Kategorie produktów

Ryż kontra ziemniaki

Czwartek, 17 lipca 2008 HURT & DETAL Nr 7 (29) / 2008
Susza sprawiła, że owoce i warzywa są znacznie droższe niż zazwyczaj o tej porze roku. Za kilogram ziemniaków trzeba zapłacić już co najmniej 1,20 zł. Żniwa nie zapowiadają się w tym roku rekordowo, co oznacza że podwyżki cen żywności są nieuchronne. Susza, która dotknęła północną i zachodnią część Polski, raczej nie sprawi, że ceny zbóż spadną, a już od dwóch lat nie ma mowy o tworzeniu zapasów. Bardzo niskie plony w 2006 roku sprawiły, że na rynek trafiły wcześniejsze zapasy zboża. Minimalnie lepsze - zeszłoroczne zbiory - nie pozwoliły również na odbudowę zapasów. Po raz pierwszy od kilku lat - od wiosny - jemy chleb ze zboża węgierskiego, czy ukraińskiego. Teraz sytuacja najprawdopodobniej się powtórzy. Mimo, że cena ryżu na światowych rynkach w ostatnim roku wzrosła o 75 proc., za kilogram w sklepie zapłacimy według danych GUS średnio 3,25 zł. To ponad dwukrotnie więcej niż kosztuje kilogram ziemniaków. 100g ryżu dostarcza jednak czterokrotnie więcej energii niż 100g ziemniaków. Podobną jak ryż wartość odżywczą ma 100g kaszy.

Dla milionów ludzi na świecie ryż jest podstawą codziennego jadłospisu. Dietetycy nazywają go najzdrowszym zbożem świata. Nie bez racji: w porównaniu z innymi zbożami ryż ma najwięcej łatwo przyswajalnego białka. Jak wszystkie ziarna zbóż, zawiera też dużo skrobi. Ukryta w niej energia jest przyswajana przez organizm powoli, utrzymując poziom cukru we krwi na stałym poziomie. Białe ziarnka są także bogate w magnez, który zwiększa odporność na stres i poprawia kondycję mięśnia sercowego. Ponadto ryż zawiera fosfor, żelazo, wapń i potas, witaminy z grupy B (m.in. witaminę B6, ułatwiającą przyswajanie magnezu) i kwas pantotenowy. Dzięki niskiej zawartości sodu i stosunkowo wysokiej - potasu, ryż działa lekko odwadniająco, co kwalifikuje go jako dobry składnik diety niskosodowej (korzystnej dla kobiet w ciąży i osób cierpiących na wysokie ciśnienie), a także dla tych, którzy dbają o linię.

 

Wysoka zawartość błonnika i łatwostrawnego białka sprawia, że doskonale reguluje pracę układu pokarmowego; dietetycy polecają go w zaburzeniach żołądka i jelit. Warto wiedzieć, że większość cennych witamin i składników mineralnych znajduje się w osłonce ziarna, której zwykły biały ryż zostaje pozbawiony podczas oczyszczania i polerowania. Najlepiej więc jadać ryż brązowy albo tzw. parboiled. Ten ostatni jest poddawany obróbce pod ciśnieniem, dzięki czemu cenne składniki zawarte w łupinie zostają „wprasowane" w ziarno.

 

Firma Cenos jest jednym z czołowych producentów na polskim rynku kaszy i ryżu oraz jak potwierdzają badania PBS najbardziej rozpoznawalną marką kaszy.

 

W chwili obecnej Cenos stawia na rozwój oferty produktowej. Zmieniło się logo oraz opakowania, które trafiły na półki w marcu 2008 roku. Firma, która się nie rozwija i nie wprowadza nowości, tak naprawdę nie ma szans na utrzymanie się na rynku, dlatego Cenos nieustannie pracuje nad nowymi produktami. W czerwcu oferta  Cenos została rozszerzona o nowe produkty z kategorii dań gotowych. Risotta w pięciu smakach zawierają najwyższej jakości ryż, przyprawy, warzywa, grzyby oraz owoce morza. Docelowo do końca bieżącego roku portfolio Cenos będzie systematycznie powiększane. Od wielu lat Cenos jest zaliczany do czołówki w swojej branży, dlatego w odpowiedzi na panujące obecnie trendy żywieniowe firma zachęca by pomimo szybkiego tempa życia, odżywiać się zdrowo, a przy tym smacznie i w sposób urozmaicony. Nie bez znaczenia jest też fakt, że kaszę i ryż można teraz przygotowywać na wiele sposobów. Ta idea przyświeca w tworzeniu nowej oferty produktowej.

 

Cenos Sp. z o.o.                       

ul. Gen. Sikorskiego 22, 62-300 Września                                

http://www.cenos.com.pl/

tagi: CENOS , ryż cenos , pamapol ,