Kategorie produktów

Ocet w roli głównej

Wtorek, 30 sierpnia 2011 HURT & DETAL Nr 08 (66) / 2011
Już wkrótce otwieramy sezon na marynowanie! Wielu miłośników tej czynności robi to samodzielnie, kupując główny składnik marynat – ocet, a wielbiciele samego spożywania zamarynowanych przysmaków liczą na szeroki wybór tych produktów w sklepach.

Marynujemy już od wielu, wielu lat. I wciąż nam się to nie nudzi, a z pewnością nie nudzi się spożywanie smakowitych marynowanych grzybów, warzyw czy owoców. Zarówno tych domowych, do przyrządzenia których niezbędny jest ocet, a także tych gotowych, które oferują producenci. Dla każdego coś dobrego, do wyboru do koloru. W myśl tej zasady uzupełniajmy sklepowy asortyment. Niech znajdzie się w nim ocet, który oprócz marynowania ma wiele innych ciekawych zastosowań, owoce i warzywa do marynowania, a także gotowe zamarynowane produkty.

Ocet w polskiej kuchni

Rozróżniamy kilka rodzajów octów. Ocet spirytusowy powstaje w wyniku fermentacji spirytusu. Znajduje zastosowanie jako przyprawa zakwaszająca. Ponadto, używany jest jako jeden ze składników sosów oraz jako główny składnik marynat i konserwowanych ogórków, grzybów czy pikli.
Ocet winny otrzymujemy w wyniku fermentacji wina – białego lub czerwonego.
Ocet biały stosujemy do przyrządzania sosów sałatkowych, marynowania warzyw i owoców.
Octu czerwonego natomiast używamy między innymi do przygotowania marynat, w których moczy się wołowinę, dziczyznę i jagnięcinę.
Ocet balsamiczny pochodzi z Włoch, ma bardzo intensywny, winny zapach. Swój charakterystyczny, łagodny smak i aromat zawdzięcza leżakowaniu w dębowych beczkach. Charakteryzuje się ciemną barwą, gęstą konsystencją i słodkawym smakiem, a im jest ciemniejszy i bardziej gęsty tym jest droższy. Ma zastosowanie przy grillowaniu mięs i warzyw, przyrządzaniu sałatek i dań gotowanych. To również świetny dodatek do deserów lodowych i owocowych.
Na rynku dostępne są także octy produkowane z win i moszczów owocowych, które zachowują smak i zapach owoców, jest to na przykład ocet jabłkowy. Wykorzystywany jest do sałatek i dań mięsnych.
Popularne są także octy aromatyzowane lub smakowe, na przykład ziołowe. Można je także przygotować w warunkach domowych na bazie octu winnego lub owocowego.
W kuchni japońskiej najczęściej stosowany jest ocet ryżowy produkowany z gorszych gatunków sake. Ma przyjemny aromat i lekko słodki posmak.
Z mniej znanych rodzajów octu można wyróżnić ocet czarny produkowany z prosa, kleistego ryżu, sorgo i pszenicy, popularny głównie w Chinach oraz ocet słodowy – fermentacji poddaje się słód jęczmienny i wióry bukowe, z których następnie wyrabia się piwo. Bywa on używany do marynowania warzyw, które nie muszą zachowywać koloru.
Ocet jest królem marynat stosowanych do konserwowania na przykład ogórków czy grzybów. A co marynują Polacy? Przede wszystkim grzyby. Do marynowania nadają się prawdziwki, borowiki, podgrzybki, maślaki, gąski, opieńki, kozaki i kurki. Każdy gatunek grzybów należy marynować osobno. Do marynowania i innych przetworów z grzybów powinno się wybierać grzyby małe, jędrne, nierobaczywe i suche. Większe grzyby przed zamarynowaniem trzeba pokroić na połówki lub ćwiartki. Składniki do przygotowania marynowanych grzybków to także cebula, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, sól, cukier i najważniejszy produkt – ocet.
Na sklepowych półkach powinniśmy także udostępnić świeżą paprykę, ogórki, śliwki, gruszki, dynię, kalafior, czosnek, buraki. Wszystkie nadają się do zamarynowania.

Walory zdrowotne

W starożytności octu używano chętnie do wielu potraw, a także do picia. Zmieszany z wodą, doprawiony aromatem świeżych owoców, był popularnym napojem chłodzącym. Wytwarzany w domach kiedyś chronił przed wędrującymi po Europie zarazami. Ocet różany natomiast był chętnie używany przez panie dla zachowania rumieńców i pięknej cery.
Obecnie również docenia się zdrowotne walory tego produktu. Ocet spożywany w odpowiednich ilościach przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych, usuwa złogi i pomaga rozszczepiać tłuszcze, dzięki czemu wspomaga proces odchudzania się. Pomaga spalać tłuszcz i oczyścić organizm z toksyn. Z pewnością będą go kupowali klienci dbający o linię, jako zamiennik majonezu do sałatek.
Ocet jabłkowy dodatkowo zawiera potas, wapń, fosfor. Specjaliści informują, że jest w nim około 20 najważniejszych substancji mineralnych i mikroelementów oraz pektyna. Jest to substancja balastowa, która wspomaga proces trawienia, obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia stan naczyń krwionośnych, może zapobiegać miażdżycy, nadciśnieniu. Ocet jabłkowy zawiera także cenną witaminę E, która neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, będących przyczyną chorób onkologicznych oraz sercowo-naczyniowych. Produkt pozytywnie wpływa też na działanie układu nerwowego.
Prawdopodobnie pierwszą osobą, która dbała o linię wykorzystując zalety octu jabłkowego była Kleopatra. Po każdej wystawnej uczcie spożywała ocet, który dostarczał organizmowi minerały i witaminy oraz przyspieszał proces trawienia ciężkostrawnych potraw. Dzisiaj w ślad za Kleopatrą idzie wiele kobiet oraz mężczyzn. Warto o tym pamiętać i uzupełnić octowe braki w sklepie.

Gotowe dla zapracowanych

W ofercie sklepu nie może zabraknąć gotowych marynowanych przysmaków. Wielu zapracowanych wielbicieli grzybków czy śliwek w occie chętnie kupi gotowy produkt.
Przetworzone warzywa i owoce – tak zwane marynaty cieszą się dużą popularnością przez cały rok. Latem mamy jednak więcej świeżych warzyw i owoców, dlatego przetwory robi się zazwyczaj na okres jesienno-zimowy, aby „zamknąć” w słoiku smaki lata. „W Polsce dużą popularnością cieszą się ogórki konserwowe, a także grzyby marynowane. Od jakiegoś czasu można też spotkać w sklepach owoce w occie, kiedyś robione przez nasze babcie, teraz już produkowane przez zakłady przetwórcze na skalę masową” – zauważa Marzena Pastuchów z Marimax Polska.
Dobrze przyrządzone marynaty są smaczne i doskonale komponują się z wieloma potrawami, pięknie wyglądają, zachowują jędrność, kolor i kształt świeżego produktu. Mają wiele walorów odżywczych, takich jak zawartość soli mineralnych, związków organicznych, błonnika, są mało kaloryczne. „Z wielu produktów marynowanych jakie mamy w swojej ofercie najlepiej sprzedają się przetwory dobrze zadomowione w naszej tradycji, czyli na potrzeby codzienne ogórki marynowane i mini ogórki marynowane, papryka oraz produkty luksusowe, takie jak grzyby leśne marynowane oraz gruszki i śliwki w occie” – podpowiada Maria Caryk, Współwłaścicielka firmy KROKUS Przetwórnia Owoców i Warzyw.
Jak podkreśla Katarzyna Milc, Junior Product Manager OKECHAMP S.A., można też zaobserwować trend rosnącego zainteresowania kuchniami świata, co skutkuje dynamicznym wzrostem sprzedaży produktów, takich jak np. marynowane kapary.
Zbieranie zapasów na jesień czas zacząć! Po pierwsze więc ocet, po drugie ocet i po trzecie ocet! Pamiętajmy o tym, żeby na sklepowych półkach oprócz octu spirytusowego znalazły się koniecznie octy winne zarówno biały, jak i czerwony oraz ocet jabłkowy i ziołowy. Nie zapominajmy o occie balsamicznym. Jego cena różni się od ceny pozostałych octów, ale ma on swoich fanów. Warto też podpytać stałych klientów, które rodzaje octu chcieliby znaleźć na sklepowej półce. Może będą to dodatkowo inne octy smakowe czy owocowe. Nie zapominajmy też o ofercie gotowych zamarynowanych produktów, które cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród zapracowanych Polaków, których coraz więcej w naszym kraju. Odpowiedni asortyment octowo-marynatowy to przepis na udaną jesień dla każdego detalisty!

Monika Dawiec

tagi: Ocet ,