Kategorie produktów

Zarobić na psie i kocie

Czwartek, 18 czerwca 2009 HURT & DETAL Nr 6 (40) / 2009
Karma dla zwierząt jest kategorią dynamicznie rozwijającą się. Wzrasta świadomość klientów, którzy swoje zwierzęta coraz częściej karmią gotowymi produktami, aby zapewnić im zbilansowaną i najlepiej dobraną do potrzeb dietę. Warto więc pamiętać o tych produktach i posiadać je w ofercie, zwłaszcza w sklepach osiedlowych, w których klienci chętnie kupiliby coś nie tylko dla siebie, ale i dla swojego podopiecznego.

Karma dla zwierząt stała się - dzięki rosnącej popularności - dobrem pierwszej potrzeby, przestała być traktowana jako dziwny dodatek do asortymentu sklepu. Przy swoim dynamicznym wzroście posiada również jeden z największych potencjałów wzrostu na najbliższe lata. Co więcej, jest to kategoria, która ma szanse oprzeć się recesji.

 

 

Głównym powodem jest wciąż jeszcze niskie tzw. pokrycie kaloryczne (procent potrzeb żywieniowych zwierząt zaspokajanych przez karmę gotową). Wskaźnik ten w Polsce oscyluje w okolicach kilkunastu procent, podczas gdy w Europie Zachodniej jest to kilkadziesiąt procent. Drugi argument świadczący o dużym potencjale to liczba zwierzaków w Polsce - około 8 mln psów i 5 mln kotów. Trzecim argumentem jest wzrost świadomości konsumentów, którzy coraz większą uwagę zwracają na zdrowe i odpowiednio zbilansowane jedzenie dla swoich ulubieńców.

 

 

Karma dla zwierząt jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się kategorii na rynku FMCG. Wzrosła w roku 2008 o 15% w porównaniu do roku 2007 (w ujęciu wartościowym) osiągając obroty roczne o wartości blisko 1,2 miliarda złotych. Wzrost ilościowy (mierzony w kilogramach, w tym samym ujęciu czasowym co wartościowy) wynosi +6%. Wskazuje to na bardzo ważny dla tej kategorii trend premiumizacji - coraz więcej sprzedaje się droższej karmy z segmentów premium i superpremium.

 

 

Bardzo ważne dla tej kategorii są dynamicznie rozwijające się podsegmenty - Junior (karmy dla szczeniąt i kociąt) oraz przysmaki (dla psów, gdzie liderem jest Pedigree), a także nowy podsegment przysmaków dla kotów (w tym i specjalne mleko dla kota Whiskas). I tak, dla zobrazowania, karma dla szczeniąt rośnie o 27% rok do roku na całym rynku, natomiast w kanale handlu tradycyjnego aż o 33%. Karma dla kociąt rośnie 26% na całym rynku i 40% w handlu tradycyjnym. Odpowiednio przysmaki dla psów rosną 22% rok do roku, a dla kotów 100%.

 

 

Dla małego sklepu bardzo ważny jest dobór karmy dla zwierząt i jej właściwa ekspozycja. Potraktowanie tej kategorii po macoszemu spowoduje, że większość klientów nie zauważy jej obecności (nawet ci, którzy potencjalnie byliby zainteresowani jej kupnem w swoim lokalnym sklepiku). Właściwy asortyment to przede wszystkim postawienie na najszybciej rotujące produkty najpopularniejszych marek. Po drugie właściwe proporcje pomiędzy karmą dla psów i dla kotów. „Złota proporcja" to 60/40 psy/koty, ale każdy właściciel sklepu powinien sam określić, czy któraś grupa posiadaczy zwierząt nie dominuje w jego okolicy. Wśród asortymentu powinna znaleźć się karma dla Juniorów oraz dla małych psów. Warto również pamiętać o saszetkach dla psa i kota, które cieszą się co raz większą popularnością. Warto pamiętać, że aby ta kategoria dobrze rotowała w sklepie, trzeba posiadać w asortymencie około 30 produktów. Jest to niezbędne minimum.

 

 

Drugą ważną rzeczą jest właściwa ekspozycja Karmy dla zwierząt. Przede wszystkim powinno się stosować do reguł wyznaczonych przez tak zwane Drzewo Decyzyjne Klienta. DDK podpowiada nam w jaki sposób konsument dokonuje wyboru przed półką sklepową, jak szuka odpowiedniego produktu. W przypadku Karmy dla zwierząt Drzewo Decyzyjne wygląda następująco: Pies/Kot - Marka - Karma sucha/ mokra - wielkość/rodzaj opakowania - smak. Jak w praktyce powinno to wyglądać na półce sklepowej? Rozdzielamy w sposób widoczny karmę kocią od psiej. Następnie grupujemy produkty markami wyraźnie oddzielając w ramach każdej z marek karmę mokrą od suchej. Marki Premium ustawiamy w najlepszych miejscach, na wysokości między biodrem i ramieniem, raczej w środku całej kategorii. Produkty ciężkie staramy się układać na dolnych półkach, lżejsze na wyższych. Warto także postawić na materiały wspierające sprzedaż i poprawiające ekspozycję produktów, takie jak chociażby wypychacze na saszetki.

 

Maja Święcka

 

 

Głównym graczem na rynku jest Mars Polska z udziałem 62% (w rynku spożywczym z wyłączeniem zoologii). Druga jest Marka Prywatna z udziałem 26%, trzecie Nestlé z udziałem 7%. Udziały wartościowe w całym rynku (razem z zoologia) wyglądają następująco - Mars - 50,3%, Marka Prywatna 17,1%, Nestlé 10,3%, Royal Canin (należący do Mars Inc) 6% (źródło: Mars Polska za MEMRB).

tagi: karma , rynek karmy dla zwierząt ,