Kategorie produktów

Twoje finanse

Środa, 13 grudnia 2006 HURT & DETAL - Nr 8 (10) / 2006
Co zrobić, kiedy na początku brakuje kapitału? Dla drobnych przedsiębiorców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, jednym z największych problemów jest pozyskanie kapitału na dalszy, dynamiczny rozwój biznesu. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem wydaje się pozyskanie kredytu z banku. Jednak oprócz korzyści, jakie niesie ze sobą ta właśnie forma finansowania, na przedsiębiorców czyha wiele pułapek – jak chociażby te związane z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia kredytu.

W przypadku drobnego biznesu często barierą – w zasadzie całkowicie blokującą realizację pomysłu już na starcie – jest paradoksalnie brak odpowiedniego zaplecza finansowego czy też zbyt krótki okres działania firmy.

W tej sytuacji banki po prostu dmuchają na zimne, chcąc nie tylko zarobić na udzielonym kredycie. Muszą się odpowiednio zabezpieczyć, w sytuacji gdyby przedsiębiorca z jakiś powodów nie mógł spłacić później kredytu.

Dlatego też w tym właśnie cyklu chcemy przybliżyć możliwości, jakie mają przed sobą przedsiębiorcy, dla których brak kapitału staje się coraz większą barierą w prowadzonej działalności gospodarczej.
W kolejnych odcinkach przedstawimy m.in. mechanizmy działania kredytu inwestycyjnego dla małych i średnich przedsiębiorstw, kredytu i pożyczki hipotecznej. Przedsiębiorcy będą więc mogli zapoznać ze sposobami finansowania inwestycji zarówno w środki trwałe, maszyny produkcyjne, czy zakup, rozbudowę, ale również modernizację lokalu na działalność gospodarczą. Oprócz kredytów i pożyczek chcemy też przybliżyć coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców możliwości pozyskania kapitału na rynku publicznym, m.in. poprzez emisję akcji. Jednak to ostatnie rozwiązanie wydaje się być szczególnie ciekawe dla biznesu o nieco większej skali i rozmiarach działania. Pokażemy również, jak skorzystać z leasingu, ale także pożyczek, jakich udzielają wyspecjalizowane fundusze. Tutaj wskazówki mogą być szczególnie pomocne dla drobnego biznesu, zwłaszcza dla osób, które nie mogą się jeszcze pochwalić istotnymi osiągnięciami na polu gospodarczym.

To właśnie rozwiązanie przydatne dla posiadaczy małych firm, którzy rozpoczynając działalność nie mają udokumentowanej wiarygodności kredytowej. Często nie mają żadnego zabezpieczenia majątkowego, a skala ich działalności jest zbyt mała, aby skłonić bank do współpracy. Drobni przedsiębiorcy mogą skorzystać np. z oferty Funduszu Mikro, który oferuje pożyczki na cele związane wyłącznie z prowadzoną działalnością gospodarczą. Chodzi o niewielkie inwestycje – np. zakup maszyn, towarów czy też remont lokalu. Procedury są proste – przedsiębiorca musi wypełnić wniosek oraz przedstawić wpis do ewidencji, NIP i regon. Koszt pożyczki ustalany jest indywidualnie, w zależności od kwoty, okresu, na jaki zostanie przyznana, czy też liczby ewentualnych poręczycieli.
Dalsze informacje w kolejnych numerach pisma.

tagi: finanse , hurt i detal ,