Kategorie produktów

Z domowej spiżarni

Wtorek, 26 maja 2015 Autor: Monika Dawiec, HURT & DETAL Nr 05/111. Maj 2015
Przetwory owocowe pozwalają zatrzymać letnie smaki na dłużej, a ich przygotowywanie to tradycja od pokoleń w wielu polskich domach.
Sezon w pełni, w domowych ogródkach, na targach czy sklepach mamy pod dostatkiem różnorodnych owoców, których smaki możemy zachować na dłużej. Nic przecież tak nie poprawia humoru w jesienny czy zimowy dzień jak pyszna domowa konfitura… Aby samodzielnie ją przygotować nie potrzebujemy specjalnych umiejętności kulinarnych, ani wyszukanych składników. Wystarczą ulubione owoce, cukier, cukier żelujący bądź żelfix.

Cukier żelujący czy żelfix?

Cukier żelujący czy żelfix stosuje się by uzyskać gęstą konsystencję i zachować intensywny kolor owoców.  Czym się różnią?
Cukier żelujący to cukier z dodatkiem substancji zagęszczającej (zazwyczaj pektyny lub żelatyny).  Żelfix natomiast nie zawiera cukru, jest więc idealnym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na przygotowaniu dietetycznych i mniej słodkich przetworów. Dzięki zastosowaniu żelfixu przetwory robi się łatwiej, krócej a ich trwałość jest dłuższa. Oczywiście dla tradycjonalistów – i tych którzy mogą więcej czasu spędzić w kuchni – cukier żelujacy czy żelfix można zastąpić naturalną pektyną – wystarczy ugotować owoce, które zawierają jej pod dostatkiem – jabłka, porzeczki czy jagody – odparować wodę i dodać część owoców do przetworu z owoców, które mają jej mało – jak np. truskawki. Popularne od lat jest także słodzenie przetworów klasycznym białym cukrem.

Moda na przetwory

W sklepie pani Mirosławy w Poznaniu świeżych owoców w sezonie jest pod dostatkiem. „Klienci, to w większości wielbiciele domowych przetworów. Często wymieniamy się przepisami” – opowiada detalistka, która sama również lubi przygotowywać dżemy.
Samodzielne wykonanie dżemu, powideł czy konfitury nie jest niczym skomplikowanym. Jak przyznaje pani Mirosława, wystarczy umyć i obrać owoce, następnie rozdrobnić je i zagotować z dużą ilością cukru. Jeśli chce się mieć pewność, że z dżemu nie wyjdzie kompot możesz zamiast zwykłego cukru dodać do owoców cukier żelujący lub żelfix. „Jeżeli decydujemy się na ten ostatni, warto zastosować się do wskazówek producenta znajdujących się na opakowaniu. Oznaczenia 1:1, 2:1; 3:1, itd. to stosunek ilości owoców do ilości cukru” – mówi właścicielka sklepu w Poznaniu.
Dzięki żelfixom czas gotowania owoców ulega skróceniu, niektóre dodatkowo zapobiegają pleśnieniu. Pod wpływem temperatury szybko zagęszczają sok dzięki czemu owoce nie tracą witamin i koloru. Jak przyznaje pani Mirosława, można ich używać także do przygotowania konfitur czy dżemów niskosłodzonych lub wytrawnych – które zimą są idealne do herbaty – na przeziębienie.
Jakie owoce są najchętniej przetwarzane? Z obserwacji detalistki wynika, że truskawki, wiśnie, morele, jagody oraz różne rodzaje jabłek. Chociaż nie brakuje także klientów, którzy opowiadają o wyśmienitych konfiturach z dzikiej róży czy pigwy.
„Na szczęście wraca do naszego kraju moda na samodzielne przygotowywanie przetworów. Sięgamy do babcinych przepisów, ale lubimy też eksperymentować” – podsumowuje pani Mirosława z Poznania.
Warto więc, posiadać w ofercie sklepowej produkty niezbędne do przygotowania domowego dżemu. Obok tradycyjnego cukru – będą to właśnie cukry żelujące i różnego rodzaju żelfixy. Nie zapominajmy także o szerokim wyborze wśród świeżych sezonowych owoców.

Monika Dawiec




tagi: z domowej spiżarni , przetwory owocowe , cukier żelujący , żelfix , dżem , powidła , konfitury ,