Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Daje nam zastrzyk energii tak bardzo potrzebnej w porannych godzinach, pomaga zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Odpowiednio skomponowany poranny posiłek, składający się z produktów pełnoziarnistych, białkowych oraz warzyw, pestek nasion, owoców może poprawiać nasze samopoczucie i wydolność organizmu na cały dzień. Dietetycy przekonują, że śniadanie jedzone regularnie dodaje energii i chęci do pracy, poprawia koncentrację oraz ułatwia utrzymanie szczupłej sylwetki. Jednocześnie brak tego najważniejszego posiłku lub jego niepełnowartościowy skład może być przyczyną nasilającego się popołudniu i wieczorem zmęczenia oraz nadmiernego i często niepohamowanego jedzenia w godzinach wieczornych, a nawet nocnych. Poranna aktywność pobudza wydzielanie adrenaliny, która stymuluje proces spalania białka. Rezultatem jest efektywna praca i wydolność organizmu. W związku z tym brak śniadania, a więc również źródła białka powoduje, że wysoki poziom energii utrzymuje się krótko, nasilając popołudniowe i wieczorne zmęczenie oraz wyczerpanie naszego organizmu. Poranne pobudzenie, adrenalina może tłumić odczucie głodu, jednak może pojawić się ze zdwojoną siłą w drugiej połowie dnia.
Z czego powinno się składać lekkie i pożywne śniadanie? Jakie produkty są warte polecenia do przygotowania porannego posiłku? Co powinno znaleźć się w ofercie sklepu spożywczego, aby każdy klient mógł ułożyć dopasowane do swoich potrzeb śniadaniowe menu?
Pożywne śniadanie powinno składać się przede wszystkim z produktów zawierających węglowodany, bogatych w błonnik pokarmowy, składniki mineralne, witaminy i związki biologicznie. Poranne spożycie węglowodanów pozwala utrzymać zwiększony poziom glukozy we krwi przez dłuższy czas. Glukoza jest właściwie jedynym źródłem energii dla mózgu. Mimo, że stanowi on jedynie około 2% masy naszego ciała, na swoje potrzeby energetyczne zużywa 25% glukozy wykorzystywanej w całym organizmie. W porannym posiłku nie powinno też zabraknąć wszelkiego rodzaju produktów białkowych, takich jak wędliny, ryby oraz produkty mleczne, które dostarczają nie tylko białko i wapń, ale także witaminy z grupy B. Poranną dietę uzupełnić możemy także świeżymi warzywami, a dodatkiem do śniadania mogą być świeże owoce oraz orzechy i pestki nasion. Produkty te wzbogacają pierwszy posiłek nie tylko w błonnik pokarmowy, ale i witaminy oraz składniki mineralne, a orzech i pestki również w tłuszcze roślinne.
Białe, ciemne i chrupkie – pieczywo
Śniadania polskich konsumentów to wciąż bardzo popularne kanapki, przyrządzane najczęściej z różnymi wędlinami, serami i dodatkiem warzyw bądź też na słodko – z dżemem. Jeśli o nich mowa, nie sposób pominąć pieczywa w różnej postaci. Swoim klientom powinniśmy zapewnić bogaty asortyment – zarówno chleb biały lub bułki, jak również różne rodzaje pieczywa ciemnego. Produktem odpowiednim do śniadaniowego menu jest z pewnością pieczywo pełnoziarniste, które zawiera wysoką zawartość błonnika pokarmowego, białko, żelazo, cynk, magnez, niską zawartość sodu. Kanapki przygotowane z pełnoziarnistego pieczywa są źródłem wielu rodzajów składników odżywczych wpływających na dobre samopoczucie.
Zawierają m.in. witaminy z grupy B, magnez, których obecność wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego, chroni przed negatywnym działaniem stresu, ułatwia zapamiętywanie i zapewnia efektywną pracę. Obok tradycyjnego pieczywa na półce sklepowej nie powinno też zabraknąć pieczywa chrupkiego, po które klienci sięgają coraz chętniej. Bardzo często konsumenci kupują również wafle ryżowe, które stanowią składnik wielu diet odchudzających. Na rynku są dostępne wafle pełnoziarniste i wyprodukowane z ryżu brązowego, zawierającego więcej witamin i mikroelementów, aniżeli biały.
Do smarowania
Podstawowym dodatkiem do pieczywa jest „coś do smarowania”. W zależności od upodobania, konsumenci wybierają pomiędzy masłem, margaryną i mixem tych dwóch produktów, dlatego w lodówce każdego sklepu musi znaleźć się odpowiednio szeroka gama artykułów z tego segmentu. Od lat cenionym produktem jest tradycyjne masło, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie pysznej kanapki. Masło nie tylko podkreśla smak chrupiącego pieczywa, ale jest także źródłem wysoko przyswajalnych tłuszczów zwierzęcych. Ze względu na zawartość witamin, minerałów i dobrego cholesterolu, masła nie powinno zabraknąć w dobrze zbilansowanej diecie, szczególnie w przypadku osób spożywających niewielkie ilości mięsa. Coraz większą popularnością cieszą się również tzw. „mixy”, stanowiące połączenie masła i margaryny. Na rynku dostępne są także produkty z różnymi dodatkowymi składnikami, jak np. z dodatkiem jogurtu, oliwy z oliwek, różnych witamin i błonnika. Sprzedawane są w różnych opakowaniach, o różnej wielkości, tak więc każdy konsument powinien znaleźć dla siebie coś odpowiedniego.
Wędliny
Kanapki przygotowujemy najczęściej z dodatkiem wędlin, dlatego przygotowując półkę z produktami śniadaniowymi nie zapominajmy właśnie o nich. Jeśli w sklepie nie ma miejsca na osobny dział z wędlinami, musimy zapewnić swoim klientom odpowiedni asortyment wysokiej jakości produktów pakowanych ulokowanych w sklepowych lodówkach. Większość producentów w swojej ofercie posiada różnego rodzaju porcjowane szynki, kiełbasy i polędwice, które dzięki opakowaniom umożliwiającym łatwe otwarcie, świetnie nadają się na szybkie przygotowanie smacznych kanapek. Pamiętajmy też, aby w naszej placówce nie zabrakło różnego rodzaju parówek śniadaniowych, które bardzo często konsumenci przygotowują również na ciepło. Parówki dostępne są na rynku w wielu odmianach: parówki cielęce, drobiowe, z szynki, lub z dodatkiem sera, bekonu, czy też papryki. Dobrze więc będzie, jeśli w sklepie będziemy mieli odpowiednio szeroką gamę tych bardzo popularnych produktów śniadaniowych.
Produkty nabiałowe
Jeżeli mowa o kategoriach „śniadaniowych”, nie można pominąć produktów nabiałowych. Klienci robiący śniadaniowe zakupy na pewno będą poszukiwać produktów z tego segmentu, które znajdują się w ofercie praktycznie wszystkich sklepów spożywczych. Jak powszechnie wiadomo, mleko oraz jego przetwory stanowią najlepsze źródło wapnia, dlatego też nie powinno ich zabraknąć w śniadaniowym menu. W świeżym mleku występuje dużo wapnia – w lepiej przyswajalnej formie jonowej – które jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju kości i zębów zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W ofercie naszego sklepu musimy posiadać mleko o różnej pojemności i zawartości tłuszczu. Popularnym produktem stają się też mleka smakowe w małych kartonikach, które możemy zaproponować swojemu dziecku, jako zdrowy i pożywny napój do szkoły. Po mleka słodzone i zagęszczone sięgają miłośnicy kawy, także i tego typu produktów nie powinno zabraknąć w sklepowej lodówce.
Pamiętajmy też o odpowiednim asortymencie jogurtów, kefirów i napojów mlecznych, które często traktowane są jako zdrowa przekąska z samego rana lub składnik drugiego śniadania do szkoły i do pracy. Jogurty zawierające żywe kultury bakterii wspomagają układ trawienny i korzystnie wpływają na metabolizm. Produkt ten z dodatkiem płatków czy musli stanowi pyszny, łatwy i szybki do przyrządzenia śniadaniowy posiłek. Każdy właściciel sklepu powinien zadbać o to, aby na półce znalazły się różnego rodzaju odmiany tego produktu: jogurty naturalne, owocowe, z dodatkiem ziaren i zbóż, czy też jogurty do picia. Kefir także stanowi cenne uzupełnienie naszej codziennej diety i podobnie jak inne napoje fermentowane, jest naturalnym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia, fosforu i potasu, a także białka o wysokiej wartości odżywczej. Produkt ten dostępny jest zarówno w wersji naturalnej, jak i coraz popularniejszych odmianach smakowych.
Bardzo popularnym produktem śniadaniowym są także wszelkie serki kanapkowe, topione oraz twarożki wykorzystywane np. do smarowania pieczywa. Konsumenci są coraz bardziej wygodni, często do smarowania pieczywa stosują właśnie sery, w ten sposób kanapka bez dodatkowych składników jest praktycznie gotowa do spożycia. W portfolio producentów tego typu produktów znajdziemy serki w przeróżnych smakach, z najrozmaitszymi dodatkami, w różnych opakowaniach i rozmiarach.
Słodkie dodatki – dżemy i konfitury
Oczywiście w żadnym sklepie spożywczym nie może zabraknąć dżemów i konfitur, które są idealnym dodatkiem do kolorowych, słodkich kanapek. Dżemy mają zazwyczaj nieco mniej owoców niż konfitury i powidła, ale spośród innych produktów z tego segmentu wyróżniają się najmniejszą zawartością cukru. Owoce w dżemie mogą być też bardziej rozdrobnione niż w konfiturach. W Polsce od kilku lat największą popularnością cieszą się wyroby niskosłodzone i to one dominują na półkach sklepowych. Konfitury to produkty otrzymywane przez wysycanie cukrem owoców całych lub częściowo rozdrobnionych. Przeznaczone są do bezpośredniego spożycia, ale stosowane są równie często jako dodatek do naleśników, kanapek, białego serka, lodów, ciast i deserów. Polscy konsumenci są przywiązani do tradycyjnych smaków. Najpopularniejsze są produkty o smaku truskawki, wiśni, brzoskwini i czarnej porzeczki. Kanapki z dodatkiem dżemów i konfitur najczęściej spożywamy jesienią, zimą i wiosną, kiedy brakuje nam dobrej jakości, świeżych owoców.
Zdrowe warzywa i owoce
Chcąc zapewnić bogaty asortyment produktów śniadaniowych powinniśmy klientom zapewnić także dostęp do świeżych owoców i warzyw, które są składnikiem wielu kanapek, sałatek lub jedzone są po prostu jako zdrowa śniadaniowa przekąska. Wzbogacają one poranne menu nie tylko w błonnik pokarmowy, ale także witaminy i ważne składniki mineralne, zawierają cenne substancje odżywcze, które dodają energii i wspomagają procesy oczyszczania organizmu. W miarę możliwości w naszym sklepie nie powinno zabraknąć popularnych warzyw „kanapkowych”: pomidorów, sałaty, ogórków czy też papryki. Z owoców najczęściej do śniadania sięgamy po pomarańcze, banany, jabłka, grapefruity oraz winogrona. Owoce te mogą być oczywiście podawane jako przekąska po śniadaniu lub doskonały dodatek do własnoręcznie przyrządzonego musli.
Płatki śniadaniowe, musli i otręby
Polacy coraz częściej odchodzą od tzw. „kanapkowych śniadań” zastępując je innymi, zdrowymi produktami. Przykładem mogą być np. płatki śniadaniowe oraz musli – produkty bardzo znane i lubiane przez polskich konsumentów, bez których wielu z nich nie wyobraża sobie zdrowego, pożywnego śniadania. Rynek jest bardzo zróżnicowany pod względem wielkości, rodzaju opakowań i cen, dlatego też na półce sklepowej powinniśmy zapewnić odpowiedni asortyment takich produktów jak płatki kukurydziane, ryżowe, płatki żytnie, pszenne, musli i otręby owsiane w różnych odmianach i smakach. Głównym czynnikiem, branym pod uwagę przy zakupie tej kategorii produktów, jest producent i marka. W dalszej kolejności kupujący zwracają uwagę na smak, wartości odżywcze i odpowiednią, rozsądną cenę.
Płatki śniadaniowe powstają w większości z pełnych ziaren zbóż, dzięki czemu zawierają wiele ważnych składników potrzebnych do prawidłowego odżywiania: błonnik, węglowodany złożone, witaminy i składniki mineralne. Organizm człowieka każdego dnia potrzebuje odpowiedniej porcji energii i najlepiej, jeśli ta energia pochodzi z węglowodanów złożonych, uwalnianych stopniowo. Powoduje to, że starcza nam na długo sił do pracy i nauki. Właśnie ta zaleta płatków śniadaniowych, dzięki którym dostarczamy organizmowi wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego działania sprawia, że płatki śniadaniowe cieszą się w Polsce coraz większym uznaniem.
Jak już wspomnieliśmy, obok płatków śniadaniowych bardzo dużą popularnością cieszy się musli, które spożywane jest przede wszystkim przez kobiety i młodych mężczyzn. Właściwe odżywianie i racjonalna dieta jest gwarancją lepszego zdrowia, samopoczucia i dobrej formy na co dzień, a musli z pewnością kojarzy się ze zdrowym, naturalnym odżywianiem. Śniadanie z tym produktem jest źródłem cennych składników odżywczych, witamin i minerałów, jest bogate w węglowodany, błonnik, ma niewiele tłuszczu i daje wiele energii. Musli stanowić może również zdrową i niskokaloryczną przekąskę. Można je spożywać same, z mlekiem na ciepło, na zimno, z jogurtem. Jest to produkt uniwersalny skierowany niemal do wszystkich grup docelowych, spożywany przez dorosłych i dzieci, sportowców i osoby dbające o figurę i zdrowie, a także będące na diecie odchudzającej.
Kolejnym produktem, który warto zaproponować swoim klientom są otręby, stanowiące bogate źródło błonnika. Wraz z rosnącą wiedzą konsumentów o zasadach prawidłowego odżywiania – otręby coraz częściej włączane są do jadłospisu właśnie ze względu na wysoką naturalną zawartość tego składnika, jakim jest błonnik. Otręby można wykorzystać jako dodatek do jogurtu, kefiru, mleka, ale także na przykład jako składnik domowych wypieków (np. chrupkich ciasteczek albo racuchów).
Woda, soki i napoje
Jedząc śniadanie nie możemy zapominać o odpowiedniej ilości płynów. Właściwe nawodnienie organizmu jest niezmiernie ważne, gdyż wpływa znacząco na naszą kondycję psycho-fizyczną. Podstawowym składnikiem zbilansowanej diety jest oczywiście woda, która bardzo często towarzyszy nam podczas porannego posiłku. Woda potrzebna jest do tego, aby organizm mógł właściwie funkcjonować – reguluje temperaturę ciała, ciśnienie tętnicze, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i wzmaga naturalne procesy odpornościowe. Dobre samopoczucie przez cały dzień oraz zdrowie zawdzięczamy właśnie odpowiedniemu bilansowi płynów ustrojowych. Czysta woda to najbardziej naturalny, a tym samym najzdrowszy płyn, który powinien zastępować nam spożywane często słodkie napoje gazowane.
Podczas porannego posiłku potrzebny jest napój, który dobrze pobudzi organizm i przygotuje go na nadchodzący dzień. Idealnie do śniadania pasuje więc herbata, która dzięki swoim właściwościom pobudza organizm do działania. Warto więc zaopatrzyć swoją placówkę tak, żeby klient miał do wyboru produkty w różnych odmianach smakowych: herbaty czarne, białe, zielone, aromatyzowane (np. typu Earl Grey) i owocowe, liściaste, granulowane i ekspresowe. Dużą popularnością cieszą się także różnego rodzaju kawy, w tym jej odmiany zbożowe. Wielu polskich konsumentów nie wyobraża sobie przecież wyjścia z domu bez wypicia „małej czarnej” czy też popularnego espresso. W ofercie każdego sklepu powinny znaleźć się zatem przynajmniej podstawowe jej rodzaje: rozpuszczalne, mielone, palone, zbożowe czy też coraz bardziej popularne kawy w saszetkach typu „3w1”, zawierające dodatkowo cukier i śmietankę do kawy.
Pamiętajmy również o tym, że idealnym produktem zarówno do pierwszego, jak i drugiego śniadania są wszelkiego rodzaju soki owocowe i warzywne, które dzięki zawartym w sobie witaminom, składnikom mineralnym i błonnikowi dodają nam energii na cały dzień. Najlepsze do tego typu posiłków są oczywiście soki bez żadnych dodatków (100%), dlatego jeśli chcemy odpowiednio zaopatrzyć sklep w produkty „śniadaniowe”, powinniśmy zadbać o odpowiedni asortyment również tego typu produktów. Wytwarza się je z jednego lub kilku gatunków owoców lub warzyw. Sok 100% nie może zawierać sztucznych barwników, aromatów, nie może być też konserwowany chemicznie. Bardzo ważną cechą jest również to, że występujące w nim cukry to wyłącznie takie, które powstają naturalnie np. w owocach.
Zdrowe przekąski na drugie śniadanie
Oferta każdego sklepu powinna być bogata i różnorodna, a asortyment możemy dodatkowo urozmaicić w różnego rodzaju zdrowe przekąski śniadaniowe, które stanowią alternatywę dla słodyczy, chipsów, słodkich batonów, ciastek i tym podobnych produktów, które spożywane są nie tylko przez dzieci, ale również przez dorosłych.
Pamiętajmy, że drugie śniadanie to równie ważny posiłek, który powinien dostarczyć niezbędnej energii zarówno do nauki i zabawy, jak i pracy dorosłego człowieka. Konsumenci bardzo często poszukują produktów, które są z jednej strony smaczną przekąską, z drugiej zaś zaspokajają pragnienie, a przede wszystkim wpływają na zdrowie, dobre samopoczucie, poprawiają odporność organizmu i ogólnie dodają sił. Oprócz tradycyjnej kanapki, alternatywą dla niezdrowych przekąsek są na pewno desery mleczne, serki wiejskie, serki homogenizowane, kefiry lub jogurty smakowe, które dzięki małym rozmiarom bez problemu można znaleźć w każdym sklepie spożywczym.
Zdrowy asortyment w sklepie stanowić mogą produkty, które są alternatywą tradycyjnych słodyczy. Produkty te dostarczają odpowiednią dawkę witamin, mikroelementów, a także energii niezbędnej do nauki i pracy. Możemy do nich zaliczyć wszelkiego rodzaju batoniki musli, zbożowe ciasteczka lub wafelki ryżowe, a także słodycze z dodatkiem naturalnych soków owocowych.
Klienci lubiący śniadanie „na słodko” sięgają też po francuskie croissanty z różnymi nadzieniami, które stanowią dla nich energetyczny i szybki posiłek przed lunchem. Jako przekąskę możemy swoim klientom zaproponować również zdrowe chipsy owocowo-warzywne, bez dodatku tłuszczu. Ta lekka i chrupiąca przekąska jest wspaniałą alternatywą dla tradycyjnych chipsów, jest w pełni naturalnym źródłem witamin i błonnika, a co najważniejsze nie zawiera soli, cukru oraz substancji wzmacniających smak i aromat.
Tomasz Zasada
tagi: śniadanie , produkty śniadaniowe ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...