Drogeria

Półka z produktami dla najmłodszych

Wtorek, 14 września 2021 Autor: Anna Pańczyk, HURT & DETAL Nr 09/187. Wrzesień 2021
W działach kosmetyczno-chemicznych każdego sklepu powinna znaleźć się przestrzeń na ofertę produktów dedykowanych najmłodszym konsumentom. Od tych dla niemowląt, jak pieluszki i produkty do pielęgnacji wrażliwej skóry, po te dla nieco starszych dzieci – m.in. szampony i płyny do kąpieli w kolorowych opakowaniach, produkty z wysokim filtrem chroniącym przed szkodliwym działaniem słońca czy akcesoria niezbędne do trenowania nawyku dbania o higienę. A to jedynie niewielka część szerokiego asortymentu, jaki producenci przygotowali specjalnie dla najmłodszych.
Podczas zakupów kosmetyków coraz ważniejszą rolę odgrywa skuteczność i jakość produktu – tak wynika z badania UCE RESEARCH i aplikacji BLIX1. Jak przyznaje Michał Łenczyński z Akademii Sztuki Piękności i grupy wsparcia #BeautyRazem: „Minął już czas, w którym Polacy wybierali najtańsze produkty, bez względu na jakość. Konsumenci nie zwracają uwagi tylko na otoczkę marketingową. Stawiają producentom konkretne wymagania i prowokują pozytywną konkurencję”.

W przypadku produktów stworzonych z myślą o najmłodszych to właśnie jakość i skuteczność powinny odgrywać szczególną rolę. Wybierając spośród szerokiej oferty preparatów dla dzieci, rodzice sprawdzają i analizują składy. Ważne, aby były pozbawione zbędnych dodatków i ulepszaczy, jak parafina, SLS-y czy parabeny. Najlepiej, by charakteryzowały się możliwie krótkim składem.

Wyprawka dla noworodka

Lista zakupowa rodziców różni się przede wszystkim w zależności od wieku dziecka. Zupełnie innych produktów będą poszukiwali rodzice noworodka, a innych rodzice dzieci w wieku przedszkolnym.

Komponując wyprawkę dla noworodka trzeba pamiętać o tym, że skóra dziecka, nawet do 3. roku życia, jest niedojrzała i cieńsza od skóry dorosłego człowieka, a co za tym idzie jest bardzo delikatna i wymaga szczególnej ochrony. Co więcej, jest także wrażliwsza na uszkodzenia, ma niższe zdolności obronne, traci szybciej wodę, a ponadto nie gwarantuje optymalnej termoregulacji ani nie chroni przed działaniem promieniowania UV.

Dlatego też na wyprawkę dla noworodka składają się dedykowane, delikatne produkty, które pozwolą zabezpieczyć skórę dziecka oraz zadbać o odpowiednią higienę. Warto, aby wśród nich znalazły się m.in. kosmetyki nawilżające i ochronne, preparaty na odparzenia oraz do kąpieli czy krem z filtrem, ale także chusteczki nawilżane, sól fizjologiczna oraz, oczywiście, pieluszki. W przypadku tych ostatnich warto, aby wybór na półce sklepowej opiewał na produkty zróżnicowane ze względu na wiek dziecka. Wśród propozycji producentów znajdziemy szereg innowacyjnych rozwiązań, jak bardzo miękkie i delikatne pieluszki dla wcześniaków czy pieluchomajtki, które oswajają dziecko z bielizną na przyszłość. Podczas wyboru pieluszek należy zwrócić uwagę na wyniki badań dermatologicznych. Dodatkową wartością jest także m.in. pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka.

Kosmetyczka przedszkolaka

Dzieci od najmłodszych lat uczą się higieny. W pierwszych latach życia obserwują i powtarzają czynności, które wykonują rodzice. Następnie zaczynają sprawdzać i pytać. Dlatego też w wieku przedszkolnym warto jest uczyć i wyjaśniać, aby zbudować pozytywne skojarzenia z zachowaniem codziennej higieny. A do tego przydadzą się odpowiednie produkty.

Lista zakupów drogeryjnych dla starszych dzieci różni się od tej komponowanej dla najmłodszych. W tym przypadku poza składem produktu, jego skutecznością i bezpieczeństwem, na które zwracają uwagę rodzice, liczą się również czynniki ważne dla przedszkolaka, takie jak ciekawy zapach czy atrakcyjne opakowanie – z ciekawymi kolorowymi motywami lub ulubionymi postaciami z bajek.

Obowiązkowymi pozycjami w kosmetyczce przedszkolaka są m.in. delikatne mydło do kąpieli (najlepiej, aby lekko nawilżało i natłuszczało skórę dziecka), szampon do włosów (warto poszukać produktu, który nie działa drażniąco na oczy), krem z filtrem UV (i to nie tylko latem, bo skóra dziecka narażona jest na negatywne oddziaływanie promieniowania przez cały rok). Doskonałym uzupełnieniem, które wprowadzi nieco zabawy do codziennej higieny są wszelkiego rodzaju akcesoria, jak zabawki, które umilą kąpiel, naturalne kolorowe pudry do kąpieli czy myjki o ciekawych wzorach.

Sprawdzając składy produktów dla najmłodszych warto kierować się zasadą „mniej znaczy więcej” – im krótszy skład, tym większe prawdopodobieństwo, że brak w nim sztucznych, zbędnych dodatków, które mogą wywoływać alergie lub podrażnienia.

Produkty dla dzieci na półce

Kosmetyki dla dzieci, podobnie jak cały segment produktów higieniczno-kosmetycznych, w okresie styczeń-kwiecień 2021 r. odnotowały spadki. W przypadku mydeł, płynów do kąpieli, szamponów oraz kremów i olejków dla dzieci wartość sprzedaży spadła o ponad 20% w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim.

„Środki kosmetyczno-pielęgnacyjne dla dzieci można było kupić w przynajmniej 4 na 10 wszystkich sklepów małoformatowych, a za największe udziały wartościowe w tej kategorii odpowiadają kremy, olejki, pudry dla dzieci oraz mydła, płyny, żele do kąpieli dla dzieci – po blisko 40% udziałów. Na trzecim miejscu z około 20% w wartości sprzedaży znalazł się dział szamponów dla dzieci” – informuje Ewa Bekier, ekspertka CMR.

W tym czasie wybór na półce sklepowej w placówce małego formatu opiewał na 2-3 produkty dla dzieci – po jednym wariancie z działów szamponów, mydeł i żeli do mycia oraz kremów, olejków i pudrów. „Niekwestionowanym liderem pod względem udziałów w wartości sprzedaży jest Beiersdorf z markami Bambino, Nivea, Nivea Baby, który w okresie styczeń-kwiecień 2021 r. odpowiedzialny był za blisko 70% udziałów” – dodaje ekspertka instytutu.

Higiena jamy ustnej

Wdrażanie nawyków higienicznych u dziecka jest bardzo ważne już na wczesnym etapie jego życia. Dlatego codzienną higienę jamy ustnej zaleca się wprowadzić jak najwcześniej – jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby. Na początku wystarczy gazik z przygotowaną wodą, którym nie tylko usuniemy zalegające resztki pokarmu, ale także przyzwyczaimy niemowlaka do mycia zębów. Po szczoteczkę do zębów sięgamy dopiero, gdy wyrżnie się pierwszy ząbek. Ważne, aby była dostosowana do delikatnej jamy ustnej maluszka – posiadała miękkie i delikatne włosie.

Kolejnym niezbędnym produktem do zachowania codziennej higieny jamy ustnej jest pasta do zębów. Zgodnie z wynikami aktualnych badań monitoringowych u dzieci w wieku od 3 do 6 lat 2,5-krotnie wrasta średnia liczba zębów dotkniętych próchnicą (z 1,85 do 4,66). Dlatego też tak ważne jest pielęgnowanie codziennego nawyku higieny jamy ustnej już od pierwszego ząbka. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybierać pasty dedykowane. Do mycia zębów niemowląt zaleca się stosowanie pasty pozbawionej fluoru. Około 3 roku życia, gdy maluch nauczy się już wypluwać, można ją wymienić na taką z obniżoną jego ilością. Podczas podejmowania decyzji o paście do zębów warto sięgać po te dedykowane dla dzieci, które powinny być pozbawione lub posiadać obniżoną ilość fluoru. W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z dentystą.

Zgodnie z danymi CMR, pasty do zębów dla dzieci są kategoria, która w okresie styczeń-kwiecień 2021 r. odnotowała ponad 20% spadek w wartości sprzedaży, w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku. Czas ten dla szczoteczek do zębów dla dzieci także nie był dobry – kategoria odnotowała blisko 40% spadek w wartości sprzedaży. Dostępność obu kategorii jest niewielka – rodzice i opiekunowie pasty do zębów dla swoich pociech znajdą w około 1 na 10 sklepów małoformatowych, a szczoteczki – w mniej niż 10% placówek.

Bezpieczne pranie

W przypadku dzieci ważne jest nie tylko stosowanie specjalnych, delikatnych kosmetyków, ale także to jakie produkty wybieramy do prania. Ubranka dziecięce mają nieustanny kontakt z wrażliwą skórą malucha. Podczas prania detergenty wnikają w strukturę materiału, a co za tym idzie mogą wywoływać podrażnienia i alergie. Skóra dziecka różni się od osoby dorosłej i nie jest w stanie dostatecznie chronić przed wnikaniem szkodliwych substancji. Dlatego też do prania ubranek dziecka, przynajmniej do 3. roku życia, należy korzystać z dedykowanych płynów i proszków, które nie zawierają substancji mogących podrażnić delikatną skórę lub wywołać alergie.

Warto szukać produktów hipoalergicznych, a więc całkowicie pozbawionych wszelkich substancji uczulających. Środki do prania powinny być przetestowane dermatologicznie i w pełni bezpieczne dla dzieci. Wartością dodaną może być ekologiczność produktu, najczęściej potwierdzana certyfikatem Ecolabel.

Półka drogeryjna z produktami dla najmłodszych to pozycja obowiązkowa w każdym sklepie. Rodzice szukają dla swoich pociech najlepszych rozwiązań, warto zatem postawić na sprawdzone produkty dedykowane tej grupie.

Anna Pańczyk
Redaktor


tagi: produkty dla najmłodszych , sprzedaż , handel , dzieci , konsument , FMCG , drogeria , pieluszki , produkty do pielęgnacji wrażliwej skóry , szampony , płyny do kąpieli ,