Z rynku FMCG

100 plantatorów Südzucker Polska S.A. wysiało własne łąki kwietne

Poniedziałek, 04 września 2023
100 gospodarstw dostarczających surowiec do zakładów produkcyjnych Südzucker Polska S.A. włączyło się w tym roku do autorskiego programu producenta Cukru Królewskiego. Plantatorzy w ramach projektu Kwitnące Pola obsiali nasionami łąk kwietnych łącznie ok. 6 hektarów obrzeży pól buraczanych i miejsc po pryzmach.
Program Südzucker Polska S.A., Kwitnące Pola, powstał w 2016 roku, aby wspierać zrównoważoną uprawę buraków cukrowych oraz zachowanie równowagi ekosystemu. Jego mechanizm jest prosty. Producent Cukru Królewskiego dostarcza swoim plantatorom nasiona roślin - groszku ozdobnego, nagietka, facelii, koniczyny, lnu, maku polnego i słonecznika - a oni wysiewają je na obrzeżach pól i w miejscach po pryzmach. W ten sposób powstają łąki kwietne, będące w symbiozie z polami obsianymi burakami cukrowymi. Takie „sąsiedztwo” jest przyjazne dla otoczenia i środowiska. Pomaga wspierać bioróżnorodność, tworzyć schronienie i korzystny mikroklimat dla pożytecznych owadów, a nawet ssaków. Ponadto łąki kwietne oczyszczają wodę i glebę, wpływają pozytywnie na retencję wód opadowych, nie wymagają nawożenia oraz przyczyniają się do powstawania próchnicy glebowej. Filtrują też powietrze i ograniczają emisję spalin do otoczenia, ponieważ nie wymagają systematycznego koszenia.

Zalety łąk kwietnych dostrzega coraz więcej plantatorów. W efekcie z roku na rok rośnie liczba gospodarstw z rejonów działania Südzucker Polska S.A., które włączają się do programu Kwitnące Pola.

- W 2023 roku mamy 100 takich lokalizacji. Aktualnie obsiane parcele zajmują powierzchnię ok. 6 hektarów. Jest to o 20% więcej niż w ubiegłym roku i o ponad 90% więcej niż gdy inaugurowaliśmy projekt. Znaleźć je można praktycznie we wszystkich powiatach naszego rejonu działania - mówi Zbigniew Izdebski, Dyrektor ds. Agrotechniki w Südzucker Polska S.A.

Projekt Kwitnące Pola to nie jedyna aktywność związana z tematem łąk kwietnych w obrębie Grupy Südzucker. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat największy producent cukru w Europie rozdał swoim pracownikom z 10 krajów Unii Europejskiej ponad 15 000 saszetek z nasionami mieszanki kwiatowej do wysiania w przydomowych ogródkach czy w doniczkach na balkonach.Źródło: Südzucker Polska
Fot: mat. prasowe


tagi: Südzucker Polska , łąki kwietne , plantatorzy , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,