Wiadomości

Rząd zapowiedział wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej

Czwartek, 25 listopada 2021
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił tarczę antyinflacyjną, która zakłada obniżkę akcyzy na paliwo, obniżkę podatku VAT na gaz i energię elektryczną oraz dodatek osłonowy dla 5 mln gospodarstw domowych.
Premier wskazał na trzy główne obszary wprowadzania tarczy antyinflacyjnej, które najbardziej uderzają w Polaków: obszar cen paliw, obszar cen energii oraz obszar cen żywności.

Zapowiedziana tarcza antyinflacyjna składa się z sześciu elementów:
  • Obniżka cen paliw silnikowych
  • Obniżka cen gazu
  • 0% akcyzy na energię elektryczną
  • Obniżka cen energii elektrycznej
  • Obniżenie kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych
  • Oszczędności w administracji i w budżecie
Obniżka cen paliw

Obniżka akcyzy do minimalnego dozwolonego poziomu. Od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrożona zostanie obniżka cen paliw. Po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Po drugie, od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r., też na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Wdrożone zostaną także rozwiązania dotyczące opłaty emisyjnej, które zakładają zwolnienie z opłaty emisyjnej na pięć miesięcy.

Obniżka stawek VAT

Premier zapowiedział także obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23 proc. na 8 proc. oraz 0 proc. akcyzy na energię elektryczną i VAT obniżony z 23 proc. do 5 proc. Nowe stawki mają obowiązywać od stycznia do marca.

Tarcza zakłada również obniżenie kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych – poprzez dodatek branżowy od 400 do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarka domowego.
Ostatni element tarczy antyinflacyjnej zakłada oszczędności w administracji i w budżecie



tagi: tarcza antyinflacyjna , paliwa , podatki , inflacja , gospodarka , ekonomia , finanse ,