Kategorie produktów

Więcej niż paleta, czyli stabilność łańcuchów dostaw w trudnych czasach

Poniedziałek, 16 maja 2022 Autor: Monika Książek , HURT & DETAL Nr 05/195. Maj 2022
Korzystanie z nośników na wynajem może być kluczowe w kontekście niedoborów palet na rynku i rosnących cen ich zakupu. O korzyściach ze współpracy opowiada Joanna Łoboda, Sales Field Manager w CHEP.
Na czym polega model biznesowy CHEP?

Najprościej rzecz ujmując, CHEP zajmuje się wynajmowaniem palet oraz wszelkimi procesami związanymi z przewożeniem i dostawą na nich najróżniejszych towarów. Patrząc kompleksowo, jesteśmy doradcą, koordynatorem i inicjatorem procesów służących podnoszeniu wydajności i trwałości łańcuchów dostaw naszych partnerów. Szczególnie dziś, w obliczu globalnego kryzysu, mogliśmy dostrzec, jak istotną rolę pełni paleta i jej terminowa dostawa – będące niezbędnymi elementami stabilnej i płynnej logistyki.

W ramach naszego zrównoważonego modelu wynajmu palet budujemy obieg zamknięty. Producent zamawia palety zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem na dany moment, ładuje na nie towar, wysyła do sklepu, a po rozładowaniu nośniki są zbierane i trafiają do naszego centrum serwisowego. Tam poddawane są precyzyjnej inspekcji, żeby znów trafić do obiegu. W taki sposób funkcjonujący obieg daje znakomite rezultaty pod kątem oszczędności, korzyści biznesowych i przy współpracy wielu podmiotów jednocześnie.

Czyli obsługujecie głównie duże firmy i producentów?

Palety CHEP obecne są na każdym etapie łańcucha dostaw, dlatego wśród naszych partnerów mamy firmy logistyczne, sieci handlowe i oczywiście producentów – zarówno duże koncerny, liderów w swoich branżach, jak i mniejsze podmioty. Tak szeroko zakrojona skala działania daje możliwości na znalezienie synergii między wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw.

Dzięki narzędziom analizy danych, które potrafią identyfikować potencjalne punkty styku pomiędzy różnymi trasami jesteśmy elementem spinającym procesy logistyczne wielu firm jednocześnie, a przy tym zwiększamy ich efektywność. Na przykład doradzamy firmom współdzielone transporty na linii producent-przewoźnik-detalista, dzięki którym eliminujemy tzw. puste przebiegi oraz redukujemy koszty przewozów, ich czas, a także generujemy mniej CO2 do środowiska. Nasz model współpracy to nie tylko korzyści środowiskowe, ale przede wszystkim biznesowe, osiągane dzięki lepszemu planowaniu, sprawniejszemu docieraniu towarów na miejsce oraz niższym kosztom transportu. Wynajmując palety nasi partnerzy nie muszą też mrozić kapitału związanego z zakupem dużej ilości palet „na zapas”.

Jakie palety oferujecie? Do transportu jakich towarów są przeznaczone i czy są w stanie minimalizować uszkodzenia produktów?

Uszkodzeń w transporcie najłatwiej uniknąć poprzez odpowiednio zaprojektowane i skonstruowane nośniki, które są przeznaczone dla danej grupy towarów. W CHEP dysponujemy całą gamą certyfikowanych nośników, dzięki którym jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo w zasadzie każdemu rodzajowi produktów zgodnie z wszelkimi wymogami danej branży oraz sieci handlowych. Na naszych paletach „jeżdżą” owoce, warzywa, napoje, mięso, produkty mleczne, pieczywo i wiele, wiele innych, przy czym wszystkie wymagają odpowiedniego traktowania.

Czy Wasi partnerzy zdają sobie sprawę, że są elementem bardzo szerokiego modelu gospodarki na zasadach „Share and Reuse”?

Jak najbardziej. Kluczem jest to, że współpraca wszystkich uczestników łańcucha dostaw przekłada się na większą efektywność. Jako że nasze niebieskie palety krążą pomiędzy wieloma partnerami, to niezwykle istotne jest ich sprawne oddawanie do obiegu. Im szybciej pusta paleta CHEP po rozładunku wróci do obiegu, tym sprawniej i wydajniej będzie funkcjonować cały łańcuch dostaw. Dodatkowo w ten sposób uwalnia się potrzebną przestrzeń magazynową oraz przyczynia do ochrony środowiska, ponieważ ponownie wykorzystując paletę, nie stwarza się potrzeby na wycinkę kolejnego drzewa, żeby wyprodukować nową. Im więcej niebieskich palet uda się więc odzyskać, tym sprawniej i szybciej realizowane są kolejne transporty oraz bardziej płynny i stabilny jest łańcuch dostaw naszych partnerów.

Dziękuję za rozmowę.
Monika Książek
Fot: mat. redakcjitagi: CHEP , transport , logistyka , łańcuchy dostaw , sprzedaż , handel , konsument , przemysł spożywczy ,