Technologia

Światłowodowe systemy laserowe Videojet 7340 i 7440 z najmniejszą na świecie głowicą znakującą

Środa, 12 lutego 2020
Videojet Technologies, światowy lider w dziedzinie rozwiązań do kodowania, znakowania i drukowania, wprowadza na rynek laserów światłowodowych nowość - pierwsze systemy znakowania laserowego Videojet® 7340 i 7440 z najmniejszą na świecie laserową głowicą znakującą Lightfoot™.
Systemy 7340 (o mocy 20 W) i 7440 (o mocy 30 W), dzięki wyposażeniu w nowe rozwiązania umożliwiające prostą integrację a także są łatwe w użyciu. Zostały zaprojektowane w oparciu o 30-letnie doświadczenie firmy Videojet na rynku rozwiązań laserowych. Kompaktowe rozmiary, to odpowiedź na zapotrzebowanie firm dysponujących niewielką ilością miejsca – przedsiębiorstw pakujących na zlecenie, producentów OEM z branży artykułów konsumenckich, podmiotów znakujących części, a także przemysłu farmaceutycznego, gdzie do ograniczeń przestrzennych dochodzi także potrzeba uproszczonej integracji i przeprowadzania szybkich oraz częstych zmian produkcyjnych.

Laserowa głowica znakująca Lightfoot, to małe i lekkie urządzeni, które zostało opracowane specjalnie pod kątem uzyskania klasy ochrony IP69k. Może bez dodatkowych osłon pracować w trudnych warunkach, a pod względem gabarytów jest zbliżona do głowic Videojet opartych na technologii atramentowego druku ciągłego. Co ważne — waży mniej niż 1 kg (2,2 funta) i mierzy 205,0 mm (8,07 cala). To oznacza, że do jej montażu wystarcza mniejsza liczba wsporników, co przekłada się na szybszą konfigurację i zmianę pozycji oraz większą elastyczność instalacji. Przy średnicy wynoszącej tylko 41,3 mm (1,60 cala) można umieścić ją w praktycznie dowolnym, nawet niewielkich rozmiarów pomieszczeniu na linii produkcyjnej, a także uzyskać optymalne parametry ostrości oraz gęstości mocy bez ustępstw w zakresie jakości druku.

W modelach 7340 i 7440 zastosowano te same sprawdzone technologie, które trafiły do wcześniejszych laserów światłowodowych Videojet. Dzięki temu mogą one w ciągu sekundy umieścić nawet 2000 znaków na różnych podłożach opakowań o wysokiej gęstości wykonanych z takich materiałów, jak metal, tworzywo sztuczne i folia. Nie odbywa się to kosztem jakości, czasu ani długości kodów.

Lasery światłowodowe 7340 i 7440 są dodatkowo wyposażone w mechanizm znajdowania ogniskowej z wiązką pilotową. Rozwiązanie umożliwia łatwiejsze, szybsze i precyzyjniejsze ustawienie ogniskowej w trakcie instalacji. Przydatne jest również w przypadku częstych zmian na linii produkcyjne. Nowość wykorzystująca triangulację dwóch wiązek i pozwala ustalić, czy wiązka pilotowa jest zogniskowana prawidłowo oraz czy laser będzie znakować z najwyższą jakością. Taka opcja pozwala operatorom na zrezygnowanie z kłopotliwej regulacji za pomocą narzędzi pomiarowych.

„Spodziewamy się, że przełomowe technologie, dzięki którym nowa głowica Lightfoot jest najmniejszym i najlżejszym z rozwiązań dostępnych na rynku, przełożą się na zwiększenie zakresu dostępnych możliwości stosowania” — powiedział Sascha Ammesdoerfer, kierownik jednostki organizacyjnej ds. znakowania laserowego w firmie Videojet Technologies. „Klasa ochrony IP69k pozwala bez problemu wykorzystywać tę głowicę znakującą w trudnych warunkach, a wbudowany mechanizm z wiązką pilotową umożliwia szybsze, łatwiejsze i bezbłędne ustawienie ostrości przy instalacji i zmianach produktu. Dzięki tym właściwościom lasery światłowodowe Videojet 7340 i 7440 są łatwe w integracji, eksploatacji i serwisowaniu”.

Laserowe systemy światłowodowe Videojet 7340 i 7440 oferują szeroki zakres opcjonalnych funkcji: głowice znakujące 0° i 90°, trzy długości ogniskowej oraz dwie długości przewodu zintegrowanego (3 m i 10 m).

Nabywcy mają także do wyboru różne interfejsy umożliwiające sterowanie laserami światłowodowymi Videojet 7340 i 7440, w tym oprogramowanie Videojet Touch Control Software+ (TCS+). Opracowano je specjalnie z myślą o zdalnym sterowaniu laserami Videojet przy użyciu kontrolera lasera TU430 z kolorowym ekranem dotykowym o przekątnej 10,1 cala lub praktycznie dowolnego urządzenia z przeglądarką inną niż Safari. Alternatywą może być zaawansowany kontroler lasera Videojet z oprogramowaniem CLARiTY™, wyposażony w intuicyjny ekran dotykowy używany także w innych rozwiązaniach Videojet do znakowania i kodowania, co umożliwia prostą obsługę oraz ciągłe wydłużanie i zwiększanie wydajności.

Wprowadzenie na rynek laserowych systemów znakowania Videojet 7340 i 7440 poszerza ofertę laserów światłowodowych firmy Videojet.

Więcej informacji na temat światłowodowych systemów znakowania laserowego Videojet 7340 i 7440 można uzyskać na stronie www.videojet.pl/7340-7440
tagi: światłowodowe systemy laserowe, Videojet 7340 i 7440, Videojet Technologies,