Kategorie produktów

Papierosy - niski segment cenowy

Poniedziałek, 19 marca 2007 HURT & DETAL Nr 3 (13) / 2007
Segmenty cenowe Low i Ultra Low stanowią łącznie niemal 40% (źródło: Cyber, styczeń 2007) udziałów w całym rynku papierosów formatu KS. Segment Ultra Low wykrystalizował się relatywnie niedawno, podczas gdy segment Low może poszczycić się długą rynkową tradycją i stabilnością na przestrzeni ostatnich lat. Segment UL odnotował natomiast dynamiczny wzrost w latach 2004 i 2005, w roku 2006 nie rozwijał się już tak dynamicznie, co było wynikiem obniżek cen produktów z segmentu Medium, którym udało się pozyskać i utrzymać nowych konsumentów. Na koniec roku 2005 segment UL odnotował wzrost na poziomie 18,4 p.p., w roku 2006 było to już tylko 3,8 p.p. (źródło: ACNielsen).

Robert Derkacz, Dyrektor Sprzedaży BAT

Dzieląc rynek w uproszczeniu na trzy segmenty cenowe: wysokie, średnie i niskie, widzimy, że ten ostatni wyraźnie zaczął dominować, osiągając 58% całkowitej sprzedaży papierosów w Polsce. W top 20 marek na naszym rynku aż 13 to rodziny papierosów o niskich cenach. Dynamikę wewnątrz segmentu należy analizować w odniesieniu do między innymi takich zjawisk rynkowych, jak podwyżki cen papierosów powodowane wzrostem podatku akcyzowego, siły nabywczej polskich konsumentów oraz szerokości oferty w tym segmencie.
Jak już wcześniej wspomniałem udział segmentu w całkowitej sprzedaży osiągnął w styczniu 2007 poziom 58%, co jest o 8 p.p. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Spadek ten powodowany jest w głównej mierze spadkiem cen papierosów z segmentu mid i tym samym przechodzeniem konsumentów na marki nieznacznie droższe lecz o wyższej jakości. Kolejny element, który ma wpływ na zmiany w tym segmencie to szerokość oferty. W roku 2005 wprowadzono do sprzedaży 32, a w 2006 16 nowych wariantów papierosów w najniższych cenach.
Można powiedzieć, że wybór wariantów smakowych i formatów jest obecnie porównywany z segmentami cen wyższych. Ma to również odzwierciedlenie w wyraźnie zmieniających się preferencjach konsumentów. W segmencie cen niższych jak w żadnym innym obserwujemy dynamiczny wzrost udziału wariantów lights. Warianty te w styczniu 2007 stanowiły już ok. 53% udziału w sprzedaży całego segmentu.
Również warianty mentolowe notują dynamiczny wzrost udziałów w segmencie low, podwajając swój udział w przeciągu ostatnich dwóch lat. Reasumując. Niektóre zmiany wewnątrz segmentu są swego rodzaju odzwierciedleniem trendów, które były wcześniej zarezerwowane dla papierosów w wyższych przedziałach cenowych. W 2007 roku przewidujemy, że kolejna podwyżka akcyzy spowoduje delikatny trend wzrostowy papierosów w najniższych cenach kosztem papierosów z wyższych przedziałów. Ma to niestety negatywny wpływ na zyski uczestników łańcucha dostaw, gdyż wraz ze wzrostem segmentu low zaobserwować można spadek nominalnych marż handlowych.

Anna Królikowska, Marketing Manager Gallaher Polska

Pomimo ciągle rosnącej akcyzy na papierosy (i rosnących w związku z tym cen), konsumpcja wyrobów tytoniowych nie spada w jakimś znaczącym stopniu, co wiąże się przede wszystkim z przechodzeniem konsumentów do marek z tańszych segmentów cenowych. Jednocześnie zacierają się różnice pomiędzy niskim i średnim segmentem cenowym, co głównie spowodowane jest obniżką cen papierosów z segmentu „mid price”, które po przecenie niewiele odbiegały od najtańszych papierosów na rynku.
Obecna i planowana struktura akcyzy zachęca więc producentów do wprowadzania tanich marek papierosów i alternatywnych wyrobów tytoniowych, na które stawka akcyzy jest relatywnie niższa. Efektem tego jest i będzie utrzymanie bardzo dużego udziału w rynku tanich marek papierosów oraz dynamiczny wzrost sprzedaży tytoni do palenia. Cena jest wciąż bowiem dla większości polskich konsumentów bardzo ważnym czynnikiem, który decyduje o wyborze określonego produktu. Niezależnie od tego trendu, najmniej zagrożony jest segment Premium (np. Marlboro czy Camel), gdzie konsumenci są wierni swojej marce i nie zważają za bardzo na cenę produktu.

Jean-Baptiste Mouton,
Dyrektor Marketingu Altadis Polska


W segmentach Low i Ultra Low pojawili się w 2006 roku nowi gracze. Firma Altadis rozszerzyła swoje porfolio o nowy wariant marki Spike, historycznie związanej z segmentem Low. Dotychczas Spike dostępny był w paczkach po 30 i 24 sztuk papierosów. Altadis wierząc w potencjał rynkowy tej marki wprowadził od lipca 2006 roku wariant Spike 20.
We wrześniu 2006 roku segment UL wzbogacił się o nową markę – Downtown. Są to nowoczesne, miejskie papierosy o oryginalnej szacie graficznej opakowania, zaopatrzone w innowacyjny Charcoal Ring Filter.
Do portfolio Altadis zalicza się również marka Tiger, będąca najtańszą, dostępną na polskim rynku marką papierosów formatu KS (4,70 pln za paczkę). Marka ta rozwijała się dynamicznie w 2006 roku i wciąż odnotowuje wzrost sprzedaży.


tagi: papierosy,rynek papierosów,tytoń,niski segment ,