Najważniejszym składnikiem mięsa jest białko, niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu ludzkiego. Białko jest jednym ze składników budulcowych kości, mięśni, skóry, krwi i wszystkich tkanek naszego ciała. Z punku widzenia żywienia człowieka, najistotniejsze jest, aby białko dostarczane w pokarmie charakteryzowało się najwyższą jakością, czyli odpowiednią zawartością aminokwasów – podstawowych cegiełek budujących białka. Mięso zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Spożywanie białka w zbyt małych ilościach lub o niskiej jakości powoduje zwiększenie podatności na choroby.
Tłuszcze to kolejny ważny składnik mięsa. Tłuszcz w organizmie jest niezbędny do regulacji temperatury ciała, służy również jako warstwa izolacyjna. Tłuszcze są również wykorzystywane w transporcie i wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Oprócz tego, tłuszcze są jedynym źródłem kwasu linolenowego niezbędnego dla utrzymania zdrowej skóry człowieka. Ważne jest, by ilość spożywanego w mięsie tłuszczu była nie większa niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy.
Warto jeść mięso również dlatego, że zawiera witaminy i składniki mineralne, przede wszystkim dobrze przyswajalne żelazo, cynk i miedź. W mięsie dostępne są również w dużych ilościach witaminy z grupy B, szczególnie kwas pantotenowy. Jak również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D i częściowo E.
„Produkty naszej firmy doskonale spełniają zadanie dostarczania organizmowi niezbędnych składników odżywczych” – zapewnia Elżbieta Czajkowska, szef działu marketingu - Zakład Przetwórstwa Mięsa PEKLIMAR. W ofercie firmy szczególnie popularne są wędzonki. Szynki i polędwice - zaliczane do tej grupy - ze względu na niewielką ilość tłuszczu i smak to produkty, po które klienci sięgają najchętniej. Wędliny spożywane na kanapkach i w potrawach gotowanych są jednym z podstawowych składników codziennej diety. Ci, którym zależy na diecie bogatszej w wysokokaloryczne tłuszcze mogą sięgnąć po boczki, karczki i balerony.
Coraz większą popularnością wśród produktów firmy, cieszą się Peklimarki – parówki przeznaczone dla osób dbających o zachowanie w diecie odpowiednich proporcji między odżywczymi składnikami i oczekujących od produktów dodatkowych wartości zdrowotnych. W Peklimarkach jest nią np. duża zawartość błonnika wspomagającego procesy trawienne. Lekkie Peklimarki są szczególnie lubiane przez najmłodszych, w których dietetyczne gusta - jak wiadomo - jest czasem niezwykle trudno trafić…
Po wyroby Peklimaru mogą również sięgnąć klienci poszukujący produktów mięsnych niezbędnych do codziennego gotowania. Mięso mielone i garmażeryjne to podstawa wielu tradycyjnych potraw przygotowywanych przez polskie gospodynie, jak na przykład kotlety mielone czy gołąbki.
„Zwracamy szczególna uwagę na to, by nasze produkty w procesie wytwórczym nie traciły na wartościach odżywczych, a wręcz przeciwnie - zyskiwały je. Z tego względu staramy się minimalizować ilość dodatkowych składników i wszędzie, gdzie to możliwe używać tradycyjnych, wypróbowanych przypraw i dodatków nadających naszym wędlinom niepowtarzalny smak” – wyjaśnia Elżbieta Czajkowska. Dodaje, że wędliny z grupy Soplicowo, które wprowadzono na rynek około roku temu, udowodniły słuszność tych założeń. Trafiły, bowiem w gusta najbardziej wymagających klientów, którzy poszukują wyrobów zdrowych, produkowanych w niewielkich ilościach przy zastosowaniu tradycyjnych, czasem wręcz archaicznych procesów masarskich. Wędliny z Soplicowa wielokrotnie nagradzane i wyróżniane zaskarbiły już sobie serca i podniebienia niejednego konsumenta.
„Dla tych, którzy stosują mięso w codziennej diecie i jednocześnie poszukują kompromisu między ceną i jakością, firma przygotowała bogatą ofertę kiełbas i wyrobów podrobowych – na pewno każdy znajdzie w niej coś, co zaspokoi jego apetyt na pełnowartościowy i smaczny posiłek mięsny” – zapewnia Elżbieta Czajkowska.
Szeroki asortyment mięs oferuje PKM Duda S.A. W ostatnim roku Golonka przednia w siatce tej firmy otrzymała Złoty medal Polagra Ford, co świadczy o wysokiej jakości produktu. W ofercie firmy znajdziemy wieprzowinę, wołowinę, podroby, wędliny surowe, tzw. mięso kulinarne a nawet dziczyznę.
„Jako konsument jestem przekonana, iż uwzględnianie w swoich jadłospisach mięsa jest niezbędne aby zagwarantować sobie i swoim bliskim właściwą do funkcjonowania dietę. Naukowcy niejednokrotnie w swoich publikacjach dawali dowody na pozytywne znaczenie mięsa w diecie wyznaczając i bilansując dzienne zapotrzebowanie na energię. Ludzie począwszy od czasów „mamucich” polowali na zwierzęta i mięso było nieodzownym „niezbędnikiem” w menu” – mówi Halina Osińska, dyrektor sprzedaży PKM Duda S.A.
Polacy lubią mięso. Jak informuje Andrzej Pawelczak, dyrektor ds. PR Animex Sp. z o.o. - konsumpcja wynosi ok. 72 kg rocznie na mieszkańca. „Średni” Polak przeznacza tygodniowo na żywność 100-200 złotych, z czego 50-70 złotych na mięso i wyroby mięsne. Według niego, najbardziej popularnym produktem mięsnym są tradycyjne kiełbasy typy: polska, śląska, czy tzw. kiełbasa grillowa, spożywana przez ok. 80% polskich konsumentów. Na drugim miejscu lubimy najbardziej parówki - w tym popularne hot-dogi – ok. 65% konsumentów. Trzecia pozycja – ok. 60% - to szynki i to zarówno w formie wędzonej jak i gotowanej, czy konserwowej. Około 40% ankietowanych to konsumenci mielonek i tzw. wyrobów podrobowych takich jak salceson czy wątrobianka – dodaje Andrzej Pawelczak.
Produkty mięsne Grupy Animex od kilkudziesięciu lat są sprzedawana w kraju i zagranicą. Główne marki to Krakus, Morliny, Morlinki, Berlinki, Yano, PEK, Tygryski, oraz marki lokalne: Constar, Agryf, Mazury, Suwalskie Zakłady Drobiarskie, Ekodrob, Animex Południe. Krakus to „wędliny takie, jak przed laty”. Yano to mięso, wędliny i potrawy drobiowe, w tym gotowe dania. PEK to smak, który pokochała Anglia - tradycyjne produkty mięsne w puszkach, takie jak Luncheon Meat i Chopped Pork, które dostępne są również w Polsce. Tygryski natomiast to pasiaste paróweczki dla najmłodszych. Od niedawna dzieci mogą również spróbować paszteciku kremowego i pasty z szynki.
Jako ciekawostkę można podać, że cztery zakłady Grupy Animex znalazły się na liście zakładów mięsnych, które spełniają wszystkie warunki konieczne do przeprowadzania uboju zgodnie z zasadami religii islamu - Halal.
Na pytanie: jakie wyroby wędliniarskie cieszą się największą popularnością wśród Państwa klientów? - Konrad Kawelczyk, Specjalista ds. promocji w firmie PPHU „DUDA-BIS” Sp. z o.o. odpowiada - „Powrót do przeszłości. Tak najogólniej można nazwać tendencję dominującą wśród naszych konsumentów, a ściślej, wśród ich upodobań smakowych. Coraz większą popularnością cieszą się właśnie tradycyjne, produkowane według starych receptur, sprawdzone od pokoleń wyroby. Nierzadko nazwa samego produktu jest już jakimś wyznacznikiem i charakterystyką produktu, jak to jest w przypadku szynki naturalnej bez fosforanów, szynki z listkiem laurowym, kiełbasy po staropolsku, kiełbasy swojskiej, wiejskiej, grupy produktów pieczonych domowych (schab, karczek, boczek, cielęcina). Te produkty są teraz „na topie”.
Spora grupa klientów pyta też o wyroby bardzo oryginalne, inne od tych, które są na rynku, dlatego w naszej ofercie znajdują się też takie produkty jak kindziuk, kiełbasa z hiszpańskim temperamentem czyli słynne chorizo, niecodzienne parówki z borowikiem, wysublimowany w smaku pasztet ze śliwkami, czy jagnięcina pieczona. Oczywiście amatorów naszych pasztetowych szukać nie trzeba. Prawdziwym przebojem są pasztetowa firmowa, pasztetowa drobiowa. Zostały one zresztą wyróżnione przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Dzielnie trzymają się tez pozostałe pasztetowe – pieczarkowa, ogórkowa, ziołowa, cebulowa, pomidorowa” - dodaje Konrad Kawelczyk.
„Mięso jako element diety może być podawane w najprzeróżniejszych postaciach. Wraz z modą na zdrowe odżywianie coraz więcej konsumentów zdaje sobie sprawę, że umiejętnie stosowana dieta z zawartością mięsa jest gwarantem zdrowia i dobrego samopoczucia, które są niezbędne dla właściwego funkcjonowania organizmu człowieka” – podsumowuje Elżbieta Czajkowska, szef działu marketingu Zakład Przetwórstwa Mięsa PEKLIMAR.
tagi: mięso , wędliny , duda ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...