Drogeria

Stop bakteriom – czysta łazienka

Środa, 11 sierpnia 2021 Autor: Anna Pańczyk,
Łazienka jest pomieszczeniem, które wymaga szczególnej dbałości o czystość. Jednak dzięki regularnym porządkom oraz specjalistycznym preparatom jest to łatwiejsze i przyjemniejsze. Przydadzą się środki usuwające osady z mydła i kamień, płyny wirusobójcze oraz bakteriobójcze do toalety, a także produkty do czyszczenia luster i szyb oraz wszelkie odświeżacze powietrza. A to nie koniec listy! Robimy przegląd produktów stworzonych do dbania o łazienkę.
Do porządków w łazience najlepiej podchodzić kompleksowo. Dzięki temu nie pominiemy żadnego ważnego etapu. Udrażnianie odpływów, wyczyszczenie zacieków i kamienia, dezynfekcja WC – połączenie tych kroków wykonywanych regularnie z pewnością utrzyma łazienkę w idealnej czystości!

Dane paragonowe

Jak donosi CMR, sprzedaż wartościowa środków czystości w sklepach małoformatowych w okresie styczeń-marzec 2021 r. odnotowała ponad 7% spadek w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Jak wyjaśnia Ewa Bekier, ekspertka instytutu: „Przyczyną tegorocznego spadku jest znaczny wzrost sprzedaży tej kategorii w pierwszych miesiącach pandemii, kiedy konsumenci robili zakupy na zapas”.

Środki czystości obecne są w zdecydowanej większości sklepów do 300 mkw. – konsumenci mogą znaleźć je w 7 na 10 placówek tego formatu. Przed klientami stoi także duży wybór środków czystości – wybierać mogą średnio spośród 8 różnych produktów, wśród których możemy wyróżnić preparaty specjalistyczne np. granulki do udrażniania rur, uniwersalne jak płyn do mycia podłogi oraz mleczka i proszki czyszczące. Ekspertka z CMR szczególną uwagę zwraca na środki ekologiczne, które dzięki zastosowaniu naturalnych składników nie tylko skutecznie usuwają zanieczyszczenia, ale są również przyjazne środowisku (np. seria Cif Nature czy Kret Bio) lub ich opakowania pochodzą z recyklingu (np. produkty Ajax).

Podobnie jak w przypadku środków czystości, także kategoria produktów do toalet odnotowała w pierwszym kwartale 2021 r. spadek wartości sprzedaży – o ponad 12%. Dostępność pozycji takich jak kostki do WC, płyny oraz mleczka jest nieco mniejsza – konsumenci mogą znaleźć je w 60% placówek małego formatu, a wybór ogranicza się do 7 wariantów na sklep. „Według danych CMR do najważniejszych producentów zaliczają się Unilever z marką Domestos oraz Henkel z produktami Bref. Tak jak w przypadku poprzedniej kategorii, również wśród środków do toalet możemy znaleźć produkty przyjazne środowisku, które oprócz zapewnienia czystości są łatwo biodegradowalne. Do takich środków możemy zaliczyć m.in. produkty Bref Pro Nature oraz Kret Bio” – dodaje Ewa Bekier.

Produktami, które także trafiają do koszyków zakupowych Polaków podczas porządków są odświeżacze powietrza. Jest to kategoria, która w okresie styczeń-marzec 2021 r. w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. odnotowała niewielki wzrost wartości sprzedaży. Produkty z tej kategorii możemy zakupić w 4 na 10 sklepów małego formatu, a wybór opiewa na 5 różnych wariantów. „Wśród najważniejszych producentów można wymienić Pol-Hun z marką General Fresh, Reckitt Benckiser odpowiadający za Air Wick oraz SC Johnson z produktami Glade” – wylicza ekspertka z CMR.

Porządki w łazience od A do Z

Podczas sprzątania łazienki najważniejszym etapem jest dokładna dezynfekcja. Pomieszczenie to jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów zatem warto do tego obowiązku przystępować zadaniowo, aby niczego nie pominąć. Poza dezynfekcją warto poświęcić nieco czasu na oczyszczenie wszelkich odpływów i syfonów oraz pozbycie się osadów z wody lub mydła i kamienia – na tym etapie szczególnie ważna jest regularność. Jednak podstawą porządków jest odpowiedni plan.

Krok 1 – Wielkie pranie

Porządki rozpoczynamy od umieszczenia wszelkich dywaników i ręczników w pralce. Pranie takich tworzyw najkorzystniej jest wykonywać w wyższej niż w przypadku ubrań temperaturze, aby mieć pewność, że usuniemy wszelkie bakterie i drobnoustroje, które w wilgotnym środowisku znajdują doskonałe miejsce bytowania. Ręczniki najczęściej zaleca się prać w temperaturze 60°C, jednak warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Dodatkowym wsparciem mogą okazać się środki dezynfekujące do prania, dzięki którym pozbędziemy się wszelkich bakterii i wirusów z materiałów w niższych temperaturach.

Krok 2 – Udrażnianie odpływów

Regularność porządków łazienkowych jest szczególnie ważna w przypadku wszelkich odpływów, które wymagają systematycznego sprzątania. Zaniedbanie tego etapu może przysporzyć wielu kłopotów, jak zatkane rury czy nieprzyjemny zapach, który najczęściej występuje właśnie wskutek nagromadzenia się bakterii w odpływach. W tym przypadku wykorzystać możemy specjalistyczny środek do udrażniania rur, który dzięki skoncentrowanej formule działa bakterio- i grzybobójczo, a także rozpuszcza odpady, które mogą zalegać w odpływie. Jako substytut tego typu detergentów wykorzystać możemy sodę oczyszczoną, którą należy wsypać do opływów oraz zalać octem spirytusowym – dzięki temu połączeniu wskutek reakcji chemicznej soda zacznie się pienić. Taką mieszankę pozostawiamy na około 30 minut, podczas których usuwany zostaje osad i wszelkie zanieczyszczenia. Po tym czasie do odpływu wlewamy gorącą wodę.

Krok 3 – Uporczywe zacieki

Jednym z mniej przyjemnych etapów porządków w łazience jest czyszczenie zacieków powstałych wskutek wysuszenia się wody, pozostałości mydła oraz kamienia. Skupiska tego osadu najczęściej występują w umywalce, pod prysznicem bądź w wannie, ale także na muszli klozetowej. Wyglądają nieestetycznie, a zaniedbane mogą przysporzyć wiele problemów podczas porządków.

Podczas czyszczenia kabiny prysznicowej lub wanny możemy postawić na silne detergenty specjalistyczne. Producenci takich środków przeważnie zalecają spryskanie powierzchni z uporczywymi zaciekami lub kamieniem i pozostawienie środka na jakiś czas – to wtedy składniki mogą aktywnie działać. Dzięki temu, po określonym czasie wszelkie uporczywe osady powinny zniknąć po przetarciu powierzchni ścierką.

Na tym etapie możemy posłużyć się także naturalnymi detergentami, które bez problemu stworzymy samodzielnie w domu. W przypadku osadów warto postawić na mieszankę wody z octem (wśród domowych receptur występują różne proporcje tych składników jak 1:1 czy 1:4). Ocet ma wiele właściwości, które doskonale sprawdzają się podczas porządków – usuwa bakterie, zarazki i grzyby, a także właśnie osad z kamienia – a wszystko to za sprawą zawartego w nim kwasu. Zatem sprawdzi się on również do czyszczenia fug w łazience. Warto jednak pamiętać, aby podczas porządków zrezygnować z wykorzystania octu w przypadku powierzchni wykonanych z naturalnego kamienia jak granit czy marmur. Poza tym nie możemy zapomnieć o rękawiczkach, ponieważ ocet działa drażniąco na skórę.

Krok 4 – Czysta toaleta

Zarówno detergenty specjalistyczne, jak i woda z octem sprawdzą się także podczas dokładnego czyszczenia muszli klozetowej. W jej obrębie gromadzić mogą się bakterie i zarazki, ale także tworzyć zacieki. Całą muszlę, włącznie z deską klozetową pryskamy odpowiednim środkiem. Po tym wystarczy przetrzeć powierzchnie. Po umyciu całego WC warto do wnętrza muszli zaaplikować płyn do WC, który pozostawiony na minimum 30 minut dokładnie zdezynfekuje muszlę od środka. Po tym etapie możemy pozwolić sobie na kostki lub zawieszki do WC. Przy wyborze ogranicza nas jedynie wyobraźnia, ponieważ producenci oferują coraz bardziej innowacyjne rozwiązania – aplikowane bezdotykowo żelowe paski, kostki umieszczane wewnątrz spłuczki, zawieszki pieniące lub barwiące wodę, a do tego olbrzymi wybór kolorystyczny oraz zapachowy.

Krok 5 – Zapachy i odświeżacze

Zwieńczeniem porządków łazienkowych są odświeżacze powietrza bądź zapachy, które odświeżą całe pomieszczenie. W tej kategorii wybór jest imponujący – w ofertach producentów znajdziemy zarówno tradycyjne i automatyczne spraye, jak i dyskretne mini odświeżacze oraz dekoracyjne produkty żelowe i olejki. Poza formą odświeżacza możemy także wybierać spośród mnóstwa zapachów – od egzotycznych, poprzez kwiatowe czy owocowe, aż po uniwersalne rozwiązania. Jest z czego wybierać.

Porządki w łazience mogą być przyjemnością! Odpowiednie środki czystości większość pracy wykonają za nas. Wystarczy regularność. Konsumenci podczas porządków mogą poszukiwać produktów specjalistycznych – przeznaczonych do różnych powierzchni i gramatur, ale także wszelkich akcesoriów i odświeżaczy, które warto umieścić w bliskim sąsiedztwie chemii.

Anna Pańczyk
Redaktor

tagi: czysta łazienka , bakterie , pielęgnacja , środki czyszczące , drogeria , produkty do pielęgnacji ,