Kategorie produktów

Śniadanie dla ucznia

Wtorek, 30 sierpnia 2011 Autor: Maja Święcka, HURT & DETAL Nr 08 (66) / 2011
No i stało się! Wakacje nieubłaganie dobiegają końca, a to oznacza, że za chwilę rozlegnie się dźwięk dzwonka na pierwszą lekcję w nowym roku szkolnym. Dla dzieci nie jest to najlepsza informacja – beztroskie chwile relaksu i odpoczynku będą musiały być odłożone na półkę wspomnień. Podobnie jak wakacyjne, mniej restrykcyjne rodzicielskie spojrzenie na właściwą dietę.

Przed uczniami długie miesiące intensywnej nauki, odrabiania zadawanych prac domowych, kartkówek i klasówek. Poranne wstawanie, zajęcia sportowe i te dodatkowe po lekcjach. Oj… Będzie ciężko. Natomiast dla detalistów jest to jak najbardziej wyśmienita informacja! Przed Państwem bowiem dziesięć długich i lukratywnych miesięcy zarobku na produktach dla dzieci. Co by się nie działo, czy będzie to kryzys gospodarczy, czy szalejący frank szwajcarski – rodzice zawsze będą się starali w miarę swoich możliwości zapewnić pociechom to, co najlepsze. Pamiętajmy również o tym, że polscy rodzice są coraz lepiej wyedukowani, świadomi tego, co powinno się jeść, co jest niezdrowe, co powinno znaleźć się w dziecięcym menu. Poszukują produktów zdrowych, ale i zarazem smacznych – nie od dzisiaj wiadomo, że im mniejszy konsument, tym bardziej wybredny. Wiedzą również o tym producenci, którzy w swojej ofercie posiadają wiele ciekawych propozycji dla dzieci i młodzieży, poszerzają na bieżąco swoją ofertę tak, aby zaspokoić młode i bardzo wymagające gusta. Coraz większa ilość graczy branży FMCG dba o to, aby w ofercie posiadać produkty naturalne, bez konserwantów, sztucznych barwników. Oczywiście na rynku jest mnóstwo jedzenia nafaszerowanego chemią, ale i coraz więcej produktów zdrowych, które warto – naprawdę warto – posiadać w ofercie sklepu. Rodzice, jak już wspomniałam, są coraz bardziej świadomi tego, co musi znaleźć się wśród produktów skierowanych do ich dzieci. Coraz więcej osób czyta etykiety umieszczone na produktach, analizuje skład wyrobów i coraz większa ich liczba gotowa jest odłożyć z powrotem na półkę produkt, którego skład wzbudza wątpliwości i wybrać drugi, nawet droższy. Pamiętajmy również o tym, że na decyzje zakupowe rodziców duży wpływ mają również dzieci. Młode pokolenie jest silnie podatne na wszelkie reklamy. Jest otwarte na nowości produktowe, chętnie po nie sięga. Olbrzymią siłę ma również rekomendacja kolegów i koleżanek. Młodzież dysponuje własnymi pieniędzmi, które chętnie wydaje na różnego rodzaju przekąski – obecnie coraz więcej młodych ludzi posiada wiedzę o zdrowym odżywianiu i sięga również po produkty należące do tej grupy. Na decyzje zakupowe wpływ mają również rodzice, którzy na co dzień przekazują wiedzę o tym, jak ważne jest prawidłowe odżywianie. Oczywiście w temacie edukacji żywieniowej zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. I tu przydatna może być Państwa wiedza na ten temat. Warto klientom proponować zdrowe produkty, podsuwać pomysły na odpowiednie komponowanie posiłków. Każdy bowiem z chęcią powróci do sklepu, w którym nie tylko nabył smaczne i zdrowe jedzenie, ale w którym dodatkowo otrzymał garść cennych informacji.

Pierwsze śniadanie


Śniadanie zjedz sam, obiad z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi – to jakże popularne powiedzenie doskonale podkreśla istotę pierwszego śniadania. To, że jest najważniejszym posiłkiem wiedzą chyba wszyscy. Dzieci to wymagający konsument – dla niego posiłek ma być i smaczny i niezwykle atrakcyjny wizualnie. Kanapka powinna być kolorowa i najlepiej udekorowana ciekawym wzorem „namalowanym” ketchupem lub majonezem. Twarożek powinien być przyozdobiony kawałkami kolorowej papryki, pomidorem, rzodkiewką. Rodzice muszą się popisać nie tylko wiedzą w zakresie zdrowego żywienia, ale i zdolnościami plastycznymi. „Trzeba pamiętać, że dzieci to wyjątkowo wymagający konsumenci. Przygotowywane dla nich posiłki muszą nie tylko im smakować, lecz również – zawierać odpowiednią porcję składników odżywczych. Rodzice szukają więc produktów, które umożliwią im przygotowanie urozmaiconych i atrakcyjnych posiłków, uważając jednocześnie na to, by były to produkty jak najwyższej jakości, wartościowe pod względem odżywczym i smakowym. Dostępne na rynku nowości pozwalają im z powodzeniem znaleźć zdrową, a jednocześnie smaczną alternatywę dla przekąsek, takich jak ciastka, batony czy chipsy, traktowanych przez dzieci jak drugie śniadanie, bądź przekąska między posiłkami. Możliwości jest wiele – poczynając od produktów typowo śniadaniowych, takich jak różnego rodzaju płatki, a kończąc na pełnoziarnistym pieczywie, z którego z powodzeniem można przygotowywać drugie śniadania czy przekąski” – mówi Anna Warpechowska z firmy Granex.

Według badania przeprowadzonego przez instytut GFK dla marki Rama, pierwsze śniadanie zjada codziennie około 80% dzieci, natomiast drugie 67%. Najbardziej popularnym posiłkiem śniadaniowym są kanapki, przyrządza je 78% z nas. W skład zestawu kanapkowego najczęściej wchodzą: wędlina (84%), masło (70%), ser żółty (68%). 32% ankietowanych do smarowania pieczywa używa margaryny, a 35% uważa, że znajdują się w niej zdrowe dla naszych organizmów kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Tłuszcze, białko i węglowodany to podstawowe składniki, które każdego dnia musimy przyswajać ze spożywanych posiłków. Aż 30% dziennej puli kalorii powinno pochodzić z tłuszczów. Witaminy, składniki mineralne, błonnik, to także sprzymierzeńcy prawidłowego rozwoju i funkcjonowania naszego organizmu i niezbędne elementy codziennej diety.
„Będąc świadomymi konsumentami – rodzicami, spróbujmy wdrażać w domu zasady zdrowego żywienienia, aby zapewnić naszym dzieciom jak najlepszy start w dorosłe życie. Z tego względu powinniśmy nauczyć się wybierać i kupować produkty spożywcze rozsądnie i z umiarem, ograniczając spożywanie produktów przetworzonych na tyle, na ile to możliwe” – mówi Beata Tomczyk, koordynator ds. Marketingu w OSM Piątnica. – „Wszystkie produkty marki Piątnica ze względu na wysoką jakość mogą być polecane konsumentom w każdym wieku, pod warunkiem, że nie występują u nich ogólne przeciwwskazania do spożywania wyrobów z mleka. Szczególnie lubianą
przekąską są serki wiejskie na słodko, z miodem lub owocami. Na śniadanie polecamy tosty lub kanapki z serkiem Twój Smak lub serkiem Twój Smak puszysty. Bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych konsumentów cieszy się nasz najnowszy produkt, Kefir deserowy z konfiturą. Lekko słodki, zbliżony w smaku do jogurtu kefir z konfiturą możemy podać dzieciom jako deser lub pożywną przekąskę na drugie śniadanie. Kefiry deserowe to nowa kategoria w branży mleczarskiej. Produkty Piątnicy są jedynymi kefirami z domową konfiturą dostępnymi na rynku. Nowa propozycja Piątnicy to zdrowa alternatywa dla słodyczy, bogata w witaminy i minerały występujące w sposób naturalny w mleku i owocach.”

Nabiał jest chętnie jadany przez dzieci, zatem poranna kanapka z białym serem jest apetyczną propozycją na śniadanie. Jeśli do tego dodamy miód lub dżem, mamy pewność, że posiłek będzie nie tylko zdrowy, ale i smaczny. W dżemie znajdują się witaminy, a właściwości zdrowotne miodu znane są od dawien dawna. Jak zapewnia Leszek Horwath z firmy Sądecki Bartnik, miód jest cudem natury, a jego składniki są niezbędne dla naszego zdrowia. Miód jest doskonałym antidotum na choroby cywilizacyjne, podobnie jak i inne produkty pszczele – propolis, mleczko pszczele, wosk i jad pszczeli. Jest doskonałym produktem do posłodzenia herbaty, pamiętajmy jednak, że w temperaturze powyżej 40 stopni traci biologiczne czynne składniki, takie jak: witaminy, mikroelementy czy aminokwasy.

Pamiętajmy o tym, że nabiał jest niezwykle ważnym elementem zdrowej diety każdego ucznia. Twarogi dostarczają organizmowi białko, wapń, fosfory i witaminy B12. Znajdują się w nich również i inne bardzo ważne składniki odżywcze, takie jak chociażby magnez, potas, cynk, witaminy A, D oraz E. Z tego względu dietetycy podkreślają ogromną rolę, jaką biały ser odgrywa w dietach. Na jego bazie łatwo jest przygotować różne dania śniadaniowe, np. twarożek z warzywami – ze szczypiorkiem i rzodkiewką czy twarożek z pomidorem. Mamy pewność, że serwujemy naszym dzieciom nie tylko śniadanie smaczne, ale i niezwykle zdrowe, w którym łatwo możemy „przemycić” warzywa, które nie przez wszystkie dzieci jadane są z uśmiechem na ustach. Dobrym pomysłem na śniadanie jest również ser żółty – dietetycy zalecają jego spożycie, ponieważ zawiera w sobie wiele cennych wartości mineralnych i witamin, a przede wszystkim pełnowartościowe białka i największą wśród wszystkich produktów nabiałowych ilość wapnia. Cztery plasterki sera żółtego zaspokajają dzienne zapotrzebowanie organizmu na wapń. Poza tym ser żółty zawiera również inne bardzo cenne dla organizmu pierwiastki, jak jod czy selen. No i jest niezwykle smaczny.

Płatki śniadaniowe


Odpowiedzią na rosnące zainteresowanie produktami, które są atrakcyjne pod względem smaku i walorów żywieniowych jest bogata oferta płatków śniadaniowych. Najchętniej poszukiwane są te z pełnego ziarna, bowiem to one dają gwarancję dostarczania dzieciom naturalnych składników występujących w zbożach, które dla człowieka są podstawą żywienia od wieków. „Płatki z jogurtem lub mlekiem są propozycją na wartościowe i pożywne śniadanie, które da dziecku odpowiednią dawkę energii na starcie dnia, by sprostało m.in. zadaniom, które czekają na nie w szkole. Rośnie rola edukacji prowadzonej od najmłodszych lat, dotyczącej diety i aktywnego trybu życia. Im więcej inicjatyw w tym zakresie, tym lepiej dla ogólnej kondycji społeczeństwa. To także pole do działania dla odpowiedzialnych przedsiębiorców. W ubiegłym roku wprowadziliśmy Nestlé Nesquik Duo, idealne połączenie oryginalnego czekoladowego smaku Nesquika i waniliowych kuleczek. Nesquik Duo cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci” – mówi Jaroslaw Szczepanowski, rzecznik prasowy Cereal Partners Poland Toruń-Pacific, producenta płatków Nestlé.

Jak często spożywamy płatki śniadaniowe? Według badań TGI przeprowadzonych przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC w okresie od kwietnia 2010 do marca 2011 roku spożywanie płatków śniadaniowych zadeklarowało 50,6% Polaków w wieku 15-75 lat. 11,56% badanych spożywa płatki śniadaniowe codziennie, 8,62% 5-6 razy w tygodniu, 21,34% 3-4 razy w tygodniu, 24,9% 2 razy w tygodniu, a raz w tygodniu lub rzadziej 33,59%.

Najczęściej spożywane marki według powyższego badania to: Corn Flakes (Nestlé), Nesquik (Nestlé), Chocapic (Nestlé), Fitness (Nestlé), Mlekołaki (Lubella), Gold Flakes (Nestlé), Cheerios (Nestlé) oraz Cini Minis (Nestlé).

Dzieci uwielbiają płatki śniadaniowe, które możemy im serwować albo na zimno, albo na ciepło. Wyśmienite są zarówno z mlekiem, jak i z jogurtem – naturalnym, bądź owocowym. Dobrze smakują również z maślanką i kefirem. Płatki śniadaniowe są bardzo zdrowe ze względu na zawartość błonnika zbóż.

Dostarczają niezbędnych dla młodego, rozwijającego się organizmu składników takich, jak: węglowodany, białko, witaminy: A, D, E, K, C, z grupy B (B1, B2, B6, B12), E oraz wapń, żelazo, kwas foliowy, kwas pantotenowy i składniki mineralne.

Drugie śniadanie


Równie ważne jak pierwsze, jest również drugie śniadanie, zjadane przez dzieci w szkole. Jego podstawą powinna być smaczna kanapka z serkiem, wędliną, wzbogacona o liść sałaty czy plasterek papryki. Warto również zaopatrzyć dziecko w przekąskę czy pożywny wafelek. Magdalena Kordowska z firmy Nestlé Polska poleca Nesquik, będący połączeniem mlecznej czekolady z chrupiącym wafelkiem i delikatnym mlecznym kremem. Do tornistra warto również włożyć, np. LU Petitki Lubisie i LU GO! – oba ciasteczka dostarczą dzieciom niezbędnej energii do nauki i intensywnych ćwiczeń na zajęciach lekcji WF. Warto pamiętać również o owocach. Ale co zrobić, jeśli nasza pociecha niechętnie sięga po jabłko czy banana? Tutaj doskonałym rozwiązaniem są gotowe słoiczki z owocami, które dostarczą również energii i dodatkowo cennych witamin.

Pamiętajmy również o tym, aby w ofercie sklepu posiadać papier do pakowania kanapek oraz folię aluminiową. Teoretycznie doskonałym rozwiązaniem na zapakowanie drugiego śniadania do szkoły są pudełka do tego przeznaczone. To prawda – mamy sto procent gwarancji, że kanapka nie zostanie uszkodzona. Jednak zajmują one relatywnie sporo miejsca w zazwyczaj przepełnionym tornistrze, zatem lepsze są miękkie opakowania.

Napoje


Właściwe nawodnienie jest niezwykle istotnym elementem zbilansowanej diety i wiedzą to chyba wszyscy. Dlatego, tak ważne jest zapewnienie młodemu, rozwijającemu się organizmowi właściwej ilości płynów. Na śniadanie możemy przyrządzić herbatkę czy kakao,
do szkoły warto dać dziecku wodę lub sok. Pamiętajmy, że rodzice wybierają w tym celu opakowania o pojemności do 0,5 litra. Pamiętajmy również o tym, że nasz organizm w znacznym stopniu składa się z wody, która odgrywa ogromną rolę we wszystkich jego funkcjach. Odpowiednia ilość spożywanych płynów wpływa na poziom nawodnienia organizmu i w rezultacie utrzymanie dobrego stanu zdrowia, sprawności fizycznej i psychicznej, intelektualnej oraz wydajności. Zapotrzebowanie na wodę u dzieci przedstawia się podobnie jak u dorosłych, jednak są one bardziej podatne na odwodnienie. Pamiętajmy, że dzieci w szkole intensywnie się uczą, na przerwach przeważnie szaleją, co powoduje pocenie i utratę wody. No i są w okresie intensywnego wzrostu. Odpowiednie nawodnienie pozwala dzieciom osiągać lepsze wyniki w testach na koncentrację, jak również poprawia pamięć krótkotrwałą i wpływa pozytywnie na proces uczenia się. Dlatego należy zadbać o odpowiednie nawadnianie organizmu również wtedy, gdy dzieci są w szkole. „Wszystkie napoje – łącznie z wodą, mlekiem, sokami, napojami gazowanymi i innymi płynami – nawadniają. Wiele produktów spożywczych, np. warzywa i owoce, odznacza się wysoką zawartością wody, dzięki czemu one również biorą udział w nawadnianiu organizmu. Rodzice i opiekunowie dzieci powinni podejmować zasadnicze decyzje w kwestii zakupów odpowiednich produktów, gdyż to właśnie oni mają bezpośredni wpływ na kształtowanie nawyków żywieniowych młodych ludzi. Mają oni szeroki wybór z naszej oferty produktów, które udostępniamy także w wygodnych opakowaniach o pojemności 0,33L i 0,5L oraz kartonikach o pojemności 0,2L czyli takich, które łatwo zapakować do szkolnego plecaka” – mówi Iwona Jacaszek, Dyrektor ds. Korporacyjnych w firmie Coca-Cola HBC Polska, która w grudniu 2010 r. wprowadziła do swojej oferty Cappy Całe Jabłko. Dzięki unikalnej technologii Pełnego Wyciskania, jedna szklanka (200 ml) Cappy Całe Jabłko zawiera tyle samo błonnika, co średniej wielkości owoc jabłka i ponad 2 razy więcej błonnika niż 100% mętny sok jabłkowy.

Dekalog śniadaniowy ucznia


Oprócz rodziców, o prawidłowe żywienie dzieci troszczą się również producenci. I to nie tylko poprzez oferowanie zdrowych produktów, ale i poprzez przeprowadzane akcje edukacyjne. Na potrzeby jednej z nich – Śniadaniowa klasa – firma Bielmar, która była jej organizatorem, przygotowała specjalny Dekalog śniadaniowy ucznia. Znajdują się w nim cenne rady dotyczące zasad żywienia dzieci:

1.  Zawsze jedz śniadanie

przed wyjściem z domu
Specjaliści ustalili, że śniadanie powinno zapewnić 25% dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze i energetyczne. Zwłaszcza najmłodsi domownicy będąc cały czas w ruchu potrzebują solidnego zastrzyku energii.
Badania naukowców z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego dowiodły, że dzieci, które jedzą śniadania uczą się lepiej, są zdrowsze i szczuplejsze. A wszystko dzięki temu, że rozsądnie dostarczają swojemu organizmowi glukozę, której poziom po przerwie nocnej spada, a która jest źródłem energii niezbędnej do porannego wysiłku szkolnego. Jeśli nie zjedzą nic wartościowego rano, sięgną po „śmieciowe” jedzenie, które odbije się nie tylko na wadze, ale i na wynikach w nauce.

2. Dbaj o regularność posiłków

Aby zachować dobrą kondycję przez cały dzień, posiłki należy jeść regularnie, 4-5 razy dziennie. Zapewni to optymalne dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Dziecko, które je co 3-4 godziny, w szkole łatwiej skoncentruje się, zachowa energię na zabawę na przerwach, czy aktywność na lekcjach wychowania fizycznego.

3. Jedz produkty wieloziarniste

Podstawę piramidy zdrowego odżywania stanowią produkty zbożowe. Najbardziej wartościowe są te wieloziarniste, najlepiej posmarowane dobrym tłuszczem. Dzięki takiemu połączeniu organizm dziecka otrzyma odpowiednią dawkę energii, węglowodanów i wartościowych tłuszczów. Pieczywo razowe, bogate w błonnik, jest wolniej trawione niż białe, dlatego utrzymuje poziom glukozy we krwi na tym samym poziomie przez dłuższy czas. Pamiętajmy, że organizm nie wytwarza samodzielnie tłuszczów, zatem powinniśmy dostarczyć je wraz z pokarmem.

4. Urozmaicaj posiłki

Tylko zdrowo zbilansowana, różnorodna dieta zapewni naszemu organizmowi niezbędne wartości odżywcze. Dlatego należy wybierać produkty ze wszystkich grup. Dzieci bardzo często odmawiają jedzenia innych potraw niż kilka najbardziej ulubionych. Niestety rodzice zbyt często ulegają swoim pociechom zastępując pełnowartościowe śniadanie drożdżówką i słodkim napojem, kupionymi w szkolnym sklepiku. Zamiast pieniędzy daj dziecku rano swój czas i przygotuj urozmaicone, niekoniecznie obfite śniadanie. Zyskacie na tym wszyscy!

5. Jedz codziennie porcje warzyw i owoców

Nie może ich zabraknąć w codziennej diecie, ponieważ zawierają wiele ważnych witamin i wartościowych składników odżywczych (sole mineralne, błonnik, przyswajalne cukry). Najlepiej gdyby w codziennym menu zostały uwzględnione trzy razy porcje warzyw i dwa razy owoce. Dzieci, które do drugiego śniadania dodają owoc, jedzą znacznie mniej niezdrowych zamienników.

6. Pij wodę!

Dorosły człowiek powinien wypijać ok. 1,5 litra wody – to wiedzą wszyscy. Jednak z zastosowaniem w praktyce bywa różnie, zwłaszcza u dzieci w wieku szkolnym. Bardzo często dzieci w szkole nie piją nic, albo za pieniądze od rodziców kupują w sklepiku szkolnym słodkie, gazowane napoje. Tymczasem woda jest niezbędna do prawidłowego przebiegu funkcji życiowych organizmu. Jeśli dziecko nie lubi niegazowanej wody, może chętniej wypije tę leciutko gazowaną. Dorośli powinni dawać dzieciom dobry przykład i całkowicie wyeliminować z domowego menu słodkie i sztucznie barwione napoje.

7. Nie dla chipsów i słonych przekąsek

Mają dużo soli i kalorii, nie dostarczają natomiast żadnych wartości odżywczych. Zapychają żołądek powodując uczucie sytości. Często dziecko po zjedzeniu tego typu produktów nie ma już ochoty i miejsca na pożywną kanapkę. Nawet jeśli nie uda się ich całkowicie usunąć z jadłospisu, trzeba na pewno kontrolować ilość zjadanych przez dziecko niezdrowych przekąsek. Pieniądze przeznaczone na napój, często są wydawane w szkole na chipsy… Lepiej przygotować dziecku kompletne drugie śniadanie niż dawać mu pieniądze.

8. Unikaj fast foodów

Naukowcy udowodnili, że uczniowie jedzący posiłki typu fast food mają słabsze oceny. Jest to spowodowane niedoborem podstawowych składników odżywczych. Zjadane od czasu do czasu frytki jeszcze nikomu nie zaszkodziły, jednak zastępowanie nimi zdrowych posiłków może prowadzić do problemów z koncentracją, nerwowości i nadwagi.

9. Pij szklankę mleka dziennie

Produkty mleczne są źródłem cennego białka i wapnia, będącego niezbędnym składnikiem kości. Dziecko w wieku szkolnym powinno spożywać 3-4 porcje mleka i jego przetworów dziennie. Przykładowo: na śniadanie – szklanka gorącego kakao, kanapka z żółtym serem lub twarogiem, z dodatkiem pomidora i szczypiorku, na deser jabłko, banan lub inny owoc. Tak zbilansowana dieta sprawi, że kości będą mocne. Dobrym źródłem wapnia są jogurty, które dodatkowo korzystnie wpływają na przemianę materii.

10. Doceniaj przyjemność jedzenia

Zamiast dawać dziecku codziennie parę złotych na zakup „czegoś” do zjedzenia w szkolnym sklepiku, lepiej wybierz się z nim na zakupy, niech samo zdecyduje co chce jeść – bądź jego dobrym doradcą. Rozmawiajcie o zdrowym odżywianiu, o tym jaki ma wpływ na fajne, ciekawe życie. Nawet młodsze dziecko będzie interesującym partnerem w takiej rozmowie, a starsze z pewnością chętniej zje zdrową przekąskę, którą wybierze samodzielnie. Śniadanie przygotowane z odpowiednich, kupionych podczas wspólnych zakupów składników, będzie smakować wyśmienicie. Zdrowe odżywianie ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, dobry wygląd. Ładne włosy, cera, paznokcie, to nie tylko kosmetyki, ale przede wszystkim właściwe odżywianie. Zdrowy styl życia jest modny i na pewno nie wyjdzie z mody. Powtarzaj dziecku: „chcesz dobrze wyglądać, czuć się świetnie? Jedz zdrowo, pamiętaj o wodzie, uprawiaj sport!”. I nie ograniczaj się tylko do mówienia – dawaj mu dobry przykład.

tagi: śniadanie ,