Chiński Nowy rok wywodzi się z kalendarza, opartego na cyklu księżycowym, a nie jak w Europie – słonecznym. Świętuje się wtedy razem z rodziną i przyjaciółmi podczas wielu uroczystości, z fajerwerkami i prezentami. Jego huczne obchody związane są z legendą o bestii Nian, którą mieszkańcy chcieli odstraszyć strzelając z petard i zapalając czerwone lampiony.
Chiński Nowy Rok to święto obfitego stołu. Mnogość dań jest oznaką bogactwa gospodarza oraz zapowiedzią dobrych zbiorów.
Według wierzeń Chińczyków umysł znajduje się w żołądku, dlatego też Budda przedstawiany w postaci posągów ma duży brzuch. W Chinach jedzenie jest czymś więcej niż zaspakajaniem głodu. To filozofia. Każda potrawa musi mieć w sobie pięć smaków – słony, słodki, kwaśny, gorzki, ostry. Popularne jest także leczenie za pomocą specjalnych potraw.
Chińskie specjały
To z Chin pochodzi sos sojowy. Popularne są także na całym świecie chińskie sajgonki i oczywiście wszelakie potrawy z ryżem w roli głównej.
Błyskawiczne zupki także kojarzone są z tym azjatyckim krajem.
Poszczególne regiony Chin charakteryzuje inna kuchnia.
• Kuchnia Północnych Chin jest najbardziej „mączna”. Popularne są tutaj makarony, pierożki i chleby gotowane na parze. Najczęściej jada się wieprzowinę, wołowinę i baraninę oraz słynną glazurowaną kaczkę po pekińsku.
• Kuchnia Południowa (Kantońska) dała nam słynny smażony ryż z kruchymi warzywami.
• Kuchnia Wschodnia to wspaniałe duszone w ciężkich sosach mięsa, delikatne ryby i owoce morza.
• Kuchnia Syczuańska to połączenie chińskiej tradycji z indyjskimi przyprawami.
Azjatyckie święto na półce
Działania w zakresie promocji Chińskiego Nowego Roku mogą trwać już od połowy stycznia.
„W ramach Chińskiego Nowego Roku przeprowadzamy ogólnopolską kampanię billboardową promującą akcję. Charakterystyczną grafiką zostaną też oklejone samochody firmowe De Care. Klient będzie więc poinformowany o akcji jeszcze przed wejściem do sklepu” – podkreśla Sylwia Sobkowicz, Koordynator Marketingu De Care.
W samych placówkach firma planuje: ekspozycje paletowe, tematyczne plakaty oraz owijki, chiński daszek nad wystawienia, degustacje i pokazy gotowania z kucharzem, telewizory reklamowe emitujące film o przygotowywaniu sushi, zestawy do sushi z płytą gratis, ciasteczka z wróżbą czy przepisy kuchni azjatyckiej.
Warto wcześniej zaoferować klientowi wybór tych wyjątkowych przysmaków. Ważne jest odpowiednie wyeksponowanie produktów do chińskich potraw w tym okresie. Z pewnością zwiększy to zyski sklepu.
Maciej Komar, ds. Kluczowych Klientów Manager De Care podpowiada detaliście, że produkty można różnie eksponować w zależności od wielkości sklepu oraz ilości miejsca na półce sklepowej. Warto przede wszystkim wspomnieć, że potencjalny klient kupując składniki do przygotowania dania azjatyckiego kieruje się zazwyczaj przepisem bądź odniesieniem do konkretnego dania. Dlatego warto produkty grupować w ramach wydzielonej półki tylko dla produktów kuchni świata. Jednym z najlepszych sposobów jest zestawianie ich kuchniami, gdzie koło siebie konsument znajdzie produkty z kuchni chińskiej, japońskiej czy tajskiej. Dla mniejszych placówek detalicznych, które nie posiadają wystarczającej ilości miejsca na półce, firma De Care proponuje rozwiązanie w postaci specjalnego, drewnianego stojaka, na którym produkty kuchni azjatyckiej są umieszczane według przepisu.
Na krańcach półki zawieszone są ulotki z danym przepisem, natomiast produkty na półce sugerują kupującemu co należy kupić, aby przyrządzić danie. Idealnym miejscem umieszczenia takiego stojaka jest sekcja produktów świeżych, względnie owoców i warzyw.
Sylwia Sobkowicz podrzuca pomysł, że warto posiadany asortyment kuchni Azji otoczyć kolorem czerwonym. Optymalne rozwiązanie stanowi użycie azjatyckich grafik i tekstów.
To trzeba mieć
W okresie świętowania Chińskiego Nowego Roku pamiętajmy, żeby mieć w sklepie różne rodzaje ryżu. Jest on podstawą większości chińskich potraw. To produkt niezwykle popularny również i w naszym kraju.
Z badania TGI przeprowadzonego przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC w okresie od października 2009 do września 2010 roku wynika, że spożywanie ryżu deklaruje 90,4% gospodarstw domowych.
41,61% gospodarstw domowych spożywa ryż 2-3 razy w miesiącu, 25,88% raz w miesiącu, 25,65% raz w tygodniu, 6,86% częściej niż raz w tygodniu.
Na półce nie może zabraknąć także azjatyckich makaronów na przykład ryżowego czy sojowego oraz papieru ryżowego, który jest niezbędny do wykonania chińskich sajgonek. Potrzebne są także różnego rodzaju sosy, zwłaszcza sojowy. Występuje on w wielu odmianach, różniących się od siebie smakiem i konsystencją. Na rynku dostępne są dwa podstawowe sosy sojowe.
• Ciemny – stosowany głównie do potraw duszonych i pieczonych, nadaje zdecydowany smak i zapach
• Jasny – używany do dań smażonych krótko, delikatniejszy od ciemnego w smaku i zapachu. Obok sosu sojowego na półce postawmy też sos chili.
Wśród przypraw musimy mieć na półce imbir, curry oraz pędy bambusa i kiełki sojowe, które idealnie pasują do sałatek. Nie można zapomnieć także o grzybach azjatyckich.
Warto również pomyśleć o klientach, którzy nie mają czasu na samodzielne przygotowanie chińskich potraw i wolą kupić gotowy posiłek. Wśród tego typu produktów w sklepie nie powinno zabraknąć błyskawicznych chińskich zupek instant oraz mrożonych dań gotowych.
Odpowiednie wyposażenie sklepu i tematyczny wystrój są niezwykle istotne w okresie Chińskiego Nowego Roku. Z pewnością przyciągnie to klienta, który chętnie kupi produkty na chińską potrawę lub gotowe danie azjatyckie. Zatem detaliści – do dzieła!
tagi: FMCG , chińska kuchnia , chińskie specjały , chińskie produkty ,
Fundacja Polska Bezgotówkowa sprawdziła, jak zmieniają się...
Perspektywa wzrostu cen w znacznym stopniu determinuje plany...
Według badania Grupy Offerista, w zeszłym roku najwięcej...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...