisyjne paliwo kopalne, które wkrótce się skończy, a dodatkowo uzależnia nas od Rosji… Czytaj więcej »

  • W związku z Polskim Ładem wprowadzanym w 2022 r. pojawiło się wiele ulg i zwolnień podatkowych. Początek roku to dobry moment, aby przeanalizować o które z nich warto się starać, z których lepiej zrezygnować i kiedy złożyć odpowiednie oświadczenia. Czytaj więcej »

  • Realizacja procesów biznesowych w okresie pandemii nastręcza wielu trudności, nadal nie wiadomo też, jak będzie wyglądała sytuacja w 2022 roku? Czytaj więcej »

  • To, jak bardzo zmiany klimatyczne zaszkodzą gospodarce zależy m.in. od tempa wdrażania działań na rzecz klimatu. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, z realizacją podjętych przez państwa zobowiązań bywa różnie. Zdaniem profesor Haliny Brdulak z SGH kryzys najmocniej dotknie ubogie kraje południa. W Europie nałożą się na niego również negatywne trendy demograficzne, a... Czytaj więcej »

  • Federacja Przedsiębiorców Polskich i Naczelna Izba Lekarska apelują o uwzględnienie w toku prac legislacyjnych nad poselskim projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 (druk sejmowy nr 1846) postulatów środowisk medycznych i autorytetów w dziedzinie zdrowia. Czytaj więcej »

  • Szał na rynku mieszkań nieco osłabł. Cena metra kwadratowego nie rośnie już tak szybko, lekko hamuje również popyt. Z drugiej strony maleje również podaż, bo deweloperom coraz trudniej o zakup gruntu. Przy podniesionych, ale wciąż odległych od inflacji stopach procentowych i rosnącemu, ale wciąż niesięgającemu nawet połowy inflacji oprocentowaniu najlepszych lokat zakup... Czytaj więcej »

  • Większość Polaków oczekuje (60%) w 2022 roku utrzymania statusu finansowego lub jego poprawy. Na niektórych kategoriach produktowych, takich jak ubrania, obuwie, podróże czy elektronika nawet co czwarty Polak planuje jednak oszczędzać - wynika z badań* ARC Rynek i Opinia zrealizowanych przy współpracy z fintechem Mokka. Pieniądze planujemy najczęściej wydawać zarówno online jak... Czytaj więcej »

  • Pandemia zmieniła podejście do zatrudnienia

    Poniedziałek, 03 stycznia 2022

    – Firmy szukają pracowników, którzy potrafią wychodzić poza schematy i mają kompetencje wychodzące poza role zawodowe – mówi Joanna Rutkowska, dyrektor personalna Trenkwalder Polska. To oznacza, że większe szanse mają na rynku humaniści, którzy posiadają kompetencje techniczne, oraz osoby z umysłem ścisłym wykazujące się umiejętnościami miękkimi. Pracodawcy patrzą na... Czytaj więcej »

  • Pod koniec ub.r. media zalała fala artykułów na temat możliwości uzyskania od 2022 roku L4 z powodu tzw. wypalenia zawodowego. Jednak eksperci nie mają dobrych wiadomości. Lekarze nie powinni wystawiać od tego roku zwolnień z ww. przyczyny. I nie jest pewne, czy w ogóle zyskają taką możliwość w przyszłości. Natomiast bez względu na sytuację prawną, problem istnieje i jest... Czytaj więcej »

  • Ponad 40% rodaków opowiada się za całkowitym lub częściowym zwolnieniem innowacyjnych firm działających w Polsce z płacenia podatków lub innych danin publicznych. Nieco więcej, bo przeszło 45%, jest temu przeciwnych. Zdaniem ponad 61% badanych, ewentualna ulga powinna zależeć od kraju pochodzenia kapitału. 73% ankietowanych w tej grupie dodatkowo uważa, że ulgowo trzeba... Czytaj więcej »

  • Wielu ekonomistów podziela zdanie, że 2021 był trudnym rokiem – ale to, co wydarzy się w 2022 roku, to będzie prawdziwa trudność dla rozwoju polskiej gospodarki. Szef NBP uważa, że polska gospodarka odrobiła już straty po lockdownach, jej rozwój jest bardzo szybki, „bezrobocia właściwie nie ma”, a w IV kwartale 2021 r. PKB może wzrosnąć o ponad 5,3 proc. Jest to... Czytaj więcej »

  • Trendy w inwestycjach na 2022 r.

    Wtorek, 28 grudnia 2021

    Komentarz Jana Kamoji-Czapińskiego, Dyrektora w Dziale EMEA Location Strategy w Colliers Czytaj więcej »

  • Analitycy firmy Dotykačka – dostawcy nowoczesnego i wszechstronnego systemu POS online – ponownie przeanalizowali dane statystyczne biznesów z sektora HoReCa, aby sprawdzić, jak firmy działające w branży gastronomicznej radziły sobie w trzecim kwartale 2021 roku. Czytaj więcej »

  • Branża leasingowa w 2021 rok odbudowała straty poniesione w pierwszym roku pandemicznym szybciej niż ktokolwiek się spodziewał. Główny ekonomista EFL przewiduje wzrost na poziomie ok. 33% proc. rok do roku, co jest dwa razy wyższym wynikiem niż prognozy z początku roku. Wszystko za sprawą takich czynników jak mocne wydatki konsumentów i rosnące inwestycje firm, które na początku... Czytaj więcej »

  • Eksperci Funduszu Ekspansji Zagranicznej widzą ożywienie inwestycyjne we wszystkich sektorach gospodarki. Choć gros inwestycji wciąż ogranicza się do krajów europejskich, to coraz częściej firmy wychodzą też poza Stary Kontynent. Pomaga im w tym również fakt, że nie muszą brać na siebie całego ryzyka związanego z ekspansją kapitałową. Czytaj więcej »

  • Zatory płatnicze będą częstsze w 2022 roku

    Poniedziałek, 27 grudnia 2021

    W Polsce – wraz ze zmniejszającą się liczbą upadłości – poprawiła się także sytuacja płynnościowa przedsiębiorstw. Zatory płatnicze oraz opóźnienia w płatnościach w biznesie w sektorze B2B zmniejszyły się. W czasie kryzysu spowodowanego pandemią opóźnienia w płatnościach paradoksalnie spadły – z 57 dni, które są średnią z 2019 r. dla wszystkich branż w Polsce... Czytaj więcej »

  • PGNiG ostrzega przed oszustami

    Czwartek, 23 grudnia 2021

    Oszuści bardzo często działają w internecie, ale podszywają się też pod sprzedawców i bezpośrednio nachodzą klientów w domu. Pretekstem najczęściej jest oferowanie tańszych usług na dostawę gazu czy prądu. Najlepiej nie wpuszczać takiej osoby do środka i nie podejmować rozmowy na ten temat. Zgodnie z prawem umowa na gaz czy prąd zawarta poza biurem przedsiębiorstwa (np.... Czytaj więcej »

  • W III kwartale br. liczba przeprowadzonych kontroli celno-skarbowych wzrosła o niespełna 3% w relacji rocznej – wynika z danych Ministerstwa Finansów. W przypadku kontroli podatkowych nastąpił spadek o blisko 30%. Natomiast czynności sprawdzających przybyło o przeszło 4%. Najwięcej ww. działań było w woj. mazowieckim. Eksperci komentujący te wyniki są podzieleni co do tego, jak... Czytaj więcej »

  • Ostatnie lata były najgorętsze od 1850 roku, a w klimacie już zaszły zmiany, które są zauważalne w niemal każdym rejonie Ziemi. Wiele z nich jest niemożliwych do odwrócenia w skali stuleci lub tysiącleci – wskazali naukowcy w ostatnim raporcie IPCC, czyli Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu. Rządy podejmują działania zmierzające do ograniczenia wzrostu globalnej... Czytaj więcej »

  • Polski Ład wprowadzi wyższą kwotę wolną od podatku, nowe ulgi podatkowe czy reformę składki zdrowotnej. Zyskają najmniej zarabiający i 90 proc. emerytów i rencistów. Stracą jednak emeryci, których świadczenie wynosi 5 tys. zł brutto lub więcej. – Tego typu działania podważają zaufanie do państwa. Nie wiemy, jaki będzie kolejny ruch i czy tym, którzy mają wysoką... Czytaj więcej »

  • – Dzięki poznaniu mechanizmów molekularnych i możliwości projektowania środków biologicznie czynnych będzie możliwe stworzenie odmian roślin uprawnych o zwiększonej odporności na suszę albo takich, które pozwolą przywrócić użyteczność ziem zanieczyszczonych metalami ciężkimi – mówi dr hab. Miłosz Ruszkowski z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, laureat... Czytaj więcej »

  • Pandemia mocno się przyczyniła do pogłębienia problemów zdrowotnych wśród polskich pracowników. Szczególnie w obszarze chorób układu ruchu i zdrowia psychicznego. W 2020 roku w Medicoverze udzielono aż o 55 proc. więcej konsultacji psychologów i psychiatrów, których powodem były m.in. zaburzenie lękowe i depresja. W efekcie liczba zwolnień lekarskich od psychiatry wzrosła... Czytaj więcej »

więcej artykułów