Wiadomości

 • 31 stycznia br., po prawie czterech latach od referendum w sprawie brexitu, Wielka Brytania oficjalnie opuści Unię Europejską. 29 stycznia, Parlament UE ma ratyfikować umowę, która pozwoli uniknąć scenariusza z natychmiastowym „twardym brexitem” i zagwarantować okres przejściowy, który potrwa do grudnia 2020 r. Obie strony przed 1 lipca 2020 roku mogą jeszcze podjąć decyzję o... Czytaj więcej »

 • WASZ SKLEP SPAR – należący do SPAR GROUP wyłączny operator licencji SPAR na terenie Polski – rozpoczął współpracę z Omni Global Sourcing Solutions Inc. oraz Daymon Worldwide Inc. Celem współpracy ze strategicznymi partnerami jest pozyskiwanie produktów i wdrażanie marki własnej. WASZ SKLEP SPAR szacuje, że pierwsze produkty pod własną marką są już dostępne w sklepach w... Czytaj więcej »

 • Każdego roku ok. 8 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych trafia do mórz i oceanów. W walce ze skażeniem dużą rolę ma do odegrania globalny biznes. Ze względu na skalę oddziaływania wprowadzane przez niego zmiany przyczyniają się do ograniczenia zanieczyszczeń i wpływają na nawyki klientów. Sieć restauracji McDonald’s walkę z plastikiem rozpoczęła od wymiany sztućców na... Czytaj więcej »

 • Odmieniamy Retail! O trendach, dynamicznych zmianach i innowacyjności w światowym handlu detalicznym a także o przygotowaniach do międzynarodowych targów EuroShop – rozmawiamy z Petro Pylypiukiem, CEO Modern Expo Group. Czytaj więcej »

 • Sieć franczyzowa Polska Grupa Supermarketów (PGS) planuje dalszy rozwój i utrzymanie obecnego tempa przychodów w 2020 roku. Dziś pod parasolem PGS funkcjonuje ponad 600 placówek, należących do prywatnych przedsiębiorców. W 2020 PGS chce rosnąc poprzez rozwój organiczny jak i przejęcia sklepów wcześniej pracujących pod innymi markami. Już w styczniu br PGS przyłączył 57... Czytaj więcej »

 • Przyszłość polskiego handlu

  Środa, 22 stycznia 2020

  Nie wszystkie życzenia się spełniają, więc za dwanaście miesięcy rynek obrotu produktami FMCG może być zupełnie inny niż na przestrzeni kilku minionych lat. Czytaj więcej »

 • Eksperci ASM Sales Force Agency już po raz dziesiąty przeprowadzili badanie cen przykładowego koszyka zakupowego, czyli zestawienia najpopularniejszych produktów FMCG kupowanych przez Polaków w celu zaspokojenia różnych potrzeb życiowych (tj.z kategorii nabiału, mięsa i wędlin, napoi, dodatków, słodyczy, chemii domowej, kosmetyków, alkoholi i in.). Grudniowy raport zamknął też... Czytaj więcej »

 • Według analityków z Hiper-Com Poland, w latach 2018-2019 średnie ceny promocyjne wieprzowiny wzrosły o niecałe 13%. Najbardziej zdrożało podgardle, bo aż o blisko 32%. Koszt zakupu łopatki zwiększył się o ponad 22%, boczku – o ok. 18%, a szynki – o 16%. W ub.r. było też o prawie 17% mniej promocji niż rok wcześniej. Spadek był widoczny w supermarketach – o ok. 27%, w... Czytaj więcej »

 • Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków i 8 wiodących organizacji rolniczych w Polsce skierowało do Ministerstwa Zdrowia i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismo, w którym sprzeciwia się nowej opłacie, w postaci podatku cukrowego od napojów. Zdaniem branży nowa danina jest szkodliwa dla sadowników, producentów oraz samych konsumentów. Czytaj więcej »

 • Uruchomienie nowych rynków eksportowych w Europie jest jednym z celów polityki gospodarczej Gruzji. Temu ma służyć m.in. większa wymiana handlowa z Polską, którą Tbilisi traktuje jak bramę na rynki europejskie. Gruzja liczy także na wsparcie polskich firm przy realizacji dużych inwestycji w kraju. Polacy doceniają także walory turystyczne tego kraju. Czytaj więcej »

 • Spółka należąca do grupy Gobarto, kupiła fermę macierzystą trzody chlewnej na 12 tys. sztuk wraz z biogazownią rolniczą o mocy 999 kW – podało spółka w komunikacie. Czytaj więcej »

 • Maksymilian Braniecki, dotychczasowy prezes spółki Lidl Polska dołączył do zarządu Lidl Stiftung & Co. KG. Na stanowisku prezesa Lidl Polska zastąpi go Włodzimierz Wlaźlak, dotychczasowy członek zarządu. Czytaj więcej »

 • Paweł Budynek został członkiem zarządu Fabryki Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o. w Lublinie. W ramach swojej funkcji będzie odpowiadał za sprawy finansowe firmy. Czytaj więcej »

 • 15 stycznia odbył się lokalny finał konkursu Chivas Venture. Spośród najlepszej piątki start-up’ów wybrano zwycięzcę, który będzie reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. Firma MakeGrowLab powalczy o dofinansowanie z puli miliona dolarów, mierząc się z najlepszymi start-up’ami z całego świata – zwycięzcami lokalnych finałów konkursu z innych państw. Projekty... Czytaj więcej »

 • Ciągnąca się od kilku lat historia Brexitu osiągnie swój punkt kulminacyjny 31 stycznia, kiedy to Wielka Brytania oficjalnie wystąpi z Unii Europejskiej. Tak zdecydował nowy rząd Borisa Johnsona, który w jesiennych wyborach otrzymał duże zaufanie wyborców. Wygrana zdecydowaną większością głosów pozwoli Johnsowi zrealizować plany Brexitu – ale najważniejszy sprawdzian dla... Czytaj więcej »

 • Polski eksport jest silnie powiązany z rynkiem europejskim, głównie z Niemcami, które mają w nim 28-proc. udział. Dla firm, które chcą rozpocząć lub rozwinąć tam ekspansję, najprostszą drogą jest autopromocja poprzez udział w targach branżowych, na których można dotrzeć bezpośrednio do grupy docelowej. I często z tej szansy korzystają. Przykładowo udział polskich firm w... Czytaj więcej »

 • Największą bolączką dla firm są ciągłe zmiany regulacyjne i podatkowe – podkreśla Konfederacja Lewiatan. W tym roku wyzwaniem będą m.in.: split payment, nowa matryca VAT, obowiązek wymiany kas fiskalnych czy podatek od sprzedaży detalicznej, który dotknie branżę handlową. W połączeniu ze skokowym wzrostem płacy minimalnej ciągłe zmiany prawa podnoszą koszty... Czytaj więcej »

 • Od tego roku obowiązuje porozumienie handlowe między Grupą Chorten a spółką Pro-Detal, która prowadzi sieć sklepów Mili. To kolejny krok do konsolidacji polskich detalistów. Czytaj więcej »

 • Grupa POLOmarket sfinalizowała zakup licencji i rozpoczęła wdrażanie systemu SAP S/4 HANA for Retail. Rozwiązanie to, dedykowane ściśle dla branży retail, jest uznawane za najnowocześniejszy i najlepszy na świecie standard systemu dla dużych firm. Integralnym elementem wdrożenia jest inwestycja w nowe serwerownie i backup’y, wysoko wydajne serwery bazodanowe oraz aplikacyjne do... Czytaj więcej »

 • W 2019 roku polski eksport rósł szybciej niż import, dzięki czemu powrócił do dodatniego salda handlu zagranicznego. Choć polskie firmy są elastyczne i mimo spowolnienia gospodarki u głównych partnerów handlowych dobrze sobie radzą za granicą, a klimat sprzyja eksportowi, rządzący woleliby, by mocniej zdywersyfikowały rynki docelowe. Zdaniem eksporterów państwowe instytucje... Czytaj więcej »

 • Od 8 stycznia do Zarządu POLOmarket wracają trzej byli Członkowie od wielu lat związani z siecią. Czytaj więcej »

 • W dniu 15 stycznia 2020 r. upływa termin składania w KOWR deklaracji dotyczących rynku wina. Producenci wpisani do ewidencji na rok gospodarczy 2019/2020 zobowiązani są do złożenia Deklaracji o zbiorach winogron oraz produkcji wina lub moszczu winogronowego w danym roku gospodarczym - Załącznik nr 4. Czytaj więcej »

 • Avon ma nowego właściciela

  Środa, 08 stycznia 2020

  Spółka Natura & Co ogłosiła zakończenie procesu przejęcia firmy Avon Products Inc., tworząc czwartą co do wielkości grupę kosmetyczną na świecie. Czytaj więcej »

 • Brak pełnej kontroli nad pracownikami jest jednym z ważniejszych problemów firm w zakresie przestrzegania norm bezpieczeństwa żywności. Sieci handlowe, restauracje i zakłady produkcyjne wciąż stosują papierowe formularze. Nie mogą natychmiast reagować na zaistniałe sytuacje. Ciąży im też archiwizacja ton skoroszytów. Ponadto centrale nie mają dostępu do raportów z... Czytaj więcej »

 • Grudniowy odczyt inflacji zaskoczył ekonomistów i obserwatorów rynku znacznie wyższym tempem wzrostu cen niż prognozowano. Najbardziej przyczyniła się do tego drożejąca żywność. Zdaniem dr. Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych ten trend w najbliższych miesiącach się nie zmieni i można oczekiwać inflacji na poziomie ok. 4 proc. W drugiej połowie... Czytaj więcej »

 • Dino Polska S.A. otworzyła w 2019 r. 243 nowe sklepy wobec 202 marketów rok wcześniej. Czytaj więcej »

 • MLEKOVITA z historycznym rekordem

  Wtorek, 07 stycznia 2020

  Ponad 5 mld zł przychodu osiągnęła MLEKOVITA w 2019 roku – to już kolejny rekordowy i historyczny wynik w ponad 90-letniej historii firmy. Tym samym MLEKOVITA wzmocniła swoją niekwestionowaną pozycję lidera branży. Czytaj więcej »

 • Ptasia grypa w województwie lubelskim

  Czwartek, 02 stycznia 2020

  Wirus pojawił się w trzech fermach w gminie Uścimów i zabił aż 25 tysiące indyków. Wojewoda lubelski Lech Sprawka ograniczył transport drobiu w strefach zagrożonych wirusem. Teren występowania ognisk został zabezpieczony przez powiatowego lekarza weterynarii, policję oraz inne służby. Czytaj więcej »

 • Zmiany w znakowaniu żywności bez GMO

  Czwartek, 02 stycznia 2020

  Większość Polaków chce zakazu upraw roślin genetycznie modyfikowanych, a mając wybór, wybrałaby produkt pochodzący od zwierząt karmionych paszą bez GMO – wskazują badania, na które powołuje się resort rolnictwa. Od 1 stycznia zaczęły obowiązywać nowe zasady oznaczania takich produktów – „Bez GMO” w przypadku produktów roślinnych i „Bez stosowania GMO” w... Czytaj więcej »

 • W Polsce rozwija się produkcja wina, które cieszy się coraz większym uznaniem wśród konsumentów. Zbiory winogron z 400 polskich winnic pozwalają wyprodukować ok. 700 tys. butelek, a popyt zdecydowanie przewyższa podaż. Dlatego w planach jest wykorzystanie takich popularnych w kraju owoców jak gruszka, porzeczka czy wiśnia, do tej pory niewykorzystywane przez winiarstwo. Można z... Czytaj więcej »