Z rynku FMCG

Wegański kubek i Wegańska micha EMIX – właściwości prozdrowotne produktów potwierdzone badaniami

Środa, 06 marca 2024
Dostępne wyniki badań naukowych dowodzą, że o właściwościach prozdrowotnych produktów spożywczych decyduje ich zasobność w substancje biologicznie aktywne (Wu i in. 2006). Do grupy tych substancji możemy zaliczyć szereg grup fitozwiązków, w tym za szczególnie istotne z żywieniowego punktu widzenia uważa się kwasy fenolowe, flawonoidy, karotenoidy, antocyjany, związki kwercetyny, betalainy, kwasy tłuszczowe oraz witaminy B, C, D i E. Niezbędne w tym układzie są również mikro i makroelementy.
Wymienione składniki mogą decydować o potencjale biologicznym produktów spożywczych, który jest opisywany między innymi przez właściwości przeciwutleniające – zdolność do zmiatania wolnych rodników (Wiczkowski i Piskuła 2004).

Dotychczasowe badania wskazują na ogromne znaczenie wymienionych wyżej grup fitozwiązków jako składników żywności o właściwościach prozdrowotnych. Wynika to z szeregu aktywności biologicznych tych związków, z których jednymi z najważniejszych są właściwości antyzapalne, antykancerogenne, kardioprotekcyjne, poprawiające widzenie, przeciwcukrzycowe i przeciwneurodegeneracyjne (Zafra-Stone i in. 2007; De Pascual-Teresa i Sanchez-Ballesta, 2008).

Biorąc pod uwagę powyższe dane naukowe w firmie EMIX Sp. z o.o. w ramach prac B+R opracowano i wdrożono koncepcję produkcji 2 rodzajów kasz z warzywami – Wegański Kubek Kaszy oraz Wegańska Micha Kaszy. Produkty te stanowią źródła wyżej wymienionych fitozwiązków (mimo obróbki termicznej w czasie przyrządzenia) m.in. dzięki zastosowaniu w ich produkcji unikalnych i oryginalnych surowców, o niskim stopniu przetworzenia.

3 Wegański Kubek Kaszy – kasza gryczana z warzywami oraz kasza jaglana z warzywami. Są to produkty jednoporcjowe o masie netto 50 g. Produkt jest gotowy do spożycia jako szybkie danie lunchowe po zalaniu wrzątkiem. Prace B+R wykazały, że produkt oprócz składników odżywczych stanowi bogactwo substancji bioaktywnych o charakterze prozdrowotnym*. W tej linii produktów została użyta suszona kiszona kapusta czerwona i suszony kiszony burak ćwikłowy, które stanowią bogactwo związków biologicznie aktywnych o wysokiej pojemności przeciwutleniającej (Kanner i in. 2001, Hassimotto i in. 2005, Wiczkowski 2015, Sawicki 2016), mielone łuski cebuli, które stanowią naturalne źródło kwercetyny (Wiczkowski i in. 2014) oraz mielony ostropest plamisty, mający bardzo pozytywne znaczenie dla pracy wątroby (Radek i in. 2007). Ponadto użyte zostały czarna marchew oraz czerwona cebula, które są bardzo dobrym źródłem fitozwiązków (Hassimotto i in. 2005). Zastosowano także suszone inaktywowane płatki drożdżowe – charakteryzujące się delikatnym opiekanym orzechowym smakiem i zapachem, który podnosi walory smakowe i odżywcze żywności oraz stanowi naturalne źródło łatwo przyswajalnych białek, błonnika pokarmowego i mikroelementów oraz kompleksu witamin z grupy B (Muszyńska i in. 2013).

3 Wegański Micha Kaszy – kasza bulgur z warzywami oraz kasza orkiszowa z warzywami. Są to produkty pakowane w kartoniki zawierające po 2 saszetki 100 g wraz z 2 saszetkami oleju lnianego z witaminą D (po 2000 j.m. każda). Saszetki z folii perforowanej odpowiedniej do gotowania zarówno tradycyjnie we wrzącej wodzie lub na parze. Prace B+R wykazały, że produkt oprócz składników odżywczych stanowi bogactwo substancji bioaktywnych o charakterze prozdrowotnym.* W tej linii produktów zostały użyte suszone kiszone buraki ćwikłowe, czarna marchew i czerwona cebula, o których pozytywnych właściwościach wspominano wyżej. W składzie znajdziemy także suszone pomidory i paprykę czerwoną, czyli warzywa szczególnie obfite w związki z grupy karotenoidów. Jest to bardzo cenna grupa fitozwiązków, które oprócz tego, że część z nich stanowi prowitaminę A, to w dodatku wszystkie wykazują się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Ponadto zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów, chorób układu krążenia oraz wzroku (Gryszczyńska i in. 2011).

Szczegółowe wyniki wszystkich badanych związków oraz – zestawienie ilości badanych fitozwiązków oraz właściwości przeciwutleniających w opisywanych produktach, po przygotowaniu do spożycia – znajdują się w Raporcie dostępnym na stronie:
www.emix.com.pl/projekty-unijne/

Opracowane mieszanki kaszowo-warzywne charakteryzują się różnorodną zwartością fitozwiązków, które determinują odmienne właściwości przeciwutleniające. Wegański kubek – kasza gryczana z suszonymi warzywami charakteryzuje się najwyższą zawartością sumy antocyjanów, witamin z grupy B i magnezu oraz najlepszymi właściwościami antyoksydacyjnymi testowanymi wszystkimi 4 metodami. Najwięcej związków kwercetyny zawierają Wegański Kubek Kaszy – kasza gryczana z warzywami oraz kasza jaglana z warzywami. Wegański Kubek Kaszy – kasza jaglana zawiera największe ilości kwasów tłuszczowych oraz wapnia. Wegańska Micha – kasza bulgur z suszonymi warzywami jest najzasobniejsza w sumę kwasów fenolowych, flawonoidów, sumę betalain oraz zawartość cynku i manganu. Wegańska Micha – kasza orkiszowa z soczewicą i suszonymi warzywami zawiera najwięcej karetonoidów.




* źródło: Raport z badania profilu i zawartości związków biologicznie aktywnych (kwasów fenolowych, flawonoidów, karotenoidów, antocyjanów, związków kwercetyny, lotnych związków siarki, betalain, wit. B, C, D i E, kwasów tłuszczowych), mikro i makroelementów oraz właściwości przeciwutleniających w surowych mieszankach kaszowo-warzywnych oraz po ich ugotowaniu lub zaparzeniu.




tagi: Wegański kubek , Wegańska micha EMIX , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,