Kategorie produktów

Kasy samoobsługowe Novitus dobrze przygotowane oprogramowanie, prawidłowa konfiguracja i właściwe wdrożenie

Piątek, 17 listopada 2023 Autor: Joanna Kowalska, HURT & DETAL Nr 11/213. Listopad 2023
Rozwiązania przyspieszające zakupy są coraz chętniej wybierane przez właścicieli sklepów formatu convenience. O zaletach kas samoobsługowych opowiada Paweł Kowalczuk, Menadżer ds. Sprzedaży i Rozwoju z firmy Comp, właściciela marki Novitus.
Kasy samoobsługowe przestały być domeną wyłącznie wielkopowierzchniowych hipermarketów czy supermarketów. Coraz częściej spotyka się je w mniejszych formatach, decydują się na nie nawet bardzo małe placówki, mimo iż jest to znacząca inwestycja. Co jest powodem tej zmiany?

Aby zrozumieć tę zmianę należy zacząć od zaznaczenia, jak przez dłuższy czas postrzegane były kasy samoobsługowe w Polsce. Mali i średni przedsiębiorcy, posiadający swoje własne sklepy, obawiali się inwestowania dużych pieniędzy w technologię, której nie byli pewni. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Niemal wszystkie duże sieci handlowe zainwestowały i dalej inwestują w rozwiązania samoobsługowe. Polacy są już przyzwyczajeni do tych rozwiązań i wywierają presję na sklepy, które jeszcze nie posiadają takich kas. Zmiany te zmniejszają trudności w uzupełnianiu kadr w sklepie. To wszystko spowodowało duży wzrost zainteresowania kasami samoobsługowymi wśród mniejszych sieci i właścicieli sklepów tradycyjnych o małej powierzchni.

Novitus ma w swojej ofercie rozwiązania, które idealnie wpisują się w nowe potrzeby formatu convenience. Co je wyróżnia na tle konkurencji?

Novitus – projektując swoje kasy samoobsługowe – dogłębnie przeanalizował rynek. Chcieliśmy stworzyć przyjazny i dopracowany produkt dedykowany nie tylko dużym sieciom handlowym, ale także mniejszym klientom. Bardzo zależało nam na tym, żeby nasze rozwiązanie było przyjazne nie tylko dla konsumentów, ale również dla właścicieli sklepów.

Czy inwestycja w kasę samoobsługową się opłaca? Dla wielu przedsiębiorców jest to znaczne obciążenie finansowe…

Po pierwsze, kasy samoobsługowe to inwestycja, która się zwraca. Głównym zadaniem tego rozwiązania jest rozładowanie kolejki w sklepie i odciążenie personelu, którego, jak wiadomo, i tak jest niedobór. Nikt nie lubi czekać w długiej kolejce – sam jej widok może skutkować rezygnacją z zakupów w danym sklepie.

Jeśli chodzi o samą inwestycję, można skorzystać z leasingu oferowanego przez różne banki. Wiemy, że jest on udzielany na nasze kasy samoobsługowe. Niektórzy z naszych klientów skorzystali także z różnych dopłat krajowych czy unijnych.

W przypadku kas samoobsługowych najczęściej pojawiającym się zarzutem są pojawiające się podczas korzystania błędy. Czy Państwa rozwiązanie potrafi poradzić sobie z tym problemem?

Główną przyczyną takich problemów jest oprogramowanie. I to ono jest prawdziwym „sercem” kasy samoobsługowej. Dobrze przygotowane oprogramowanie, prawidłowa konfiguracja i właściwe wdrożenie w sklepie są kluczem do sukcesu. Wiedzieliśmy to już na etapie projektowania. Dlatego przygotowaliśmy unikalne rozwiązanie, które znacznie ułatwia konfigurację i wdrożenie naszej kasy.

Jednym z problemów z jakimi zmagają się właściciele sklepów wykorzystujących kasy samoobsługowe są nieuczciwi klienci, którzy wykorzystują obecność tych urządzeń do kradzieży bądź płacenia mniej za droższe towary. Czy Wasze kasy posiadają jakieś zabezpieczenie przed takimi praktykami?

Jest to bardzo ważna kwestia. Robimy wszystko co się da, aby zapobiec nieuczciwym praktykom i próbom wykorzystania technologii do kradzieży. Nasze kasy posiadają takie rozwiązania jak: waga kontrolna, kamera, sztuczna inteligencja, itd. Można również zastosować bramki, które otwierają się po zeskanowaniu kodu z paragonu.

Co jest najważniejszą zaletą kas samoobsługowych Novitus?

Nasze kasy po prostu działają bardzo dobrze. A nasza pewność co do tego poparta jest pozytywnymi opiniami klientów. Zwłaszcza tych, którzy mieli okazję testować także inne rozwiązania dostępne na rynku.

Dziękuję za rozmowę.
Joanna Kowalskatagi: Comp , Novitus , kasy samoobsługowe , oprogramowanie , technika , handel , technologia , sprzedaż , rynek spożywczy ,