Wiadomości

6 grudnia zbierze się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Emperii

Czwartek, 10 listopada 2011
Na 6 grudnia Emperia Holding zwołała Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Zajmie się ono zmianami w statucie spółki i korektą Programu Motywacyjnego na lata 2010-2012, którym objęci są kluczowi menedżerowie Grupy. Celem uchwał proponowanych przez zarząd Emperii jest podniesienie atrakcyjności inwestycji w akcje Emperii, a także wyłączenie z celu finansowego postawionego menedżerom w programie motywacyjnym zysków pochodzących z wydarzeń jednorazowych oraz dostosowanie programu do rekomendowanej przez zarząd polityki dywidendowej.
- Emperia, jako spółka publiczna o bardzo rozdrobnionym akcjonariacie, szanuje głos każdego, nawet najmniejszego akcjonariusza. Zdajemy sobie sprawę, że przy tak rozdrobnionym akcjonariacie posiadanie ponad 20% ogółu głosów może umożliwić pojedynczemu akcjonariuszowi lub grupie działającej w porozumieniu, wywieranie nadmiernego wpływu na decyzje podejmowane przez walne zgromadzenie, marginalizując tym samym głosy akcjonariuszy mniejszościowych. Poprzez te zmiany chcemy uczynić inwestycję w akcje Emperii atrakcyjniejszą, zabezpieczając prawa także drobnych akcjonariuszy oraz gwarantując im możliwość realnego wpływu na podejmowane uchwały determinujące przyszłość Spółki – mówi Artur Kawa, prezes zarządu Emperia Holding SA.
Proponowana przez Zarząd zmiana w statucie, przyznająca akcjonariuszom mniejszościowym prawo sprzedaży swoich akcji w sytuacji, gdyby jakikolwiek podmiot uzyskał dominujący wpływ na Spółkę, ma na celu ochronę słusznych interesów ekonomicznych wszystkich akcjonariuszy Emperii. W ocenie Zarządu zmiana ta zwiększa bezpieczeństwo inwestycji w akcje Spółki i tym samym przyczynia się do wzrostu atrakcyjności tej inwestycji. Wychodzi ona także naprzeciw rozwiązaniom prawnym stosowanym w wielu krajach Unii Europejskiej, dla których ochrona interesów akcjonariuszy mniejszościowych jest istotnym elementem całego sytemu prawnego, jak i stabilności rynku kapitałowego.
- W wielu krajach Unii Europejskiej stosuje się istotnie niższe niż w Polsce progi, przy których podmiot nabywający istotny pakiet akcji spółki zobowiązany jest do ogłoszenia wezwania na 100% akcji. Także i w naszym kraju podjęte zostały działania, których celem jest stosowna zmiana prawa w taki sposób, aby zwiększyć ochronę akcjonariuszy mniejszościowych w sytuacji kiedy jeden podmiot lub grupa podmiotów działająca łącznie uzyskałaby status podmiotu kontrolującego daną spółkę – mówi Dariusz Kalinowski, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy Emperia Holding SA.
Zmiany w Statucie Spółki dotyczą również wprowadzenia terminowych uprawnień osobistych w postaci prawa wyboru członków Rady Nadzorczej dla Artura Kawy i Piotra Laskowskiego - założycieli Grupy Handlowej Emperia, cieszących się zaufaniem akcjonariuszy, którzy w istotny sposób przyczynili się do zbudowania obecnej wartości i pozycji rynkowej Grupy.
Przyznane uprawnienia będą obowiązywały przez 24 miesiące. Zagwarantują one stabilne działanie Rady Nadzorczej w najbliższym okresie oraz pozwolą Zarządowi skoncentrować się na realizacji strategii Emperii. Strategia zakłada sprzedaż operacji detalicznych i nieruchomości, przekazanie gotówki akcjonariuszom oraz wprowadzenie Grupy Dystrybucyjnej Tradis na pozycję lidera polskiej dystrybucji FMCG. Proponowane uprawnienia pomogą w osiągnięciu planów jakie Zarząd przedstawił w prognozie finansowej 2010-2011, zapewniając dalszy stabilny rozwój Grupy Handlowej Emperia.
Zmiany proponowane w Programie Motywacyjnym 2010-2012, którym objęci są kluczowi menedżerowie Grupy Handlowej Emperia, precyzują pojęcie Celu Finansowego, poprzez wyłączenie przy jego ustalaniu wyniku z transakcji polegających na zbyciu m.in. akcji, udziałów, przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części oraz nieruchomości podmiotom spoza grupy. Modyfikacje dotyczą również uwzględnienia w cenie emisyjnej akcji serii P sytuacji, w której Spółka dokona wypłat dywidend lub zaliczek na poczet dywidendy w wymiarze przekraczającym poziom 40% nieskonsolidowanego zysku netto z poprzedniego roku (po skorygowaniu o wynik zdarzeń jednorazowych), tj. poziomu zgodnego z przyjętą i rekomendowaną przez Zarząd polityką dywidendową. W takiej sytuacji cena emisyjna będzie ulegała korekcie wynikającej z takiej nadwyżki wypłat.

tagi: Emperia ,