Kategorie produktów

Podatkowa księga przychodów i rozchodów - Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Poniedziałek, 12 czerwca 2006 HURT & DETAL - Nr 2 (4) / 2006
Ta forma opodatkowania stanowi podstawową i można ją zastosować do wszystkich rodzajów działalności. Jest odpowiednia dla firm, nie posiadających wysokiego dochodu lub tych, które nie przewidują dochodu w pierwszym okresie działalności. Jeżeli nie zadeklaruje się wyboru innej formy opodatkowania (tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo karty podatkowej lub według 19% stawki podatku), podatek dochodowy odprowadzany jest według skali progresywnej. W tym sposobie opodatkowania, uzyskanie dochodu do kwoty równej 2789,89 złotych, nie powoduje obowiązku podatkowego (tzw. kwota wolna od podatku). Dopiero po przekroczeniu tej kwoty należy uiścić należną kwotę podatku. Wysokość podatku wynosi 19% (jeżeli dochód nie przekroczył 37 024,00 zł), 30% i 40% od nadwyżki.

W tej formie rejestruje się wszystkie operacje finansowe, zarówno przychody jak i koszty a podatek płaci się od dochodu. Nalicza się go w następujący sposób: od przychodów odejmuje się koszty - w ten sposób obliczamy podstawę opodatkowania, od podstawy nalicza się podatek. Od podatku odejmuje się składkę ZUS na ubezpieczenia zdrowotne - w ten sposób określa się kwotę podatku, który należy podatnik ma zapłacić. Jeżeli koszty uzyskania przekroczą sumę przychodów, różnica stanowić będzie stratę. Strata z działalności gospodarczej podlega odliczeniu od dochodu z tego samego źródła w latach następnych.

Z tą formą opodatkowania wiąże się największa ilość obowiązków. Decydując się na zasady ogólne należy bowiem pamiętać, że do właściciela firmy będzie należało obliczanie wysokości comiesięcznych zaliczek na podatek i wpłacanie ich na rachunek urzędu skarbowego oraz wypełnianie comiesięcznych deklaracji PIT-5. Pierwszą zaliczkę płaci się za miesiąc, w którym dochód przekroczy kwotę wolną od podatku. Zaliczkę za grudzień w wysokości należnej za listopad uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. Za miesiąc grudzień nie składa się deklaracji PIT-5. Po zakończeniu roku podatkowego - w terminie do dnia 30 kwietnia roku następnego jest obowiązek złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (PIT-36) i wpłacenia różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą należnych za dany rok zaliczek. Jeżeli nie uzyska się dochodu, w zeznaniu PIT-36 wykazuje się wysokość poniesionej straty.
Istnieje również możliwość płacenia zaliczek na podatek dochodowy w uproszczonej formie. Polega to na tym, że co miesiąc wpłaca się stałą kwotę zaliczki na podatek, bez względu na wysokość aktualnie osiąganego dochodu. Kwota zaliczki jest obliczana na podstawie wysokości dochodu z działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata, jeżeli w zeznaniu nie ma dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazano dochód w wysokości nie powodującej powstania obowiązku podatkowego. W tym przypadku nie ma obowiązku składania deklaracji PIT-5. Jeżeli wybierze się tę formę wpłacania zaliczek, będzie można z niej korzystać również w latach następnych (chyba, że zostanie złożone oświadczenie o rezygnacji z tego wyboru.


Podstawa prawna: Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. z późniejszymi zmianami oraz rozporządzenie ministra finansów z 17 stycznia 1997 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i z 16 grudnia 1999 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

tagi: księga przychodów i rozchodów , księga podatkowa ,