Z rynku FMCG

VI edycja programu Dobre Działania zakończone. Kto dostał grant na rozwój lokalnych pasji?

Środa, 12 kwietnia 2023
Niedawno rozdano nagrody VI edycji konkursu. Zgłosiło się do niej niemal 700 inicjatyw, których celem jest rozwój działań lokalnych. Mieszkańcy wielu polskich miejscowości opisali w nich swoje potrzeby, mające zintegrować sąsiedzkie grupy społeczne. W lutym, jury marki Diamant nagrodziło 4 organizacje, które w najbliższych miesiącach zrealizują cele rozwoju i aktywacji mieszkańców.
Diamant nagrodził dotychczas 17 organizacji, kół zainteresowań, stowarzyszeń, ośrodków lub osób prywatnych, które od 2021 roku działają w myśl integracji wspólnot. Wiedząc, że żyjemy razem jednak często obok siebie – Diamant wdrożył program mający na celu rozwój lokalnych inicjatyw i tradycji regionu – zwłaszcza tych realizowanych wokół cukrowni Diamant.

Nagrodzone inicjatywy otrzymały dotychczas po 3000 zł – zakupiono m.in. sprzęt dla ochotniczej straży pożarnej, budki lęgowe dla zagrożonych ptaków, zorganizowano także warsztaty wiedzy o ekologii czy roli owadów w przyrodzie dla dzieci i młodzieży. Odbyły się też warsztaty glamour oraz plenerowe spotkanie dla kobiet, podczas których pokazano jak stworzyć naturalne kosmetyki. Dobre Działania Diamant zadbały też o sportowe imprezy integracyjne dla rodzin z dziećmi czy zakup sprzętu tenisowego dla jednego z kół zainteresowań. Jury marki Diamant w lutym ponownie zasiadło do obrad i wyłoniło kolejne warte nagrody inicjatywy, nadesłane pod koniec ubiegłego roku.

1.  Smoczy zew w Jarocinie zorganizowany przez regionalny odział ZHP

Związek Harcerstwa Polskiego od dziesiątek lat dba o rozwój dzieci i młodzieży w zakresie profilaktyki i promocji zdrowego stylu życia. Oddział w Jarocinie kontynuuje tę tradycję i chce zorganizować cykl zajęć pozalekcyjnych, skupiających się m.in. na teorii i praktyce pierwszej pomocy, zdrowego odżywiania, ćwiczenia tężyzny ciała w różnych formach, tańcu, jodze, wiedzy nt. używek, radzeniu sobie z uzależnianiami czy wycieczkach i wędrówkach po najbliższej okolicy. Projekt Smoczy Zew składa się z 10 spotkań i wydarzeń dla dzieci i młodzieży, a także finałowego obozu integracyjnego, który w całości finansuje marka Diamant. Jedna z największych cukrowych firm w Polsce pozytywnie oceniła projekt z racji bliskich wartości szerzonych przez ZHP wśród dzieci – wartości, które zanikają w dzisiejszym społeczeństwie. Voucher z nagrodą Dobre Działania dla Hufca ZHP Ziemi Jarocińskiej z ponad 100-letnią historią został przekazany oficjalnie w połowie lutego w cukrowni w Środzie Wielkopolskiej.

2.  Projekt „Cyfrowe tsunami” Klubu Aktywnego Seniora

Celem kolejnej, zwycięskiej inicjatywy jest aktywizacja mieszkańców gminy Brzeziny w wieku 60+. Pomysłodawca, Klub Aktywnego Seniora chce walczyć z wykluczeniem społecznym i technologicznym tej grupy, zachęcając ją do aktywności społecznej. Klub Aktywnego Seniora chce zorganizować warsztaty obsługi komputera i korzystania z Internetu dla dwóch grup, w zależności od stopnia zaawansowania ich umiejętności. Założycielka klubu chce udowodnić, że starość nie musi oznaczać bierności, choroby czy samotności. Jak czytamy w zgłoszeniu „Inicjatywa jest dobrym bodźcem do aktywności życiowej: może nadać nowy sens życiu, zmotywować do wyjścia z domu, zintegrować osoby w różnej sytuacji życiowej. Podczas zajęć seniorzy zdobędą nowe kompetencje cyfrowe, które zwiększą ich poczucie bezpieczeństwa podczas działań online. Spotykając się w grupach, nawiążą ciekawe relacje i poszerzą swoje sieci kontaktów. (…) Dla wielu z nich organizowane spotkania to także jedną z niewielu możliwości przebywania z innymi, nawiązywania kontaktu ze światem zewnętrznym.” Gmina Brzeziny, mimo że jest jedną z najuboższych w południowej Wielkopolsce, wspiera mieszkańców i ich pasje. Dbając o seniorów, Diamant przekazał środki na spotkanie, które odbyło się w marcu tego roku w miejskiej bibliotece w Brzezinach.

3.  Spotkanie taneczne dzieci i młodzieży powiatu rawickiego

W VI edycji nie mogło zabraknąć działań sportowych, dlatego Diamant dofinansował imprezę ta-neczną dla dzieci i młodzieży organizowaną przez Szkołę Tańca KA-DANCE. Wydarzenie będzie otwarte dla każdego uczestnika, niezależnie od stylu tańca. Podczas spotkania będzie można zapre-zentować styl zarówno folklorystyczny, nowoczesny, jak i towarzyski. Celem wydarzenia jest inte-gracja zespołów, wymiana doświadczeń i umiejętności tanecznych. Grant finansowy Diamant po-zwoli pokryć koszty organizacji, ale i zadba o wartościowe nagrody dla uczestników. Przyznanie Vouchera Dobre Działania jest naturalnym krokiem w rozwoju lokalnego wydarzenia, które jak za-znaczają organizatorzy – ma szansę stać się imprezą cykliczną dla mieszkańców z okolic Rawicza. – Jeśli możemy wspomóc finansowo choć część wydarzenia, które regularnie zadba o spotkania pełne pasji i ruchu dla lokalnych dzieci i młodzieży – chcemy być tego częścią. Wierzymy, że spotkanie wpi-sze się na stałe do harmonogramu wydarzeń rawickich, zwłaszcza że to jedyne takie przedsięwzięcie w regionie – powiedział Paweł Maciejewski, Dyrektor. Sprzedaży marki Diamant.

4.  Przedszkole szachowe w Gminnym Ośrodku Kultury w Iłowie

Inicjatorka projektu i pełniąca funkcję Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie – p. Małgorzata Kunz uważa, że inicjatywa może wyrównać szanse edukacyjno-kulturowe najmłodszej grupy miesz-kańców gminy Iłowo. Dofinansowanie Dobre Działania Diamant umożliwi kontynuację projektu, który miał swoją inaugurację w poprzednim roku szkolnym i sezonie kulturalnym. Jego celem jest poszerzanie oferty kulturalnej i edukacyjnej w środowisku wiejskim. Wśród aktywności GOK są m.in. spotkania szachowe, podczas których dzieci uczą się logicznego myślenia, umiejętności analizy napotykanych problemów i ich rozwiązywania. I to właśnie na rozwój tego przedsięwzięcia Diamant przekazał środki pieniężne. Młody szachista jest bardziej opanowany, cierpliwy i wytrwały, lepiej radzi sobie z niepowodzeniami niż jego rówieśnicy. – Dzięki wsparciu wolontariuszy i przyjaciół mogę inicjować warsztaty i spotkania, jednak w dłuższej perspektywie wymagają one nowych nakładów finansowych, o które w małych instytucjach kultury jest bardzo trudno. Jeszcze jako nauczyciel gimna-zjum w swojej miejscowości wspierałam młodych szachistów, organizowałam szkolne turnieje sza-chowe. (…) Uzyskane dofinansowanie pozwoliłoby przynajmniej na częściową rekompensatę wydat-ków związanych z prowadzeniem zajęć, ale przede wszystkim pozwoliłoby na zakup zestawów sza-chów dla kolejnych beneficjentów naszego projektu – czytamy w zgłoszeniu.



Źródło: Diamant
Fot: mat. prasowe




tagi: rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,