"Innowacja wiąże się z wdrożeniem zupełnie nowych produktów na rynek lub istotnym ulepszeniem tych, które już istnieją. To też nowe technologie użyte do produkcji. Ważne jest spełnienie potrzeb klienta, uatrakcyjnienie, zmiana funkcjonalności czy użyteczności. Z kolei renowacja to modernizacja istniejących produktów, która może się wiązać ze zmianą składu na krótszy, refreshing'iem etykiety czy rozwojem o nowy smak istniejących już produktów. Granica między innowacją a renowacją zależy od stopnia zmiany" – zaznaczyła Małgorzata Cebelińska, wiceprezes zarządu w SM Mlekpol.
Z kolei Przemysław Gostkiewicz, prezes zarządu w firmie Sokołów uznał, że granica między innowacją a renowacją jest płynna. Dodał, że dobrą innowację klient chce spróbować. Z kolei udana renowacja ma miejsce, kiedy konsument jest zaciekawiony zmianą.
Według Mariana Owerko, założyciela i przewodniczącego Rady Nadzorczej FoodWell granica jest jasna i formalna. Jak zaznaczył, z innowacją do czynienia mamy w momencie, w którym producent zmienia kod paskowy produktu to mamy do czynienia z innowacją. W innym wypadku możemy mówić o renowacji.
Marietta Stefaniak, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju w Cedrob Foods przytoczyła przykład z własnej firmy. W jednym z produktów zmieniono opakowanie, w czego efekcie konsument nie mógł znaleźć go na półce. Ostatecznie postanowiono wrócić do pierwotnego wyglądu. "Z konsumentem można dyskutować, ale trzeba potrafić oddać mu głos" – podsumowała wiceprezes zarządu.
Panel pod tytułem "Innowacje vs. renowacje: Przyszłość projektowania produktów w sektorze spożywczym" odbył się podczas konferencji Innovation Day 2024 .
foto: mat. redakcji
tagi: innovation day , retail , innowacje , fmcg , logistyka , opakowania ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...