Kategorie produktów

Wielkie pranie – proszki, płyny, kapsułki i innowacje

Piątek, 09 lipca 2021 Autor: Anna Pańczyk, HURT & DETAL Nr 07/185. Lipiec 2021
Jak dbać o ubrania i tkaniny? Przede wszystkim korzystając ze specjalistycznych środków do prania. Zapewnią one nie tylko czystość i świeżość naszej garderoby, ale też uchronią przed zniszczeniami, utratą koloru czy kształtu. A co proponują producenci? Płyny, proszki, kapsułki, żele do prania, a także środki do płukania czy odplamiacze i chusteczki zapobiegające farbowaniu.
Pranie stało się rutynowym obowiązkiem w wielu polskich domach. Dlatego też często nie zwracamy uwagi na najważniejsze zasady, które nim rządzą. Segregowanie ubrań, odpowiednio dobrana temperatura prania i ilość detergentu to podstawy. Do tego dochodzi jeszcze wybór produktów – a tych nie brakuje na półkach sklepowych.

Vademecum prania

Pranie to obowiązek wykonywany niemalże codziennie w większości polskich domów. Z tego względu najczęściej podchodzimy do niego w sposób rutynowy. Sięgamy po produkty, którym ufamy, ustawiamy temperaturę i voilà! Zrobione.

Często jednak podczas prania ubrań w pralce popełniamy szereg błędów. Pierwszą sprawą jest już samo przygotowanie odzieży. Przed włożeniem ubrań do pralki najkorzystniej jest zapiąć wszystkie guziki i zasunąć suwaki. Dzięki temu zniwelujemy ryzyko uszkodzenia pozostałych tkanin.

Kolejną kwestią jest segregowanie odzieży, która wyląduje w pralce. Nie chodzi tutaj jedynie o kolor, ale także materiał, z którego jest wykonana. Ważne jest też dobranie odpowiedniej temperatury. Warto poświęcić chwilę, aby rzeczywiście dostosować tryb prania do materiałów – czasem lepiej zastosować wyższą temperaturę, chociażby w przypadku ręczników czy pościeli lub innych rzeczy, z których chcemy usunąć drobnoustroje oraz roztocza z domowego kurzu – dzięki temu uzyskamy możliwie higieniczną czystość, a tym samym zniwelujemy ryzyko alergii.

Podczas prania istotne jest także używanie odpowiedniej ilości proszku lub płynu. Na opakowaniach producenci zaznaczają ile produktu należy użyć w zależności od np. stopnia zabrudzenia. Niedostosowana do prania, zbyt duża ilość proszku wcale nie sprawi, że ubrania będą czystsze. Za to może wywoływać alergie, a także osadzać się w pralce przyczyniając się do jej szybszego zużycia.

Pranie od sklepowej półki

Produkty do prania są obecne na półkach w większości polskich sklepów. Zgodnie z danymi CMR, konsumenci znajdą je w 3/4 sklepów małego formatu do 300 mkw. i będą mogli wybierać tam spośród średnio 8-9 różnych produktów. Najczęściej do koszyków zakupowych trafiają proszki do prania, które w okresie styczeń-marzec 2021 odpowiadały za ponad połowę wartości sprzedaży kategorii. Natomiast kapsułki, a także płyny i żele do prania w analizowanym czasie uzyskały ponad 20% udziałów w wartości sprzedaży.

Jak donosi CMR, pierwszy kwartał 2021 roku w kategorii środków do prania zakończył się z Procter & Gamble (marki Vizir oraz Ariel) na pozycji lidera. Na drugim miejscu znalazł się Henkel (marki Persil, Perwoll oraz E), a na trzecim – Reckitt Benckiser (marki Bryza, Dosia oraz Calgon).

Nie bez znaczenia na rynku pozostają także produkty specjalistyczne, w tym hipoalergiczne czy dezynfekujące środki do prania. Te pierwsze doskonale sprawdzą się nie tylko wśród alergików, ale także najmłodszych (stosowanie takich środków jest zalecane do 1. roku życia). Natomiast specjalistyczne środki do prania o działaniu dezynfekującym pozwolą zlikwidować bakterie, wirusy i grzyby już w 40°C.

Nieocenione wsparcie

Poza podstawowymi produktami piorącymi, pod ręką warto posiadać także detergenty pomocnicze. Jednym z nich jest płyn do płukania tkanin, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie prania. „Według danych CMR produkty zmiękczające, które dodatkowo nadają przyjemny zapach możemy zakupić w 2/3 wszystkich placówek małoformatowych do 300 mkw. W pierwszym kwartale 2021 roku w takich sklepach klient mógł wybierać spośród 6 różnych wariantów” – wylicza ekspertka instytutu. Zgodnie z danymi CMR, liderem w kategorii w okresie styczeń-marzec 2021 r. był Procter & Gamble z marką Lenor, natomiast tuż za nim znalazł się Henkel (marki Silan oraz E).

Dodatkowymi pomocnikami prania są także wszelkiego rodzaju środki odplamiające oraz wybielacze. Jak wskazują dane CMR, produkty te dostępne są w połowie sklepów małego formatu, których klienci mogą wybierać spośród 3 różnych wariantów. Środki odplamiające wnikają w strukturę tkaniny wywabiając plamy zatem sprawdzą się w przypadku uporczywych zabrudzeń na kolorowych materiałach. Wybielacz natomiast jest najlepszym środkiem do utrzymania białych materiałów w idealnej kondycji. Jednak mimo wszystko, w przypadku obydwu preparatów najpierw należy zapoznać się z metką danego ubrania, wiele spośród materiałów może ulec uszkodzeniu w kontakcie z silnymi detergentami.

Warto do każdego prania podchodzić indywidualnie i przestać traktować je jako codzienną rutynę. Dzięki temu unikniemy wielu błędów popełnianych w wyniku pośpiechu. Posegregowane i odpowiednio przygotowane ubrania w połączeniu ze sprawdzonymi preparatami to gwarantowany sukces, czyli materiały nieskazitelnie czyste oraz wyglądające jak nowe po każdym praniu.

Anna Pańczyk
Redaktor
tagi: środki do prania , proszki , płyny , kapsułki , innowacje , środki czyszczące , drogeria , sprzedaż , handel , konsument , rynek FMCG ,