Z rynku FMCG

Finalistka Top Chefa gotowała z Victorią Cymes

Wtorek, 27 lutego 2018
Świeże soki z marchwi jabłek czy selera wzbogacają smakowo nasze codzienne posiłki i warto po nie sięgać nie tylko z powodu zawartości witamin i składników odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego odżywiania. Producent jednodniowych soków Victoria Cymes zaprosił do współpracy finalistkę 5. edycji Top Chefa Sandrę Kotowicz, która przygotowała wyjątkowe przepisy specjalnie dla Victorii Cymes i pokazała, jak innowacyjnie wykorzystać te składniki we współczesnej kuchni.
Utalentowana szefowa kuchni na początku lutego poprowadziła warsztaty kulinarne, zorganizowane przez firmę Victoria Cymes. Ich głównymi bohaterami były świeże soki marchwiowe i marchwiowo-selerowe Cymes z Pojezierza Wałeckiego oraz owoce jabłoni domowej z upraw ekologicznych. W spotkaniu udział wzięli znani blogerzy kulinarni, przedstawiciele mediów oraz Weronika Książkiewicz - ambasadorka marki.

– Jako firma produkująca świeże jednodniowe soki chcieliśmy podzielić się naszą wiedzą i pokazać konsumentom, jak produkty z upraw ekologicznych, wytwarzane tradycyjnymi metodami, mogą urozmaicić nasz jadłospis – mówi Lech Krukowski, prezes firmy Victoria Cymes. – Te kilka godzin wspólnego gotowania z pewnością pogłębiło wiedzę i pokazało, dlaczego warto wybierać naturalne produkty ze sprawdzonych źródeł i od rzetelnych producentów – dodaje.

W ramach spotkania Sandra Kotowicz przeprowadziła niecodzienny pokaz kulinarny. Finalistka piątej edycji programu Top Chef mimo młodego wieku posiada ogromne doświadczenie: pracowała między innymi w kilku restauracjach oznaczonych gwiazdką Michelin, a także w restauracji Gordona Ramseya w Londynie. Odbyła też staż w El Celler de Can Roca, w 2015 roku uznanej za najlepszą restaurację na świecie.

Ekologiczne menu Sandry Kotowicz

Specjalnie na te warsztaty Sandra Kotowicz ułożyła przepisy na wyjątkowe dania, oparte na ekologicznych składnikach. Pod jej czujnym okiem zaproszeni goście przygotowali: sałatkę z kompresowanych ogórków i Granny Smith w soku jabłkowym, karmelizowanego kurczaka z cytrynowym szpinakiem i puree marchwiowo-selerowym oraz jabłkowy pudding z tapioki z miętą i duszoną antonówką w trawie cytrynowej.

Wspólnie gotując i degustując efekty swojej pracy goście zdobywali wiedzę na temat zdrowego stylu życia oraz roli warzyw i owoców w naszej diecie. Przekonali się też, że włączając do naszego jadłospisu naturalne składniki, zyskujemy nie tylko solidną porcję witamin, mikro i makroelementów, ale też odkrywamy zupełnie nowe smaki.

Przepisy autorstwa Sandry Kotowicz, ułożone specjalnie dla Victorii Cymes:

Sałatka z kompresowanych ogórków i Granny Smith w soku jabłkowym
Danie przygotowane z użyciem ekologicznych jabłek

Składniki na 6 porcji:
2 długie ogórki
1,5 jabłka granny smith
1 opakowanie roszponki
30 ml oliwy z oliwek
1 limonka
150 ml świeżo wyciśniętego soku z jabłek ekologicznych

Ogórki pokroić na cienkie plastry. Jabłka pokroić na ćwiartki, wydrążyć środek, cienko pokroić i zamarynować w soku z limonki. Wycisnąć sok z jabłek ekologicznych, zalać nim ogórki i jabłka Granny Smith, po czym kompresować przez minutę przy użyciu pakowarki próżniowej. Całość połączyć z roszponką oraz oliwą z oliwek.

Karmelizowany kurczak z cytrynowym szpinakiem i puree marchwiowo – selerowym
Danie przygotowane z użyciem świeżego soku marchwiowo-selerowego Cymes z Pojezierza Wałeckiego, wytwarzanego tradycyjnymi metodami.

Składniki na 6 porcji:
3 duże filety z kurczaka
2 cytryny
100 g szpinaku baby
4 marchewki
1/2 selera (korzeń)
100 ml soku marchwiowo- selerowego Cymes
1 cebula
100 g masła
50 g miodu
500 ml mleka
Łyżka oleju roślinnego
Pieprz grubo mielony
Sól

Filet z kurczaka oczyścić i wrzucić do zimnego roztworu solnego na około godzinę. Następnie osuszyć, rozgrzać olej roślinny na patelni, doprawić mięso szczyptą soli i pieprzu. Dodać łyżkę miodu do karmelizacji. Smażyć przez kilka minut z każdej strony, następnie piec w piekarniku przez 6-7 minut w temperaturze 180°C.
Szpinak sparzyć w osolonej, wrzącej wodzie i odcedzić. Cebulkę pokroić w drobną kostkę, podsmażyć na maśle, dodać szpinak oraz odrobinę soku z cytryny oraz świeżo startą skórkę. Przyprawić solą i pieprzem. Marchew i seler obrać i pokroić na małe kawałki. Gotować do miękkości w osolonej wodzie, połączonej z mlekiem 50/50. Całość odcedzić, miksować w blenderze dodając soku selerowo – marchwiowego. Po uzyskaniu gładkiej konsystencji dodać łyżkę zimnego masła.

Jabłkowy pudding z tapioki z miętą i duszoną antonówką w trawie cytrynowej
Danie przygotowane z użyciem ekologicznych owoców jabłoni domowej (antonówka i champion)

Składniki na 6 porcji:
600 ml mleka migdałowego
400 ml wody
125 g tapioki
2 sztuki trawy cytrynowej
Pęczek mięty
2 jabłka ekologiczne
50 ml syropu klonowego

Jabłka ekologiczne obrać, pokroić w kostkę i dodać do garnka wraz z rozbitą trawą cytrynową, syropem klonowym i odrobiną wody. Następnie dodać pozostałą ilość wody oraz mleko migdałowe i tapiokę. Gotować na średnim ogniu przez kilkanaście minut, co chwilę mieszając, do uzyskania przezroczystego koloru tapioki. Serwować wystudzone z listkami świeżej mięty.



tagi: Top Chef , Victoria Cymes ,