Kategorie produktów

Sukces zaczyna się od śniadania

Poniedziałek, 13 września 2010 HURT & DETAL Nr 9 (55) / 2010
Zdrowe, lekkie i z energetycznym zastrzykiem na cały dzień – śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i jego właściwe zestawienie jest kluczem do sukcesu na wiele aktywnych godzin spędzonych w pracy i w szkole.
Ostatnie lata to znaczny wzrost świadomości Polaków o tym, jak ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Nie tylko zwracamy uwagę na to, co i kiedy jemy, ale również czytamy etykiety umieszczone na opakowaniach produktów, chętnie prosimy o porady specjalistów od spraw żywienia. Coraz częściej zwracamy uwagę na zawartość tłuszczu w naszej diecie, a tym samym poszukujemy produktów, które są zarówno lekkie, jak i smaczne. Ale niestety szybki tryb życia, często związany również z czasochłonnym dojazdem do pracy, powoduje, że ten pierwszy posiłek – śniadanie, traktujemy po macoszemu. Albo zupełnie z niego rezygnujemy, albo jemy je w pośpiechu, albo z opóźnieniem. Dlatego warto zachęcać klientów, aby docenili to, jak ważne jest śniadanie i sięgnęli po produkty, dzięki którym właściwie rozpoczną nowy dzień. Co więcej, śniadanie jest najważniejszym posiłkiem, zapewniającym energię i siłę, jest zastrzykiem energetycznym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania zarówno ciała, jak i umysłu. Ale nie tylko. Poprawia również nastrój.
Osoby, które jedzą śniadanie są odporniejsze na stres, milsze dla otoczenia, są bardziej radosne, optymistyczne oraz mniej podatne na depresję. Dzięki właściwemu śniadaniu nasz układ immunologiczny działa w sposób bardziej efektywny, w wyniku czego jesteśmy mniej podatni na choroby, co szczególnie istotne jest obecnie, kiedy wielkimi krokami zbliża się jesień, a tym samym okres przeziębień.
Odpowiednio skomponowane śniadanie dodaje nam witalności, dobre samopoczucie oraz siłę na pracę czy też na naukę. Nie zapominajmy bowiem, że zwłaszcza dla dzieci pierwszy posiłek jest niezwykle ważny i powinien stanowić 25% całkowitego, dziennego zapotrzebowania na energię. Śniadanie ważne jest jeszcze z jednego powodu – pozwala zaktywizować przemianę materii, która ulega znacznemu spowolnieniu podczas snu. Źle skomponowany poranny posiłek powoduje kiepskie samopoczucie, stajemy się drażliwi, niemili dla naszego otoczenia. Wiąże się to ze spadkiem glukozy we krwi, a w konsekwencji czujemy się ospali, zmęczeni oraz bardziej odczuwamy zimno.

Co na śniadanie?

Skoro już wiemy, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem, to pozostaje odpowiedzieć na pytanie, co należy uwzględnić w jego składzie? Prawidłowo zestawione śniadanie powinno zawierać przede wszystkim węglowodany i białka, natomiast z całą pewnością powinna w nim być zminimalizowana ilość tłuszczu. „W swojej porannej diecie należy umieścić takie produkty, które dają siłę życiową i wspomagają proces trawienia. Najwięcej takich substancji zawiera żywność świeża, nieprzetworzona, która nie była gotowana, pieczona ani smażona. Układając poranne menu trzeba wziąć pod uwagę wiek, stan zdrowia, także rodzaj wykonywanej pracy i stopień aktywności fizycznej oraz upodobania i zwyczaje żywieniowe” – zaleca Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyk, dietetyk Sante – „Przede wszystkim należy zatroszczyć się o to, aby w skład śniadania wchodziły węglowodany złożone, które łagodnie podnoszą stężenie cukru we krwi i dostarczają energii na wiele godzin oraz sprawiają, że przez długi czas organizm funkcjonuje wydajnie, a głód przychodzi dużo później, niż po zjedzeniu na przykład słodyczy o tej samej wartości energetycznej (kcal).”
Idealnym źródłem cukrów złożonych są otręby owsiane, musli, naturalne płatki śniadaniowe, np. owsiane, żytnie, jęczmienne, pieczywo razowe, a więc produkty równocześnie bogate w błonnik pokarmowy, dzięki któremu odczuwamy uczucie sytości.
Kolejnym składnikiem dobrego śniadania są produkty dostarczające białka i wapnia, czyli np. niesłodzone: jogurt, kefir, maślanka, mleko, napoje sojowe, ser twarogowy, jak również dodatki takie, jak niewielka ilość sera żółtego, chuda wędlina, pasztet sojowy, jajka czy ryby. Warto również pamiętać o warzywach i owocach – rano dobrze jest wypić szklankę soku, najlepiej świeżo wyciśniętego.
„Dodatek tłuszczowy powinny stanowić produkty pochodzenia roślinnego, zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które pełnią wiele ważnych funkcji w naszym organizmie: zwiększają odporność organizmu, obniżają stężenie cholesterolu, a także działają korzystnie na narządy rozrodcze, skórę, włosy i tkankę kostną. Są niezbędne dla właściwego funkcjonowania komórek, których niestety organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać” – radzi Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna.
Świetnym dodatkiem do pierwszego posiłku są też wszelkiego rodzaju orzechy i nasiona, które chociaż są bardzo kaloryczne, to są idealnym źródłem witamin A, D, E i K, a także cennych składników mineralnych. Orzechy możemy dodać do musli, które zjemy z mlekiem, jogurtem lub kefirem. „Jak wynika z wieloletnich badań naukowych, prowadzonych na całym świecie mleko oraz jego przetwory należą do najbardziej wszechstronnych produktów pod względem wartości odżywczej. Mleko jest niezbędnym i najbardziej wartościowym składnikiem codziennej diety człowieka, najlepszym i najtańszym źródłem wapnia. Dwa plasterki sera posiadają tyle samo wartości odżywczych co 1 szklanka mleka. Zatem każdy człowiek powinien na śniadanie spożywać nabiał” – mówi Andrzej Soroka, prezes Polmlek Olsztyn Sp. z o.o. – „Sery żółte oferowane przez Grupę Polmlek produkowane są z zachowaniem najwyższych standardów jakości, które były, są i będą nadrzędną zasadą. Dodatkowo nasze sery są z mleka pochodzącego z zielonych terenów Warmii i Mazur, co w znaczący sposób wyróżnia nas na tle konkurencji.”
Tomasz Krajanowski, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Spółdzielni Mleczarskiej „Ostrołęka” poleca na poranne śniadanie nową ofertę linii produktów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu i podkreśla, że jest ona łatwo rozpoznawalna przez konsumentów. „Wyróżnia się jednolitą, biało – fioletową kolorystyką i elementami graficznymi podkreślającymi ich specyfikę. W skład tej linii wchodzą obecnie cztery produkty. Trzy z nich – Twaróg Fit, Twaróg Krajanka Fit oraz Kefir Fit cechuje całkowity brak tłuszczu. W linii tej jest również Serek Lekki typu grani o 3% zawartości tłuszczu, co jest wartością niższą o 45% od innych dostępnych na naszym rynku serków typu grani. Produkty z tej linii są delikatne i smaczne, doskonałe zarówno dla osób liczących kalorie, jak i przywiązujących wagę do zdrowego stylu życia. Są źródłem lekkostrawnego białka i nie zawierają środków konserwujących. Co więcej – niewiele różnią się smakiem od produktów nieodtłuszczonych – są równie smaczne, a jednocześnie – dużo zdrowsze” – wylicza Tomasz Krajanowski. Natomiast Andrzej Soroka poleca wprowadzone w sierpniu na rynek klasyczne plastry żółtego sera w srebrnej metalizie w opakowaniu typu „otwórz-zamknij”. Folie metalizowane mają większą barierowość dla tlenu i pary wodnej i chronią produkt przed działaniem promieni słonecznych, dzięki czemu znacząco lepiej dbają o jakość produktu. Dodatkowo srebrna metaliza zwiększa estetykę i atrakcyjność opakowania, przez co przyciąga uwagę konsumentów. „Sery Warmia oferowane są w 4 smakach Gouda i Edamski typu holenderskiego, Mlekdamer typu szwajcarskiego oraz nowość na rynku Natan o charakterystycznej żółto-pomarańczowej barwie. Ofertę serów uzupełniamy o plastry Perła Warmii, która dzięki zastosowaniu dodatku wysokiej jakości tłuszczów roślinnych posiada wyjątkowe walory smakowe, a także zmniejszoną zawartość cholesterolu w stosunku do tradycyjnych serów” – mówi Andrzej Soroka.

Wsparcie sprzedaży

Sprzedaż produktów na śniadanie wspierana jest producenckimi kampaniami telewizyjnymi, materiałami POS, degustacjami w miejscach sprzedaży. „Sprzedaż naszych produktów wspieramy kampaniami telewizyjnymi, których planujemy kilka w roku. Natomiast bezpośrednio w punktach sprzedaży detalicznej organizujemy różnego rodzaju promocje połączone z degustacjami, do tego gadgety, materiały POS, plakaty, ulotki oraz strona internetowa. Ponadto uczestnicząc – jako sponsor w wielu letnich wydarzeniach i eventach – organizujemy ciekawe loterie, konkursy kulinarne oraz inne niespodzianki” – mówi Andrzej Soroka.
Ostrołęka stara się na bieżąco komunikować z osobami prowadzącymi zarówno placówki detaliczne, jak i z właścicielami hurtowni współpracującymi ze Spółdzielnią hurtowni. Systematycznie dostarcza im informacji o produktach – jednym z kanałów dotarcia jest prasa branżowa. „W prasie branżowej staramy się być stale obecni, szczególnie z naszymi najnowszymi produktami. W ostatnim czasie wprowadziliśmy również formę komunikacji w kształcie niewielkiego newslettera, w którym informujemy zarówno o naszych produktach, jak i prowadzonych przez nas działaniach reklamowych i marketingowych” – opowiada Tomasz Krajanowski. – „Jeśli chodzi o wsparcie sprzedaży wśród konsumentów, czyli naszych docelowych klientów, podejmujemy w tym zakresie działania, takie jak odpowiednia ekspozycja naszych produktów, czy też udostępnianie osobom kupującym ulotek z informacjami na temat nowości. Podejmujemy również działania reklamowe oraz działania z zakresu media relations, polegające na informowaniu klientów o naszych produktach za pośrednictwem prasy oraz internetu. Popularyzacji naszych produktów służyć też będą w najbliższym czasie degustacje, organizowane przede wszystkim w dużych punktach handlowych.”
Jak podczas każdego posiłku, tak i do śniadania warto napić się wody, która jest niezbędna do właściwego funkcjonowania organizmu – to jego główny składnik, rozpuszczalnik i nośnik substancji odżywczych. Najlepsza jest naturalna woda mineralna.
Pamiętajmy, że lekkie i pożywne śniadanie jest naszym gwarantem udanego dnia. To dzięki niemu mamy siłę na pracę i naukę, większą ochotę na uśmiech i jesteśmy życzliwsi dla otoczenia. No i zwiększamy szansę, że ominie nas jesienne przeziębienie. A więc zatem – smacznego z samego rana!

tagi: śniadanie , posiłek , jedzenie , energia , FMCG , nabiał ,