Sklepy sieci 7-eleven można spotkać niemalże na każdym rogu. Bogato rozwinięta infrastruktura sprawia, że przechodząc długość jednej ulicy napotkałem po drodze aż 5 takich placówek. Na półkach można znaleźć wiele produktów, jednak ani jednego polskiego. To dziwne, bo rozmawiając ze sprzedawcami, dowiedziałem się, że klienci szukali polskich produktów (szczególnie w dzielnicy Norrmalm). W sklepie znajduje się dział z gazetami, lodówka z zimnymi napojami, w której z reguły ciężko o zwykłą, niegazowaną wodę mineralną.
Z drugiej strony, istnieje duży wybór wód smakowych, przeważnie gazowanych lub jodowanych. W niektórych sklepach 7-eleven znajduje się dział z warzywami i owocami, w każdym natomiast jest miejsce z dostępem do internetu. Pomysłodawca nie ograniczał się do hot-spotu, lecz postawił dwa komputery z szerokopasmowym internetem w każdym sklepie. Szwedzką przychylność do tego typu rozwiązań potwierdza ranking z 2006 roku, w którym to Szwecja zajęła pierwsze miejsce pod względem korzystania z internetu przez społeczeństwo (ok 80 proc. Szwedów).
Sieć sklepów ICA tworzą regularne sklepy ICA, ICA To Go oraz większe, rzadziej rozmieszczone ICA Max. W swojej ofercie posiadają wiele produktów marki własnej sprzedawanych pod nazwą sklepu. Charakterystyczną linią produktów jest seria ICA I love eco, która wypełnia niemal 20 proc. sklepowych półek. Porównując szwedzką sieć do niemieckiego Lidla warto zauważyć, iż ta pierwsza nie oferuje swoim klientom sprzętu rtv i agd, co wydaje się nie spełniać najnowszych trendów sprzedaży dyskontowej.
Biorąc pod uwagę sklepy prywatnych przedsiębiorców, w ostatnich latach ich liczba diametralnie spadła, co widoczne jest w szwedzkiej stolicy. W centrum Sztokholmu na 10 sieciówek przypada około 2-3 sklepów prywatnych, które tak naprawdę bardziej przypominają kioski. Naturalnie najwięcej tych sklepów znajduje się w okolicach stacji metra i większych przystanków autobusowych, ponieważ można w nich kupić bilety komunikacji miejskiej. Bankructwo sklepów, które w zeszłym roku wyniosło 5 proc., spowodowane jest kryzysem finansowym, który dotyka wszystkie gałęzie handlu. W ostatnich trzech kwartałach tempo wzrostu PKB zmalało z 5,3 proc. (29 lipiec 2011) do 1,1 proc. (29 luty 2012). Stąd też wielu Szwedów znacznie intensywniej przelicza zawartość swoich portfeli.
Paweł Pańczyk
zdjęcia: Małgorzata Fedorowicz
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...