Kampanie i Promocje

Netto i Jagna Niedzielska pokazują jak zapobiegać marnowaniu także w święta

Czwartek, 23 grudnia 2021
Sieć handlowa Netto kontynuuje kampanię edukacyjną Nie zmarnuj świąt poświęconą odpowiedzialnemu kupowaniu, planowaniu domowego budżetu i przygotowywaniu posiłków w myśl idei niemarnowania żywności. Netto we współpracy z ekspertką kuchni zero waste Jagną Niedzielską przestrzega przed nieprzemyślanymi zakupami, które generują zbędne wydatki i duże ilości zmarnowanego jedzenia.
Święta, zgodnie z tradycją, to czas spotkań – często przy świątecznym stole, suto zastawionym potrawami typowymi dla tego sezonu. Warto zawczasu zastanowić się w jakim gronie będziemy do stołu zasiadać, a tym samym zaplanować dania, również pod kątem liczby porcji, i z tą myślą zrobić przedświąteczne zakupy. Z badania przeprowadzonego przez Netto wśród przedstawicieli mediów  wynika, że 86 proc. osób przelicza produkty z myślą o liczbie osób, które będą je spożywały. To dobry nawyk, który pozwala opracować listę zakupów zawierającą to, czego potrzebujemy, w niezbędnych ilościach. Okazuje się, że aż ¾ respondentów badania Netto udaje się do sklepu z listą. Mimo to niemal wszyscy spośród nich (96 proc.) kupują produkty spoza listy. To może prowadzić do powstania nadmiaru, również w czasie świąt. Co więc zrobić, gdy po świętach zostaną nam niezjedzone potrawy? Sposobami na to w ramach akcji Netto Nie zmarnuj świąt dzieli się Jagna Niedzielska, ekspertka w obszarze kuchni zero waste.

Jedną z nich jest zadbanie o właściwe przechowywanie żywności, by zachować jej świeżość, przy czym świąteczne potrawy można zwyczajnie zamrozić. Jak długo można trzymać w zamrażarce makowiec lub co zrobić z bigosem? Konkretne wskazówki z poradami waste dostępne są na www.netto.pl/nie-zmarnuj-swiat. Z badania Netto dot. niemarnowania żywności wynika, że niemal 5 na 10 badanych zna zasady właściwego przechowywania żywności i je stosuje, tyle samo nie zna konkretnych zasad, ale ma i wykorzystuje swoje sprawdzone sposoby na przechowywanie po to, by uchronić żywność przed zmarnowaniem.

W kuchniach i lodówkach znajdują się zarówno gotowe potrawy, jak i niewykorzystane produkty. 2 na 3 respondentów regularnie monitoruje świeżość żywności w swoich kuchniach, co więcej aż 86 proc. zastanawia się jak może wykorzystać produkt, gdy zbliża się jego termin przydatności do spożycia. Co dzieje się z produktami po terminie lub takimi, które utraciły świeżość (owoce, warzywa)? Zanim trafią na śmietnik, aż 70 proc. ankietowanych sprawdza ich zapach i smak – jeśli parametry nie budzą zastrzeżeń, są zjadane. Produkty, które wyrzucane są najczęściej to warzywa i osoce, nabiał, wędliny i pieczywo. Powód? Zepsuły się.

– Statystyki pokazują, że najwięcej żywności marnuje się w gospodarstwach domowych. Jak zmienić ten trend? Sądzimy, że małe kroki będą odpowiednie. Dlatego dzielimy się wiedzą i wskazówkami, które pomogą działać nam w naszych domach, przygotowując się do świąt – mówi Patrycja Kamińska, PR Manager Netto Polska. – Obok porad dotyczących niemarnowania żywności opracowanych przez Jagnę Niedzielską, powstał również poradnik budżetowy wspierający zarządzanie domowymi finansami. Jego autorką jest Dominika Nawrocka, założycielka organizacji Kobieta i Pieniądze. Dlaczego połączyliśmy temat niemarnowania żywności i pieniędzy? Są one bliskie konsumentom i nierozerwalnie ze sobą związane. Kiedy kupujemy za dużo żywności, zwłaszcza w sposób nieplanowany, wydajemy pieniądze, które później niestety często lądują w koszu. To strata dla naszych portfeli, ale również dla środowiska.

Według badania Netto dot. niemarnowania żywności, ile pieniędzy dosłownie ląduje w śmietnikach gdy wpada do nich żywność, której nie zjemy? Blisko 8 na 10 osób nie przelicza na złotówki wyrzucanych produktów spożywczych. Zgodnie z danymi PROM , jest to około 50 zł tygodniowo w każdym gospodarstwie domowym.

Odsłona kampanii Nie zmarnuj świąt we współpracy z Jagną Niedzielską to już kolejny projekt Netto mający na celu ograniczenie negatywnego wpływu działalności człowieka na otoczenie. Wcześniej w tym roku duński detalista informował o ograniczeniu emisji CO2 i redukowaniu strat żywności w łańcuchu dostaw dzięki zastosowaniu usług poolingowych. Od listopada bieżącego roku sieć nie prowadzi także sprzedaży jaj z chowu klatkowego. Netto podkreśla, że szczególna troska o środowisko naturalne wynika ze skandynawskich korzeni sieci.tagi: Netto , Jagna Niedzielska , zapobieganie marnowania żywności , święta , rynek spożywczy , sieci handlowe , sprzedaż , handel , konsument ,