Kategorie produktów

Z przepisu „babci” – wypieki idealne

Środa, 16 listopada 2022 HURT & DETAL Nr 11/201. Listopad 2022
Słodka strona świąt – czyli aromatyczne wypieki. Tuż przed Bożym Narodzeniem sklepowe półki uginają się pod produktami, które pozwolą na przygotowanie pysznych ciast i ciasteczek. Mąka, jajka, mleko, masło, margaryna, przyprawy, cukier, a także słodkie masy, polewy i bakalie – to absolutna podstawa.
Przepis, który zawsze się udaje… Szybki i łatwy… Najlepsze ciasto… Sekrety udanego wypieku… Wyszukując w przeglądarce internetowej przepisów na świąteczne ciasta spotkamy się wieloma sposobami pieczenia, składnikami, proporcjami czy zachęcającymi tytułami, niosącymi obietnicę kulinarnego sukcesu. Są jednak takie przepisy, które kryją w sobie coś więcej. Zapisane w starym notatniku, z poplamionymi kartkami – nadszarpnięte przez ząb czasu. Przepisy mam, babć, ciotek, przekazywane często z pokolenia na pokolenia – są elementem naszej rodzinnej tradycji, która często pielęgnowana jest w polskich domach, zwłaszcza w tak wyjątkowym okresie jakim są święta Bożego Narodzenia. Obecnie młode pokolenia – chętnie dodają coś od siebie – modyfikując przepisy – by efekt był bardziej nowoczesny czy skrojony na miarę dzisiejszego konsumenta.

Samodzielne pieczenie ciast w domu wprowadza niezwykłą rodzinną atmosferę. Jest okazją do spędzenia czasu razem z dziećmi, dziadkami, rodzicami w kuchni. A pieczenie ciast to jeden z przyjemniejszych przedświątecznych obowiązków. Takie czynności łączą pokolenia, są okazją do rozmów, wyrażania uczuć a także pielęgnowania tradycji.

Tradycyjnie – czyli sernik i makowiec

Świąteczny makowiec – z przepisu babci zawijany albo na kruchym spodzie. Sekretem i podstawą obu wersji jest dobrze doprawiony mak, duża ilość bakalii czy lukier.

Mak mielony – najczęściej stosowany to mak niebieski, rzadziej w naszych kuchniach pojawia się wariant biały. Mak można przyrządzić i doprawić samodzielnie uzyskując masę do ciasta. Kluczowymi składnikami będą tutaj bakalie – orzechy włoskie, laskowe, kandyzowana skórka pomarańczowa, rodzynki wymoczone w rumie. Można też dodać migdały czy pokrojone figi.

Alternatywą dla samodzielnego przygotowania masy makowej są dostępne na rynku makowe półprodukty.

Sernik – przepisów i sposobów wykonania mamy wiele, ale podobnie jak w przypadku makowca – liczy się podstawowy składnik – tutaj jest to ser. Odpowiedni twaróg to sekret udanego sernika. Pamiętajmy o tym, że Polacy czytają etykiety, warto więc przyjrzeć się ofercie pod kątem dobrego składu. Bo przecież domowe ciasto kojarzy się z czymś smacznym i pozbawionym zbędnych ulepszaczy.

Twaróg do sernika musi być naturalnie słodki, jak najmniej kwaśny – tylko w ten sposób uda się wam upiec perfekcyjne ciasto.

Poza klasykami w wielu odsłonach pojawią się także kombinacje – jak sernik z makiem czyli tzw. seromakowiec oraz wiele innych miodowców, keksów, sękaczy czy wszelakich drożdżowych wypieków. W babcinych przepisach może nie znajdziemy składników czy sposobu przygotowania ciasta typu Sneakers, ale z pewnością klasyczne przepisy będą doskonałą bazą do przygotowania wielu innych wypieków.

Nie ma świąt bez piernika?

Piernik i pierniczki w świątecznych kształtach – to również pozycja obowiązkowa w wielu domach. Już samo wypiekanie świątecznych pierniczków wpływa pozytywnie na nasz nastrój, odpowiednią atmosferę w całym domu. Mogą stanowić także formę upominku dla gości czy dekoracji choinki. Dobra mieszanka przypraw do piernika w postaci gotowej – znacznie ułatwi jego przygotowanie. Ale dla lubiących pieczenie od podstaw – wystarczy mieć w swojej kuchni cynamon, gałkę muszkatołową, kardamon, goździki, ziele angielskie, pieprz czy anyż.

Słodkie żniwa

W zdecydowanej większości polskich domów ciasta przed Bożym Narodzeniem piecze się samodzielnie. Grudzień to czas żniw dla branży cukierniczej. Na artykuły do pieczenia, ciasta w proszku i artykuły do dekoracji popyt wzrasta aż trzykrotnie.

O czym więc nie wolno zapomnieć uzupełniając sklepowe zapasy? Cukier, mąka, jajka, mleko, masło, margaryna, olej – to absolutna podstawa. Twarogi sernikowe, śmietany a także masy makowe, korówkowe, polewy i oczywiście bakalie – to kategorie rotujące wyjątkowo dobrze w okresie przedświątecznym. Segment dodatków i przypraw opiera się na kluczowych produktach, jak proszek do pieczenia, soda oczyszczona, aromaty do ciast czy cukier wanilinowy, których receptury są niezmienne od lat. Konsumenci oczekują znanych produktów wysokiej jakości, gwarantujących doskonały wypiek.

Monika Górka
Zastępca Redaktora Naczelnegotagi: rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,