Kategorie produktów

Jesienna kolacja

Piątek, 14 września 2012 Autor: Monika Dawiec, HURT & DETAL Nr 9 (79) / 2012 (Hurt i Detal)
Lekka kolacja na romantyczny wieczór. Szybkie danie do mikrofalówki, deska serów do wina, a może ulubiona sałatka? Smakosze nie pogardzą także owocami morza i innymi rybnymi rarytasami. Dla każdego coś dobrego!

Jesienią Polacy chętniej spędzają wieczory w domu, niż w restauracji. Często narzekają na to właściciele barów i knajpek, jednak z pewnością z tego powodu nie mogą być niezadowoleni detaliści. Jesienią, kiedy za oknem deszcz chętnie przyrządzamy smaczne przekąski czy kolację we własnej kuchni i zapraszamy znajomych spędzamy wieczór we dwoje. Oczywiście oprócz wybornego alkoholu będziemy potrzebowali także półproduktów do przygotowania kolacji, bądź gotowych już potraw, które wystarczy wyłożyć na talerz albo podgrzać.
 

Rozmaite przekąski

Z gotowych przekąsek, które od razu można postawić na stół nie może zabraknąć paluszków – od słonych po te z makiem czy sezamem. Na stołach oraz co za tym idzie sklepowych półkach muszą pojawić się chipsy, orzeszki ziemne solone bądź w różnych panierkach od pikantnych aż po słodkie oraz krakersy i mieszanki słonych ciastek.

Alternatywą dla słonych przekąsek mogą być różnego rodzaju bakalie. Suszone morele, śliwki, daktyle, figi czy gruszki oraz migdały, orzechy laskowe i włoskie, a także rodzynki to znakomite przystawki. Sklep można zaopatrzyć w różnego rodzaju bakalie pakowane osobno, tak by klient mógł wybrać swoje ulubione. Warto pamiętać również o gotowych mieszankach bakalii, które oferują producenci – są one dobrym pomysłem na jesienny stół przekąsek

W każdym sklepie klienci mają swoje ulubione gatunki serów i wędlin. Oprócz różnego rodzaju serów żółtych Polacy chętnie kupują także sery miękkie. Dużą popularnością cieszą się sery pleśniowe, które służą jako dodatki do różnego rodzaju potraw, sałatek, a podczas wieczornej kolacji dobrze będą prezentowały się również na desce serów do lampki wina. Sery typu feta pasują do różnego rodzaju sałatek, na przykład greckiej z oliwkami, a mozzarella będzie smacznie prezentowała się w tradycyjnej wersji z pomidorami i świeżą bazylią. Ser żółty można zetrzeć do sałatki z kurczakiem, bądź też pokroić go w kostkę i wykorzystać razem z wędliną do koreczków.

Niezbędnymi produktami do przygotowania wielu przekąsek są różnego rodzaju warzywa, które pasują do wędlin, sałatek czy koreczków. Do większości sałatek dodaje się kukurydzę, zielony groszek lub czerwoną fasolę. Lekkie i kolorowe sałatki polepszą nastrój i dodadzą barw jesiennej szarudze. Popularne są również marynowane przekąski, na przykład grzybki czy oliwki, które idealnie komponują się z różnymi gatunkami wędlin.

Gotowe w 5 minut

Jesienią zmrok zapada dużo wcześniej niż latem. Kiedy wracamy z pracy i nie mamy siły na przygotowywanie kolacji, z pomocą powinni przyjść detaliści prowadzący niewielkie sklepy osiedlowe. Klient  po ciężkim dniu chętnie wyskoczy do pobliskiej placówki detalicznej i kupi tam gotową sałatkę, mrożoną pizzę czy inne gotowe danie, które będzie mógł bez wysiłku przygotować w kilka minut.

Mrożone warzywa na patelnię to pomysł na lekki i zdrowy posiłek. Szczególnie w okresie jesiennym i zimowym, kiedy w koszyku świeżych warzyw jest niewiele, detalista w zamrażalkach powinien mieć szeroki wybór mrożonek. Znakomita pizza, z ulubionymi dodatkami to idealny pomysł na jesienną kolację z winem.

Łazanki z kapustą i grzybami, gotowe kopytka, gulasz z mięsem i warzywami, naleśniki czy zwykła zapiekanka – w ofercie producentów można wybierać do woli. Jeżeli zapewnimy klientom szeroki wybór tego typu produktów z pewnością będą często wracali do sklepu.

Rybne przysmaki

Z roku na rok rośnie wiedza konsumentów na temat wartości odżywczych ryb, sposobu ich hodowli czy produkcji przetworów rybnych. Z tego powodu także spożycie ryb w Polsce od kilku lat systematycznie wzrasta, a konsumenci są coraz bardziej wymagający, dzięki czemu rynek przetworów rybnych jest perspektywiczny. 

Ryby i przetwory ze względu na zawartość kwasów omega-3, w tym kwasów EPA i DHA działają wzmacniająco na funkcje organizmu oraz zmniejszają ryzyko chorób.

Wzmocnienie funkcji organizmu następuje przez obniżanie poziomu cholesterolu, wzmacnianie odporności organizmu na stany zapalne, stres i depresję oraz korzystny wpływ na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego, a także pracę mózgu. Spożywanie ryb zmniejsza również ryzyko chorób układu krążenia oraz zawału serca.

Wśród przetworów rybnych możemy wymienić między innymi konserwy rybne, ryby wędzone, solone, czy marynowane.

Owoce morza i dodatki

Pytani o owoce morza, Polacy najczęściej wymieniają kawiory i krewetki, gdyż te produkty są im najbardziej znane ze względu na łatwą dostępność. Często jednak trudno nam wymienić różnorakie kulinarne przepisy pozwalające przyrządzić z nich prawdziwe przysmaki.

Proste wskazówki przedstawia Anna Gustowska, Asystent Działu Handlowego, Aakerman.

– Kawior powinno się podawać schłodzony z tostami z masłem lub blinami, lub jako dekoracyjny dodatek do potraw. Znakomicie sprawdza się też jako składnik wykwintnego śniadania, na bankiecie, a nawet na pikniku. Jaja dekorowane kawiorem, kawior na tostach, krakersach lub wzbogacający smak zimnych sosów do sałatek  i dipów zadowolą nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Najlepszym dodatkiem do czarnego kawioru, wbrew powszechnej opinii nie jest szampan ale schłodzona wódka lub koniak. Do czerwonego kawioru pasuje lekkie, białe lub musujące wytrawne wino.

– Z krewetek przyrządza się doskonałe przystawki, zarówno zimne, jak i ciepłe. Stanowią składnik wielu sałatek, dań głównych z ryżem, makaronem lub warzywami oraz zup. Nadają się do pieczenia, grillowania i smażenia. Doskonale smakują podawane z ostrymi sosami, pieczywem oraz winem.  Można je również spożywać na surowo, np. maczane w majonezowym dipie.

tagi: kolacja ,