Kategorie produktów

Włoska półka w polskim sklepie

Piątek, 17 lipca 2009 HURT & DETAL Nr 7 (41) / 2009
Polacy coraz częściej z wakacji przywożą oprócz opalenizny także nowe upodobania kulinarne. Z kuchni świata najbardziej przypadła rodakom do gustu kuchnia śródziemnomorska - lekka, smaczna, aromatyczna i zdrowa. Nic dziwnego, że sprzedaż produktów wykorzystywanych do potraw z rejonu basenu Morza Śródziemnego stale wzrasta, dlatego warto je posiadać w ofercie sklepu.

Kuchnia śródziemnomorska to druga, po polskiej, kuchnia najlepiej rozpoznawalna i akceptowalna przez Polaków. Cieszy się w naszym kraju niesłabnącym zainteresowaniem. Pomimo długiej już obecności w polskich domach, notuje systematyczny, lekki wzrost sprzedaży.

 

Jej odbiorcami są ludzie w przedziale wiekowym 20-60 lat, o różnym stopniu zamożności i wykształcenia. Co ciekawe, produkty te kupowane są bez preferencji związanych ze sklepem. Tak samo dobrze sprzedają się w delikatesach, hipermarketach jak i sklepach internetowych. Ten trzeci rodzaj sklepów to doskonały kanał dystrybucji dla osób z mniejszych miejscowości, które także coraz częściej sięgają po bogactwo kuchni etnicznych.

 

„Panująca obecnie moda na zdrowie jest jednym z atrybutów tej kuchni. Nie mniejsze znaczenie ma też fakt, że coraz więcej osób wyjeżdża za granicę, próbuje tam lokalnych specjałów, a po powrocie do domu szuka ich w swoich sklepach. Aby unaocznić skalę tego zjawiska warto przypomnieć, że tylko w zeszłym roku Grecję odwiedziło ponad 600 000 Polaków" - mówi Sylwia Sobkowicz, Koordynator Marketingu De Care Sp.j.

 

Najpopularniejsze produkty

 

Nic więc dziwnego, że nawet produkty jeszcze kilka lat temu uznawane za egzotyczne, takie jak np. Pesto, bardzo się spopularyzowały. Za wzrostem zainteresowanie idzie oczywiście wzrost sprzedaży produktów kuchni śródziemnomorskiej np. segment oliwy z oliwek z roku na rok rośnie przynajmniej o kilka procent. „Najdynamiczniejszy wzrost notują suszone pomidory, zaś produktami o największym potencjale są tapenady i oliwki" - ocenia Sylwia Sobkowicz.

 

 „Oczywiście, tak jak wszystkie działy gospodarki obserwujemy lekkie spowolnienie, ale od obecności produktów śródziemnomorskich na Polskim rynku nie ma już odwrotu. Przyzwyczailiśmy się do dobrej jakości włoskich makaronów np. De Cecco czy Arrighi czy hiszpańskich oliwek np. Serpis. Polacy cenią smaki tradycyjne, ale są otwarci na nowości produktowe, stąd na stałe zagościły na półkach sklepowych octy balsamiczne (Ponti). Przypadły nam do gustu także pomidory suszone (Ponti) czy wspomniane już wcześniej pesto - pesto marki Grand Italia jest najlepiej sprzedającym się pesto w Polsce jak wynika z badań Nielsen" - mówi Agnieszka Pilarczyk Brand Manager Index Food.

 

Zdrowie to podstawa

 

Specjaliści od żywienia cały czas podkreślają, że dieta śródziemnomorska należy do jednej z najzdrowszych na świecie - chroni przed zawałem serca i często wskazywana jest jako profilaktyka w chorobach układu krążenia. Wnioski takie płyną z wielu badań porównujących sposoby żywienia w różnych krajach. Na przykład w Grecji czy we Włoszech, gdzie spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych jest małe, natomiast ludzie spożywają duże ilości oleju z oliwek, zawały serca są  rzadsze niż w Stanach Zjednoczonych czy Holandii. Przykłady te są często wspominane w publikacjach poruszających zagadnienie związku żywienia ze zdrowiem.

 

Południowe smaki w polskich sklepach

 

Moda na gotowanie, pozytywny wpływ na zdrowie, chęć poznawania kultur kulinarnych innych krajów  - to przesłanki pozwalające twierdzić, że produkty kuchni śródziemnomorskiej będą coraz częściej kupowane. Oferta produktowa stale się powiększa, dzięki czemu łatwo zaopatrzać jest sklep nie tylko w gotowe dania, ale także wiele składników pozwalających na samodzielne przygotowanie wyśmienitych dań. Klienci oczekują, że znajdą produkty potrzebne do przygotowania oryginalnych dań kuchni śródziemnomorskiej w asortymencie sklepów, do których uczęszczają.

 

Sylwia Strzałkowska

tagi: Włoska kuchnia , oliwa , oliwki , produkty do włoskiej kuchni ,