W rozmowie, która odbyła się 12 lutego, Piotr Piwowarczyk wspólnie z Piotrem Grychtołem, Business Development Managerem w Tekniska, odpowiedzieli na pytanie: Co dziś stanowi większe ryzyko dla mleczarni – wyciek danych czy przestój produkcji?
– Cyberbezpieczeństwo w przedsiębiorstwach produkcyjnych, takich jak Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol, to obecnie jeden z kluczowych elementów zarządzania ryzykiem operacyjnym – podkreśla obecny na Techmilk Zbigniew Groszyk, Wiceprezes Zarządu SM Mlekpol. – Mówimy nie tylko o ochronie danych, ale przede wszystkim o zapewnieniu ciągłości procesów przetwórczych i biznesowych. Nawet pojedynczy incydent może skutkować bowiem zarówno przestojem produkcji, jak i utratą zaufania partnerów handlowych.
Piotr Piwowarczyk wskazał rówineż, że w Mlekpolu do zagadnienia cyberbezpieczeństwa podchodzi się systemowo, a fundamentem strategii w tym zakresie są trzy obszary: kompetencje zespołu, ustandaryzowane procesy oraz infrastruktura technologiczna.
– Najnowocześniejsze rozwiązania techniczne przy braku świadomych decyzji podejmowanych przez pracowników na każdym szczeblu organizacji nie zagwarantują bezpieczeństwa – zaznacza Zbigniew Groszyk. – Istotnym elementem jest integracja działań pomiędzy działem IT a działami operacyjnymi, w tym utrzymaniem ruchu. Efektywne zarządzanie cyberbezpieczeństwem wymaga wspólnego zrozumienia procesów i wspólnej odpowiedzialności za ich zabezpieczenie.
Reprezentant Mlekpolu podkreślił również znaczenie proaktywnego podejścia do cyberbezpieczeństwa, które traktować należy jako proces ciągły, wymagający regularnej oceny ryzyka, aktualizacji procedur i inwestycji w rozwój kompetencji.
Źródło: Opublikowani
Fot. Beata Lorkiewicz
tagi: Mlekpol , cyberbezpieczeństwo , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,
Nowa siedziba Transgourmet Polska już działaNowa siedziba Transgourmet Polska w Poznań rozpoczęła...
Lidl Polska rozwija flotę elektrycznych ciężarówekLidl Polska poszerza flotę niskoemisyjnych pojazdów...
Polacy wydali na wielkanocny alkohol więcej niż planowaliZ badania wynika, że podczas tegorocznej Wielkanocy Polacy...
Równość na papierze, nierówność w praktyce? Kobiety wciąż napotykają bariery na rynku pracyChoć kobiety w Polsce i Unii Europejskiej są coraz lepiej...
Polska przestaje być krajem pierwszego wyboru dla pracowników zagranicznychWinne są czasochłonne procedury...
Rynek najmu zwrotnego otwiera się na inwestorówPolska może w 2026 roku wzmocnić swoją pozycję na rynku...
Polska gospodarka nadal rośnie szybciej niż unijna, ale traci przewagi kosztowePotrzebny nowy model rozwoju...
Płatnicy wciąż mają problem z ZUS-emRekordzista jest zadłużony w ZUS na ponad 800 mln złotych...