Wiadomości

Aby śmieci nie poszły w las

Wtorek, 17 sierpnia 2010
W sierpniowe ciepłe dni wielu z nas szuka wytchnienia w przyjemnym chłodzie lasu. Możliwość kontaktu z naturą, piękne pejzaże, świeże powietrze przyciągają. Często efektem takich wizyt w lesie są rosnące sterty śmieci, a nawet pożary. Ostrzega przed tym faktem Katarzyna Granat, Specjalista ds. Środowiska w firmie Nestlé Polska S.A.

Wycieczka do lasu, piknik na leśnej polanie, czy wędrówka po szlaku są świetnym pomysłem na wypoczynek. Polska jest uprzywilejowanym krajem pod tym względem w Europie, ponieważ prawie 30% jej powierzchni stanowią lasy.

„Mamy naprawdę łatwy dostęp do lasów, może nawet zbyt łatwy, bo wiele osób nie traktuje ich z należytym szacunkiem i pozostawia po sobie niechlubną pamiątkę - śmieci. Odpadki zgromadzone w jednym miejscu mogą się stać zalążkiem dzikiego wysypiska. Wystarczy, że kolejne osoby dołożą swoje śmieci na takie miejsce, okoliczni mieszkańcy dorzucą gruz budowlany, niepotrzebne sprzęty i nielegalne wysypisko gotowe" - zwraca uwagę Katarzyna Granat, Specjalista ds. Środowiska w firmie Nestlé Polska S.A.

Planując wypoczynek w lesie należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. „Oprócz tak oczywistych rzeczy jak prowiant, środki opatrunkowe i dezynfekujące, zawsze trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą toreb na śmieci. Najlepiej zamiast jednej dużej wziąć dwie małe, by od razu wyprodukowane przez nas śmieci wstępnie segregować" - doradza Katarzyna Granat.

Po zakończeniu wycieczki do lasu śmieci będzie można zabrać ze sobą i wyrzucić w miejscach do tego przeznaczonych. Opakowania wtórne (z pierwszego worka), powinno się posegregować i umieścić w specjalnych różnokolorowych kontenerach do selektywnej zbiórki opakowań, np. pojemnik w kolorze żółtym oznacza plastik i metal, a w kolorze niebieskim - papier i tekturę. Z kolei zawartość torby z resztkami przeznacza się na kompost lub wyrzuca do śmieci komunalnych, jeśli kompostownika brak.

„Śmieci nie tylko szkodzą lasom, ale też niektóre z nich mogą samoistnie powodować pożar, np. szklane butelki skupiają promienie słoneczne na suchym, leśnym podłożu, co może doprowadzić do rozniecenia  ognia" - mówi Katarzyna Granat.

A o pożar łatwo szczególnie w upalne dni. Ogień pojawia się w lesie nagle, zazwyczaj na skutek nieostrożności człowieka. Pożar momentalnie trawi drzewa i krzewy. Odtworzenie takiego drzewostanu trwa lata. Co więcej, pożar lasu powoduje dostawanie się do powietrza dużych ilości dymu, pyłów i tlenku węgla.

Zwiększenie ilości tych substancji w powietrzu ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi, co można było niestety obserwować na przykładzie chmury pyłów, która na początku sierpnia dotarła do Moskwy. „Ten ekstremalny, niezwykle smutny przypadek zmusza do refleksji, oby też zmuszał do zmian w zachowaniu nas wszystkich" - podsumowuje Katarzyna Granat.

(Monika Dawiec)

 

tagi: Nestlé Polska S.A. ,