Dla sklepów, w których magazynach intensywnie eksploatowana jest flota wózków, zdecydowanie korzystniejszy jest zakup nowych wózków widłowych. Natomiast w tych, w których wózek wykorzystywany jest zdecydowanie rzadziej - wystarczy zakup wózka używanego. Przy takim wyborze istotne jest to, aby wózek był renomowanej firmy, najlepiej odnowiony i na gwarancji. Wtedy można mieć pewność, że taki wózek posłuży w sklepie dłuższy okres czasu. „Pośpiech jest złym doradcą - to najczęstszy błąd przy wyborze wózków. Każdy pracuje na najwyższych obrotach i nie zawsze dysponuje wystarczającą ilością czasu aby wszystkie szczegóły omawiać z wieloma dostawcami. Nasi handlowcy wyznają idee, że najważniejsza jest końcowa satysfakcja klienta. Często przejmują część odpowiedzialności za dobór wózków zdając sobie sprawę, że nie najtańszy produkt, ale ten najwłaściwszy gwarantuje sukces. Niech przykładem będzie, że do pracy na rampach (rozładunek/załadunek bez ustawiania palety na paletę) ze standartową paletą mamy do wyboru 6 rodzajów wózków" - mówi Borys Wochna, Prezes Zarządu firmy STILL Polska.
Na to, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wózków widłowych jest ich wielkość - aby była dostosowana do wąskich i ciasnych przestrzeni magazynowych oraz ich odpowiednia prędkość jazdy i udźwigi. Produktywność, czyli liczba ładunków, jakie mogą być przetransportowane przez operatora na godzinę jest kolejnym - jednym z kluczowych parametrów.
Przed zakupem wózka widłowego, należy zwrócić uwagę również na koszt późniejszego jego serwisu.
„Przy wyborze dostawcy wózków widłowych z całą pewnością należy zwrócić uwagę na cenę zakupu maszyny, ale także na takie elementy kosztowe jak eksploatacja i ceny serwisu. Mogą one w pewnych okolicznościach przekroczyć wartość maszyny. Kolejną sprawą jest także wybór dostawcy maszyn. Niekompetentny, nierzetelny dostawca jest jedną z najgorszych rzeczy, jaka może spotkać użytkownika wózków widłowych" - mówi Wojciech Zatyka, Koordynator Sprzedaży w firmie Zeppelin Polska Sp. z o.o.
Przed podjęciem decyzji o zakupie wózka widłowego, warto również dowiedzieć się, czy w ofercie danego producenta jest zagwarantowany dojazd do klienta w ramach serwisu oraz dostarczenie wózka zastępczego na czas naprawy. No i oczywiście warto porównać w ofertach producentów zużycie paliwa wózków, okres eksploatacji opon i zużycie hamulców.
Maja Święcka
tagi: wózek widłowy , wózki widłowe , still ,
Z najnowszego rynkowego raportu wynika, że w tym roku 24%...
SPAR Polska pod nowym właścicielem i nowym zarządem...
Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów...
Światowi dostawcy nie nadążają z dostawami do Polski...
Inwestycje w maszyny i wyższa sprzedaż...
Eksperci zapowiadają, że nowe przepisy TFR i MiCA...
W ubiegłym roku uchwalono 14 tys. stron nowego prawa....