Wiadomości

OneDayMore wdraża rozwiązania przyjazne planecie

Poniedziałek, 28 czerwca 2021
W odpowiedzi na rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące etycznej i przyjaznej środowisku produkcji, OneDayMore wytycza kierunek rozwoju firmy na najbliższe lata, zapowiadając realizowanie celów ograniczających ślad środowiskowy na kilku poziomach, poczynając od poszukiwania opakowań bardziej przyjaznych środowisku, po tworzenie niskoemisyjnych roślinnych zamienników mięsa w nowym, dedykowanym produkcji zakładzie w Panattoni Park Poznań West Gate.
Nasze codzienne wybory wpływają na naturę – zarówno w przypadku pojedynczych osób, jak i biznesów. Rosnąca wrażliwość na problemy klimatyczne przekłada się na decyzje zakupowe konsumentów i oczekiwania wobec przemysłu spożywczego, które stają się coraz bardziej wymagające – tak w kategoriach bezpieczeństwa, jak i kwestii ochrony środowiska. To z kolei rzutuje na ogromny potencjał rozwoju produkcji zrównoważonej. Wg najnowszego raportu, przygotowanego przez Accenture i ASAP w czerwcu br., wynika, że transformacja rośnie w siłę – aż 75 proc. Polaków jest zainteresowanych kupowaniem produktów z rolnictwa zrównoważonego, a 73 proc. jest gotowa za nie zapłacić nawet 20% więcej, mimo galopującej obecnie inflacji.

W ramach realizowania zobowiązań wobec środowiska OneDayMore decyduje się na produkcję roślinnych zamienników mięsa w nowym zakładzie, który budowany jest w standardzie Panatonni, zgodnie z najwyższymi normami zrównoważonego budownictwa i będzie certyfikowany w systemie BREEAM.

- Zauważalny zwrot w kierunku eko-rozwiązań to nie tylko przejaw chwilowego trendu czy dobry nawyk, ale post-covidowa konieczność dbania o środowisko. Nie można zapominać o tym także w biznesie. I choć wybieranie rozwiązań w zgodzie z naturą może początkowo wydać się kosztowne, to w szerszej perspektywie to znaczący krok w kierunku zabezpieczenia zasobów niezbędnych dla przyszłych pokoleń oraz inwestycja w wizerunek firmy. – wskazuje Dariusz Haraj, CEO OneDayMore.

Prace nad obiektem, w którym produkowane będą roślinne zamienniki mięsa OneDayMore, są już na finiszu, zakład zostanie oddany do użytku jesienią br. W inwestycji szczególny nacisk położono na optymalne wykorzystane metrów kwadratowych. Zarówno w strefie biurowej, jak i produkcyjnej (częściowo), zastosowane zostaną systemy optymalizujące zużycie wody, ciepła i energii, a także szereg rozwiązań dla dobrostanu pracowników – od odpowiedniej akustyki i oświetlenia części biurowych, przez strefy zielone. Przestrzeń biurowa zagospodarowana zostanie meblami z drewna pochodzącego z certyfikowanego lasu z odpowiednią gospodarką przyjazną środowisku, korzystną ekonomicznie i społecznie. Aby zachęcić pracowników do ograniczania spożycia wody butelkowanej, zamontowana zostanie bateria filtrująca do trzech rodzajów wody pitnej (niegazowanej, lekko gazowanej i niegazowanej).

- Wychodzę z założenia, że przestrzeń biurowa powinna promować zdrowe nawyki w trosce o fizyczny i psychiczny dobrostan pracowników. Jest to szczególnie ważne po długim czasie izolacji i pracy zdalnej, do której zmusiła nas epidemia. Bardzo zależy mi na tym, by pracownicy biurowi i produkcji odczuli, że ich miejsce pracy stwarza przestrzeń, która wspiera ich w codziennych obowiązkach. – dodaje Dariusz Haraj, CEO OneDayMore.

Poza oczywistą kwestia, jaką jest niska emisyjność produkcji roślinnych zamienników mięsa w stosunku do ich mięsnych odpowiedników, warto zwrócić uwagę na fakt, że opakowania Roślinnych Burgerów, Mielonego, Kiełbasek i Klopsików OneDayMore będą przyjazne środowisku. Ich składowymi będą dwa, łatwe w segregacji, komponenty – papierowa tacka oraz folia. Poza nową, pro-środowiskową inwestycją, firma dokonuje też ewaluacji swoich bieżących działań, podejmując kroki w kierunku udoskonalenia tub, w których sprzedawane są musli, granole i owsianki. Projekt jest w toku, konsumenci mogą się spodziewać udoskonalonych, odpowiedzialnych opakowań w pierwszym kwartale 2022 roku. W planach jest także utworzenie nowej linii technologicznej, pozwalającej na zapakowanie produktów w kompostowalne torebki.

- Przeważająca ilość opakowań na świecie produkowana jest przez branżę spożywczą. Odpowiedzialność producentów żywności w tym zakresie znacznie się rozszerza. Projektujemy innowacyjne rozwiązania i modyfikujemy te istniejące, aby sprostać wyzwaniom w zakresie rewolucji w dziedzinie zasobów naturalnych. – podsumowuje Dariusz Haraj, CEO OneDayMore.



tagi: OneDayMore , rozwiązania przyjazne planecie , etyka , produkcja , roślinne zamienniki mięsa , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG ,