Technologia

Sklepy przyszłości: nowoczesne i energooszczędne

Środa, 16 listopada 2022 HURT & DETAL Nr 11/201. Listopad 2022
Szalejąca inflacja i rosnące ceny energii to wyzwanie zarówno dla konsumenta jak i przedsiębiorcy. W takim otoczeniu inwestycje, które pozwalają redukować koszty są szczególnie ważne. Zatem jak sprawić, by sklep był jednocześnie nowoczesny i energooszczędny?
Rozwiązania oszczędzające energię, a tym samym ograniczające koszty, to oczywiście spory nakład inwestycyjny. I wcale nie trzeba wielu lat, by cały włożony fundusz do nas wrócił w postaci oszczędności na rachunkach. Jednym z przykładów – jak zaplanować iście nowoczesną placówkę jest sklep Lewiatan w podkrakowskich Łuczycach.

Zysk widoczny na pierwszy rzut oka…

Co czerpie w sklepie największe ilości energii? Zdecydowanie są to urządzenia chłodnicze. Eksponowanie produktów w otwartych lodówkach to silna zachęta do zakupu, ale też olbrzymie straty. Natomiast urządzenia wyposażone w zamykane drzwi, nie umniejszają atrakcyjności asortymentu, a jednocześnie potrafią zredukować rachunki za prąd nawet o 60%.

W lodówkach zastosowano jeszcze jeden patent na zmniejszenie zużycia energii – oświetlenie LED. To nie tylko proekologiczne rozwiązanie, ale też sposób na budowanie pozytywnych bodźców u klienta, który sięga po bardzo dobrze widoczny towar.

…za kulisami

Za redukcję zużycia energii w dużej mierze odpowiadają jednak sprzęty, które nie są widoczne dla klientów odwiedzających sklep. I nic w tym dziwnego, bo zwykle też nie zajmują cennej przestrzeni, która może w sklepie generować zyski. Mowa tu m.in. o agregatach, które w przypadku podkrakowskiego Lewiatana umieszczone są na dachu budynku.

Firma IGLOO dostarcza agregaty inwerterowe MULTICOOL+, które współpracując z urządzeniami chłodniczymi producenta – znacząco redukują zużycie energii. Co ważne, cały system posiada monitoring pozwalający na kontrolowanie działania sprzętu 24h/dobę. Zaletą sprzętu IGLOO jest też bardzo ciche działanie, co w przypadku placówek handlowych w otoczeniu działek mieszkalnych jest niezwykle istotne.

Z duchem czasu

Aby sklep stał się energooszczędny na miarę XXI wieku, a także obecnej sytuacji gospodarczej, warto zainwestować również w inne rozwiązania. Na dachu sklepu w Łuczycach zamontowano dodatkowy sprzęt – panele fotowoltaiczne. W ten sposób nie tylko w sposób ergonomiczny została wykorzystana wolna przestrzeń, ale też wpłynęła na ostateczne zmniejszenie wydatków placówki.

Co więcej? W sklepie zamontowano kondensator mocy biernej, klimakonwektory czy system rekuperacji. Połączenie tych wszystkich rozwiązań sprawiło, że placówka jest jednym z najbardziej energooszczędnych miejsc w regionie. To zostało też potwierdzone wyjątkowym certyfikatem – sklep zajął II miejsce w konkursie Lewiatana na EKOlidera.

Pełny reportaż z wizyty w energooszczędnym sklepie w Łuczycach dostępny jest na kanale YouTube SpożywczaTV!tagi: sklepy przyszłości , innowacje , energooszczędność , technologie , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,