Drogeria

Szybkie porządki

Środa, 20 grudnia 2023 Autor: Monika Książek , HURT & DETAL Nr 12/214. Grudzień 2023
Skoro święta za pasem, to pora na porządki! A czas – zwłaszcza w tym okresie – mocno ograniczony. Jak szybko i skutecznie zaprowadzić porządek w domu? Sprzątanie na ostatnią chwilę może być równie skuteczne i efektowne. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie środki i akcesoria. Zatem do dzieła!
Święta, sylwester, karnawał – czas spotkań, imprez i przyjmowania gości… Wiąże się to nie tylko z przygotowaniem potraw czy przekąsek, ale także z porządkami w domu. W badaniach konsumenckich respondenci śmiało deklarują, że motywacją do sprzątania często jest sytuacja, w której spodziewają się gości. Dotyczy to ponad 22% respondentów1. Natomiast Polakom nie brakuje systematyczności, która zdecydowanie zmniejsza ilość obowiązków w sprzątaniu na ostatnią chwilę. A już ponad 60% respondentów sprząta minimum dwa razy w tygodniu, a zaledwie ponad 5% tylko raz na dwa tygodnie. Ponadto 38,2% Polaków deklaruje, że co najmniej raz na kwartał robi generalne porządki. Jednak niezależnie od tego czy w porządkach jesteśmy regularni czy też nie, tuż przed świętami, sylwestrem czy imprezą karnawałową sprzątają wszyscy.

Najczęściej używany jest… płyn do mycia naczyń2

Zarówno w porządkach wykonywanych regularnie, jak i na ostatnią chwilę dużą rolę odgrywają odpowiednie środki czystości. A ponad 75% Polek i Polaków najczęściej podczas sprzątania sięga po płyn do mycia naczyń. Na kolejnych miejscach wśród najczęściej używanych produktów do sprzątania znalazły się: płyn do czyszczenia WC (71,9%), płyn do szyb i luster (65,1%), tabletki do WC (52,8%) oraz odświeżacz powietrza (48,2%).

Najmniejszą popularnością cieszą się specjalistyczne środki, takie jak płyny do czyszczenia skórzanych powierzchni, fug oraz lodówki. Natomiast na stałe w naszych domach zagościły ręczniki papierowe, bez których już nie wyobrażamy sobie sprzątania (70,4%), podobnie jak bez gąbek (67,9%). Co ciekawe mop płaski powoli wypiera tradycyjny sznurkowy, po który sięgamy już rzadziej. Nowa technologia nie jest jeszcze zbyt popularna w polskich domach, bowiem listę zamyka odkurzacz automatyczny, z którego korzysta zaledwie 15,3% respondentów.

Zapach czystości

Porządki zazwyczaj obejmują wycieranie kurzu z mebli i innych powierzchni czy zakamarków, w których mógł się nagromadzić, czyszczenie armatury w łazienkach, mycie toalety i wymiana kostek do WC, mycie luster, czyszczenie kuchenki i innych sprzętów w kuchni, odkurzanie i mycie podłóg, pranie czy odświeżanie narzut. Niekiedy nawet szybkie porządki wymagają mycia okien czy drzwi i ościeżnic. W przypadku, gdy spodziewamy się gości czyścimy wszelkie widoczne elementy. To także czyszczenie frontów mebli, sprzętów elektrycznych czy odkurzanie kanap i foteli. Chcemy, by dom lśnił czystością, a produkty do sprzątania zostawiły po sobie świeży zapach na bardzo długo.

Do mycia okien, a właściwie ram i futryn warto wykorzystać ściereczkę z mikrofibry i ciepłą wodę. Sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju płyny uniwersalne, jak również płyn do mycia naczyń. Do mycia szyb należy użyć już specjalnego preparatu. Usuwanie wszelkich zabrudzeń, bez smug, z efektem przeciwdziałania kondensacji pary wodnej, nowoczesna formuła zapewniająca połysk oraz perfekcyjną czystość, ochrona i impregnacja czyszczonych powierzchni czy nawet uzupełnienie mikrouszkodzeń – oferta na rynku dostarcza wiele rozwiązań.

Porządki wymagają także wcześniejszego odświeżenia narzut czy pościeli. Wypranie ich z pewnością odświeży dom, zarówno część, w której przyjmujemy gości, ale także resztę pokoi. Środki do prania i płukania tkanin zapewniają dzisiaj nie tylko skuteczne działanie, ale także ochronę, zmiękczenie i wyjątkowe, długo utrzymujące się zapachy. Najnowszą innowacją na rynku są zapachy płynów Lenor, linia Haute Couture inspirowane zapachami ze stolicy światowego perfumiarstwa, czyli z Francji. Wprowadzone nowości nawiązują do współczesnej mody, która oprócz kolorów, fasonów czy trendów oznacza zapach wyrażający osobowość i charakter. A ten wprost z francuskich perfumerii uchodzą za synonim luksusu i dobrego gustu. To także odpowiedź na wciąż zmieniające się potrzeby konsumentów.

Porządki w pokojach to także czyszczenie mebli. Odpowiednie środki myją i pielęgnują, chronią, nabłyszczają, posiadają właściwości antystatyczne, zabezpieczające przed osadzaniem się drobinek i brudu. Do tego rynek oferuje specjalistyczne środki przeznaczone do danych powierzchni. Wymagają jedynie przetarcia na meblach suchą ściereczką.

W walce z uporczywymi zabrudzeniami

Kolejnymi pomieszczeniami wymagającymi odpowiednich środków czystości są łazienka i kuchnia. Czyszczenie łazienek wymaga dużego zaangażowania, tutaj pojawiają się takie zabrudzenia jak kamień i rdza, a czasami nawet pleśń i grzyby. Ich pozbycie się wymaga zastosowania silnie skoncentrowanych środków do pielęgnacji łazienki. Takie preparaty pozwolą profesjonalnie wyczyścić i zdezynfekować urządzania sanitarne oraz inne powierzchnie w łazienkach usuwając z nich bakterie, grzyby oraz pleśń. Produkty do sprzątania prysznica, wanny, umywalki czy płytek zapewniają idealną czystość jednocześnie chroniąc sprzątane powierzchnie. Środki dostępne na rynku usuwają trudne i uporczywe zabrudzenia jak osady z kamienia, twardej wody, kosmetyków i mydła.

Przy sprzątaniu łazienki niezbędne są środki do toalety, zarówno czyszczące, jak i kostki zapachowe czy odświeżacze. Do czyszczenia muszli WC najczęściej sięgamy po płyny i żele do toalet. Usuwają one przebarwienia, zabijają groźne bakterie, grzyby i wirusy, zapobiegają osadzaniu się kamienia i wybielają toaletę. Z kolei kostki toaletowe odświeżają WC, usuwają bakterie oraz wspierają działanie płynów do toalet chroniąc przed osadzającym się kamieniem. Zwieńczeniem porządków w łazience jest zastosowanie odświeżacza, który podbija efekt wysprzątanego pomieszczenia pięknym zapachem. A producenci oferują wiele rodzajów i wariantów zapachowych. Oprócz tego odświeżacze pełnią rolę nie tylko zapachową, ale coraz częściej dekoracyjną ze względu na estetyczne opakowania.

Porządki w kuchni wiążą się natomiast z zabrudzeniami z tłuszczu, resztek jedzenia czy kamienia. Wiele sprzętów wymaga dokładnego oczyszczania z zaschniętych resztek jedzenia, np. piekarnik, kuchenka czy płyta indukcyjna. Jeśli na powierzchniach tych urządzeń widoczne są silne przypalenia bądź tłuste plamy, warto zastosować specjalistyczne preparaty, które posiadają formuły skutecznie radzące sobie z najcięższymi zabrudzeniami. Wyczyszczenie kuchni przed ważnymi okazjami jest ważne, gdyż to miejsce, w którym przygotowywane są potrawy.

Po porządkach w kuchni warto zadbać, by wszelkie okruszki, zachlapania i plamy były na bieżąco sprzątane. Jeśli chcemy odświeżyć wszystkie pomieszczenia na ostatnią chwile warto wykorzystać uniwersalny płyn o ulubionym zapachu. Przetarcie nim mebli oraz dekoracji odświeży cały dom w krótkim czasie.

Zwieńczeniem porządków w całym domu jest odkurzanie i mycie podłóg odpowiednio dobranym środkiem. Tutaj rynek także oferuje całą masę rozwiązań od specjalistycznych dedykowanych konkretnym rodzajom podłóg po uniwersalne. Szeroka paleta zapachów pozwoli wybrać odpowiedni nawet najbardziej wymagającym klientom.

Odpowiednio dobrane środki do konkretnych powierzchni znacznie usprawniają i ułatwiają porządki. Skuteczność, piękny zapach, wygodne zastosowanie, a przy tym naturalne, ekologiczne i bezpieczne – produkty do sprzątania muszą przede wszystkim odpowiadać na potrzeby klientów.

Monika Książek
Redaktor


Fot: AdobeStock




1 źródło: Badanie zrealizowane przez SW Research na zlecenie Cleangang na reprezentatywnej grupie 1102 Polaków metodą CAWI w marcu 2023 r.
2 źródło: Badanie zrealizowane przez SW Research na zlecenie Cleangang na reprezentatywnej grupie 1102 Polaków metodą CAWI w marcu 2023 r.





tagi: drogeria , sprzedaż , handel , konsument , rynek FMCG , kosmetyki , środki higieny , środki czystości ,