Kategorie produktów

Auto dla małej firmy - to często auto również dla rodziny

Niedziela, 11 czerwca 2006 HURT & DETAL - Nr 2 (4) / 2006
Samochód idealny dla właściciela sklepu detalicznego to samochód również dla rodziny, który będzie samochodem ciężarowym w czasie pracy, a osobowym po pracy. Tymczasem samochody są albo osobowe, albo ciężarowe i idealne połączenie tych funkcji nie jest możliwe. Firmy produkujące samochody dążą jednak do takiego ideału, stąd samochody osobowo-dostawcze. Jaki zatem powinien być samochód"dążący do ideału"?
Przy wyborze takiego samochodu należy kierować się następującymi cechami:

- Powinien być duży. Wysokie i stale rosnące ceny paliw zmuszają do rzadszych wyjazdów. Częstotliwość wyjazdów zaopatrzeniowych musi zostać zmniejszona - rzadziej, a więcej. Małymi samochodami nie zrealizujemy tego założenia, trzeba będzie jeździć częściej.

- Powinien mieć ekonomiczny silnik. Nie ma istotnego znaczenia, czy będzie to silnik benzynowy czy Diesel, ponieważ wskutek zrównania się cen benzyny i oleju napędowego opłacalność zakupu samochodu z silnikiem Diesla znacznie spadła, a Diesel wygrywa dopiero po przejechaniu ponad 100,000 kilometrów. Ekonomiczny, znaczy po prostu zużywający relatywnie mało paliwa - dane o zużyciu paliwa podawane przez producentów są całkowicie wiarygodne.

- Powinien mieć małe wymagania serwisowe. Czas to pieniądz, a i przeglądy okresowe nie są za darmo. Im rzadsze przeglądy okresowe, tym taniej.

- Powinien być wielofunkcyjny. Raz ciężarowy, raz osobowy, czyli po prostu o zmiennych funkcjach. Najlepiej, by przystosowanie samochodu osobowego do funkcji samochodu ciężarowego odbywało się poprzez składanie, a nie demontowanie siedzeń w rzędzie za kierowcą.

- Powinien mieć dużą ładowność. Co najmniej 500 kilogramów, przecież będzie się często zdarzać, że będziemy przewozić ciężkie przedmioty, lub ładunek będzie sumarycznie ciężki.

- Powinien mieć możliwość odliczenia podatku VAT przy zakupie i podatku VAT od zużywanego paliwa. Wykorzystanie tej możliwości pozwoli zaoszczędzić 22% ceny.

- Powinien mieć dobrą opinię na rynku. Nie zależy kierować się wyłącznie ceną, często przekonujemy się, że tanio kupić wcale nie oznacza tanio mieć, ponieważ suma kosztów kilkuletniej eksploatacji uczyni nasz pozornie tani zakup bardzo drogim. Przedsiębiorcy doskonale znają rachunek ekonomiczny i wiedzą, że rzeczy są dobre, albo tanie. Bardzo istotnym jest również, jaką będzie miał wartość za kilka lat, gdy będziemy go zamieniać na nowy. Pamiętajmy, że wartość rynkowa naszego samochodu używanego zależeć będzie nie tylko od jego stanu technicznego ( każdy kupujący będzie poszukiwał samochodu serwisowanego w serwisach autoryzowanych), funkcjonalności, (którą sami kierowaliśmy się przy zakupie), ale również od ilości danego modelu w ofercie sprzedaży (im więcej naszego modelu w ofercie sprzedaży, tym będzie tańszy). Popatrzmy czasem, jak wyglądają samochody poszczególnych marek po kilku latach eksploatacji - tak będzie wyglądał nasz.
- Powinien mieć dobrze zestrojone zawieszenie. Tak, aby był dostatecznie “twardy” dla funkcji ciężarowej i dostatecznie “miękki” dla funkcji osobowej. Jedynym sposobem na poznanie tej cechy jest odbycie jazdy testowej u Dealera. Najskuteczniejszą metodą na szybkie sprawdzenie tej cechy jest poznanie skłonności samochodu do przechylania się na zakrętach. Jeżeli będzie miał taką skłonność, to znaczy niechybnie, że słabo będzie sobie radził wioząc ładunek.

- Powinien mieć jak najniższy całkowity koszt użytkowania. Wbrew pozorom to łatwo obliczyć. Wystarczy podsumować: ceną zakupu, sumę kosztów paliwa i serwisu dla zakładanego przebiegu (dealerzy powinni podać koszty serwisowe, a dla obliczenia kosztów paliwa należy posługiwać się średnim katalogowym zużyciem na 100 kilometrów), koszt ubezpieczenia i wymiany opon. Od tak obliczonej sumy należy odjąć zakładaną wartość rynkową w momencie zakończenia eksploatacji (do tego celu można posłużyć się Eurotaxem lub zapytać Dealera, za ile odkupi nasz samochód za kilka lat). I już wiemy, ile naprawdę będzie kosztował nasz samochód.

Zastosowanie tej metodologii wyboru zapewni, że nie będzie to wybór przypadkowy.

W segmencie tym polecamy: VW Caddy, Citroen Berlingo, Fiat Doblo Panorama, Ford Transit.

Autor: Michał Basaj
- Kierownik Działu Sprzedaży Zbiorowej
Ford Polska Spółka z o.o.

tagi: auto w firmie , samochód ,