Porady Prawne i Finansowe

 • Rośnie skala opóźnień w płatnościach w krajach Europy Zachodniej, czyli u głównych partnerów handlowych Polski – wynika z danych firmy Atradius. Problem z nieterminowo opłacanymi fakturami ma 41 proc. przedsiębiorstw. Firmy muszą też coraz dłużej czekać na płatności – średnio jest to 55 dni. Przyczyną problemów z opóźnieniami często bywa niesprawdzenie kontrahenta i... Czytaj więcej »

 • Tytoń – decyzja rządu

  Czwartek, 21 września 2017

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych. Czytaj więcej »

 • Zawieszenie Podatku Handlowego do 2019 r.

  Czwartek, 21 września 2017

  Rząd skierował do konsultacji społecznych projekt ustawy Projekt ustawy przewiduje przedłużenie zawieszenie poboru podatku handlowego o kolejny rok, tym razem do 1 stycznia 2019 r. Zawieszenie podatku wynika z wszczętego postępowania Komisji Europejskiej dotyczącego stwierdzenia zgodności podatku z prawem unijnym zakończonego wydaniem decyzji Komisji Europejskiej w dniu 30 czerwca... Czytaj więcej »

 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomaga przedsiębiorcom, którzy mają problem z terminowym opłacaniem składek. W II półroczu 2016 roku liczba płatników spłacających zadłużenie w ramach układu ratalnego wzrosła o 3 663, a w I połowie 2017 roku – o 16 656 płatników. ZUS może też odroczyć termin płatności składek albo je umorzyć. W razie problemów z terminowym... Czytaj więcej »

 • Przeciętne wynagrodzenie brutto w sierpniu wyniosło 4.492,6zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 6,6 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie rdr wzrosło o 4,6 proc. Czytaj więcej »

 • Koalicja przeciwko koncernom unikającym podatków

  Poniedziałek, 18 września 2017

  Polska buduje koalicję państw walczących z tzw. optymalizacjami podatkowymi, czyli z unikaniem płacenia podatków przez firmy. Czytaj więcej »

 • Tegoroczna dynamika wzrostu gospodarczego także wyraźnie przekroczy 4 proc. – uważa ekonomistka PKO Banku Polskiego. Zdaniem Marty Petki-Zagajewskiej wszystko dzięki mocnej konsumpcji i wzrostowi inwestycji. Agencja ratingowa Moody’s ostatnio zdecydowanie podniosła prognozę wzrostu gospodarczego Polski na 2017 rok z 3,2 proc. do 4,3 proc. Czytaj więcej »

 • Regularnie co kilka tygodni wicepremier Morawiecki przedstawia ostatnio swoje plany na przyszły rok. W sprawie obniżek podatków jak dotąd są one bardzo skromne. Za to budżet ochoczo wydawać ma coraz większe kwoty, ciesząc się z większych dochodów z VAT. Rewolucją wicepremier nazwał zamiar objęcia całego kraju strefą inwestycyjną. Czytaj więcej »

 • Kontynuując akcję uszczelniania polskiego systemu podatkowego, w szczególności systemu VAT (który stanowi dla krajowego budżetu największe źródło dochodów), Ministerstwo Finansów wprowadza do porządku prawnego coraz to nowe rozwiązania. Doradcy podatkowi zauważają, że niektóre zmiany mają swoje pierwowzory w innych krajach UE i dostosowywane są do polskich realiów,... Czytaj więcej »

 • Zagraniczni inwestorzy zastanawiający się nad prowadzeniem biznesu w Polsce mają do czynienia z dwoma wahadłami wychylonymi w przeciwne strony. Jedno dotyczące wyników polskiej gospodarki jest wychylone na plus. Drugie, związane z instytucjami czy relacjami z UE już nie - mówi money.pl Marcin Petrykowski, dyrektor zarządzający w agencji ratingowej Standard&Poor's. Czytaj więcej »

 • Zgłoszenie do ZUS stało się prostsze

  Wtorek, 12 września 2017

  Nowe przepisy ułatwiają początkującym przedsiębiorcom zgłoszenie siebie do ubezpieczeń w ZUS. Zgłoszenie przedsiębiorca może dołączyć zarówno do wniosku sporządzonego elektronicznie, jak i do wypełnionego w formie papierowej – w tym przypadku dokument ubezpieczeniowy przedsiębiorca składa razem z wnioskiem CEIDG-1 w organie ewidencyjnym. Wszystkie dane przekazywane są do... Czytaj więcej »

 • Minął rok od wprowadzenia w Polsce znowelizowanej tzw. ustawy tytoniowej. Nowe przepisy miały przede wszystkim zwiększyć nadzór nad obrotem elektronicznych papierosów oraz bezpieczeństwo samych produktów. Czy tak się stało? Czytaj więcej »

 • Za niecały rok elektroniczne zwolnienia lekarskie wyprą papierowe druki. Elektroniczne zwolnienia to wygodne rozwiązanie, które usprawnia pracę lekarzy i przedsiębiorców oraz ułatwia życie pracownikom – podkreślają eksperci ZUS. Każdy pracodawca, który ma profil na Platformie Usług Elektronicznych, otrzymuje natychmiast wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi e-ZLA i dane... Czytaj więcej »

 • Najwyższa Izba Kontroli w swoich raportach wykazała, że większość ludzi w Polsce nie płaci podatku CIT. Jest to podatek szkodliwy. Można powiedzieć, że jest on od nieumiejętności jego niezapłacenia. Obecnie wpływy z CIT-u budzą zaskoczenie, co wynika z jego konstrukcji. Podatek przychodowy sprawiłby, że przestałaby być potrzebna gra operacyjna z firmami polegająca na... Czytaj więcej »

 • Nowe ulgi dla przedsiębiorców

  Piątek, 08 września 2017

  Jeszcze w tym roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulgi w postaci jednorazowego rozliczenia nakładów inwestycyjnych do kwoty 100 tys. zł rocznie, wprowadzonej przez zmienione ustawy o PIT i o CIT - poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju w trakcie panelu na temat ułatwień dla biznesu podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Czytaj więcej »

 • Rośnie zainteresowanie polskich firm zagranicznymi rynkami. O obszarach świata, gdzie jeszcze można z powodzeniem wprowadzać produkty i usługi oraz jak to zrobić z pomocą instytucji wchodzących w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju dyskutowano na II Forum Polonijnym w trakcie kongresu ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Czytaj więcej »

 • Przedsiębiorcy małych i średnich firm lepiej oceniają warunki, w jakich prowadzą działalności gospodarcze. To jeden z wniosków, który pojawił się po debacie na temat kondycji firm na XXVII Forum ekonomicznym w Krynicy-Zdrój. Czytaj więcej »

 • Tylko w ciągu kilku dni z pomocy sześciuset doradców emerytalnych w ZUS skorzystało kilkadziesiąt tysięcy osób. Doradcy pomagają przygotować złożenie wniosku o emeryturę i wyliczyć wysokość świadczenia. Na pomoc mogą też liczyć przedsiębiorcy, którzy mają problemy z płynnością finansową. Doradcy ds. ulg i umorzeń wskażą najdogodniejsze formy uregulowania... Czytaj więcej »

 • Przybywa sklepów i punktów usługowych, w których można płacić kryptowalutą bitcoin. W kwietniu Japonia uznała ją za oficjalny środek płatniczy, a możliwość wykorzystania kryptowalut analizują też inne państwa. Z uwagą przyglądają się im również banki i instytucje finansowe zainteresowane wykorzystaniem innowacyjnej technologii blockchain, na której opierają się... Czytaj więcej »

 • W I połowie 2017 r. liczba fuzji i przejęć na polskim rynku była wyższa niż w II połowie 2016 roku, a także wyższa niż przed rokiem. Choć dominują przejęcia o niewielkiej wartości, to zawierane są także duże kontrakty, co powinno przyciągnąć zagranicznych inwestorów do polskiego rynku. Także oferty publiczne dokonane w I półroczu wpłynęły pozytywnie na zaufanie do... Czytaj więcej »

 • Od 1 stycznia 2018 roku obecne rachunki, na które płatnicy wpłacają składki na ubezpieczenia i fundusze w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, zostaną zamknięte. Prowadzący działalność gospodarczą otrzymają nowe, indywidualne numery rachunków składkowych (NRS), na które odprowadzać będą sumę należnych składek. Projekt e-Składka to ułatwienie, które może jednak... Czytaj więcej »

 • Koszty zatorów płatniczych dla polskich firm wynoszą ponad 100 mld zł rocznie. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że przedsiębiorstwa muszą czekać średnio 3 miesiące na opłacenie wystawionej faktury. Zatory płatnicze są poważnym problemem dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, który musi się posiłkować kredytami, pożyczkami albo faktoringiem, żeby... Czytaj więcej »

 • Ustawa o rynku mocy pobudzi inwestycje w jednostki wytwórcze – ocenia Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Tego zdania jest też Ministerstwo Energii, które liczy, że regulacja skłoni wytwórców do budowy nowych i modernizacji już istniejących źródeł. Ma to poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski i zapobiec niedoborom mocy. Z prognoz PSE wynika, że w... Czytaj więcej »

 • Wyniki najnowszego Indeksu Millennium pokazują, że większość województw zwiększyła swój potencjał innowacyjności. Liderem pozostaje Mazowsze, jednak pozostałe regiony szybko zmniejszają dystans. Według Global Innovation Index Polska zajmuje 39. miejsce na liście 128 najbardziej innowacyjnych państw, a tym samym awansowała w ubiegłym roku o siedem pozycji. Towarzyszy temu... Czytaj więcej »

 • Przygotowana przez resort finansów nowelizacja ustawy o podatku dochodowym zakłada m.in. wprowadzenie od 2018 roku podatku dochodowego od nieruchomości komercyjnych czy zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów usług niematerialnych. Zmiany oznaczają de facto podniesienie podatków – nie poprzez zmianę stawki podatku, ale poprzez zwiększenie podstawy opodatkowania – oceniają... Czytaj więcej »

 • Przedsiębiorcy czekają na Konstytucję Biznesu

  Poniedziałek, 04 września 2017

  Środowisko przedsiębiorców wystąpiło z apelem do Premiera Morawieckiego, a także Ministra Kowalczyka o przyspieszenie prac nad projektem ustawy Konstytucja Biznesu. To długo oczekiwany akt, ze względu na złe doświadczenia spowodowane dotychczasową formą współpracy z administracją publiczną. Przyjęcie przez Sejm Konstytucji Biznesu poprawi relacje i funkcjonowanie... Czytaj więcej »

 • 1 września 2017 roku rozpoczął działalność Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Jednocześnie przestały istnieć dwie agencje rolne: Agencja Rynku Rolnego oraz Agencja Nieruchomości Rolnych. Czytaj więcej »

 • Unijne rozporządzenie RODO, które zacznie obowiązywać w maju 2018 roku, wymusi duże zmiany na firmach i organizacjach przetwarzających dane osobowe klientów. Znajdą się one pod szczególną ochroną prawną. Dlatego przedsiębiorstwa muszą zawczasu zadbać o narzędzia IT, które zagwarantują maksymalny poziom bezpieczeństwa. Takim rozwiązaniem może być coraz bardziej powszechna... Czytaj więcej »

 • Ponad 120 mln mieszkańców, rozwijająca się gospodarka i dobre kontakty z sąsiadami – to główne atuty Meksyku, które przyciągają na ten odległy rynek polskie firmy. Autorzy przewodnika dla polskich przedsiębiorców „Doing business in Mexico” zauważają, że jest to obiecujący kierunek eksportowy zwłaszcza dla firm z sektora motoryzacyjnego, meblowego i rolniczego,... Czytaj więcej »

 • Polski rynek pracy w ostatnich latach zmienił się diametralnie. Od deficytu ofert przeszliśmy do coraz większych problemów z pozyskaniem pracowników. To ogromny kłopot dla pracodawców. Wiele firm ma obecnie trudności z rozwojem, ponieważ nie są w stanie zrekrutować odpowiednich kandydatów. Czytaj więcej »