Kategorie produktów

Wózki widłowe - wynajem

Niedziela, 11 czerwca 2006 HURT & DETAL - Nr 2 (4) / 2006
Jeżeli specyfika działalności firmy wymaga zastosowania wózków widłowych, a firma nie planuje inwestycji w środki trwałe - warto rozważyć ich wynajem. Każdy producent, bądź dealer posiada bowiem ofertę wynajmu tych urządzeń.
Co decyduje o tym, że klient decyduje się na wynajem wózka widłowego? Czy wynajem jest rodzajem „zakupu na próbę”?

- Klient decyduje się na wynajem wózka wówczas, gdy praca jaką wykonuje ma charakter sezonowy lub też chce znać realny koszt utrzymania wózka, który jest w jego użytkowaniu - informuje Rafał Zdunek, specjalista ds. wynajmu w Zeppelin Polska Sp. z o.o. Dodatkowo wózek wynajmowany nie podnosi wartości środków trwałych firmy, stanowiąc koszt. Klient również ma możliwość testu wózka HYSTER, czyli sprawdzenie, czy wózek w tej specyfikacji jest odpowiedni dla danego rodzaju pracy. Klient sam najlepiej zdecyduje, czy wózek który wynajmuje sprawdza się w miejscu jego przeznaczenia, czy też przy zakupie powinien zdecydować się na wózek o innych parametrach (inny udźwig, czy wysokość podnoszenia).

- Według Elizy Świętochowskiej, dyrektora działu wynajmu w firmie STILL Polska Sp. z o.o. - jest wiele powodów dla których klienci decydują się na wynajem wózka widłowego. Po pierwsze - w szczycie sezonu liczba operacji magazynowych niektórych naszych klientów wzrasta nawet 4-krotnie. W takiej sytuacji klienci wynajmują wózki widłowe sezonowo. Po drugie - rośnie liczba wynajmowanych wózków widłowych na potrzeby realizacji konkretnych projektów, zaplanowanych na określony okres czasu. Operatorzy logistyczni przejmujące nowe powierzchnie magazynowe pod konkretny projekt i wynajmują wózki widłowe tylko na ten czas. Po trzecie - klienci coraz częściej decydują się na operację przejęcia floty, a więc w konsekwencji wynajmu wózków. Odchodzą w ten sposób od wózków widłowych będących ich własnością, decydując się na wynajem z pełną obsługą serwisową. Wynajem może być oczywiście formą zakupu na próbę, operatorzy są wtedy w stanie docenić ergonomię i zalety wynajmowanych wózków - dodaje.

- Klient zwykle decyduje się na wynajem wózka widłowego, gdy ma sporadyczne lub nieprzewidziane rozładunki towarów, a nie chce lub nie może inwestować w zakup nowego sprzętu. Istnieją również przypadki, gdy klient zakupił nowy lub używany wózek i oczekuje na jego dostawę, potrzebując jednocześnie sprzęt na „wczoraj” - mówi Anna Keppel-Płatek, szef wynajmu w firmie Jungheinrich Polska Sp. z o.o. Awaria posiadanych przez klienta urządzeń również może spowodować, że w okresie naprawy decyduje się on na wynajem. Poza tymi przypadkami, wynajem może być rodzajem „zakupu na próbę”. Klient zainteresowany zakupem urządzenia, może je najpierw przez kilka dni bezpłatnie przetestować i dopiero po udanym teście, zdecydować się na zakup. Jeśli kilkudniowa prezentacja nie wystarczy, klient może wynająć odpłatnie wózek na dłużej. Jeśli urządzenie się spodoba, wówczas dochodzi do zakupu takiego samego nowego wózka bądź wózka używanego, który był przedmiotem testu.

- Jeżeli klient chce wynająć wózek widłowy, to zazwyczaj potrzebuje go w danej chwili, a nie na stałe - podkreśla Iwona Szulczak-Peryt, manager ds. marketingu w firmie Linde Materiał Handling Polska Sp. z o.o. Najczęściej podejmuje decyzję o zakupie, gdy ma u siebie sezon i zwiększony przepływ towarów. Może też chcieć wynająć wózek na czas dostawy nowego lub na czas naprawy użytkowanego wózka. Czy jest to zakup na próbę? - Tak, jest to pewnego rodzaju „próba”. Klient wynajmując dany wózek, może sprawdzić czy pracuje on bez zarzutów, czy odpowiada danej specyfice pracy oraz czy ma odpowiednio dobrane parametry. Może sprawdzić też jakość i szybkość obsługi serwisowej. Zawsze klient może stwierdzić, czy dany wózek mu odpowiada w 100% i chciałby taki właśnie użytkować.

Zakup czy wynajem - co jest korzystniejsze dla klienta? Czy wynajmowany wózek widłowy może być przez najemcę wykupiony na własność?

- Nie można określić, która forma, wynajem czy zakup wózków na własność jest korzystniejsza dla klienta. Zależy to od polityki firmy i jej kondycji finansowej. Ostatnio wyraźnie zaznacza się trend w stronę wynajmu wózków widłowych z pełna obsługa serwisową - zauważa Eliza Świętochowska. Wózek może zostać wykupiony przez klienta w każdym momencie trwania umowy wynajmu długoterminowego, jeśli klient oświadczył przy podpisywaniu umowy, że taka opcja go interesuje - dodaje.

- To zależy, co klient tym wózkiem będzie przewoził i jak często. Jeżeli jest to potrzeba czasowa to prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie wynajem - zaznacza Iwona Szulczak-Peryt. Osoba rozważająca zakup wózka może skierować swoje pytanie do naszego reprezentanta handlowego, a on pomoże skalkulować stawki zarówno na wynajem krótkoterminowy jak również na wynajem długoterminowy, czy zakup za gotówkę. Zakup lub wynajęcie wózka wiąże się również z polityka finansową firmy. Jeżeli firma chce stale kontrolować koszty i znać miesięczny koszt utrzymania wózka, to powinna skorzystać z opcji wynajmu (wynajem krótko lub długoterminowy). W cenę tej usługi zawsze wliczona jest bowiem stawka za wynajem oraz koszt jego utrzymania w stałej gotowości do pracy. Jeżeli chodzi o możliwość odkupu, to w większości wypadków klient może wykupić użytkowany wózek na własność.

- Klient znając przeznaczenie i czas przez jaki będzie użytkował wózek widłowy, sam powinien zadecydować co będzie dla niego bardziej opłacalne - twierdzi Rafał Zdunek. Nasi doradcy po rozpoznaniu charakterystyki i intensywności pracy są zawsze gotowi, aby pomóc klientowi w dokonaniu najbardziej optymalnego rozwiązania. Wynajmowany wózek HYSTER, który spełnia oczekiwania klientów, w większości przypadków pozostaje u nich na zawsze.

W przytoczonych wcześniej przypadkach zdecydowanie korzystniejszy jest wynajem niż zakup. Za wynajmem przemawia to, że klient płaci tylko za czas eksploatacji urządzenia, a wolny kapitał może przeznaczyć na inne wydatki. Klient ponosi stałe koszty miesięczne i ma możliwość zaliczenia opłat za wynajem do kosztów uzyskania przychodu. Istnieje również grupa Klientów, którzy - zamiast kupować - wynajmują wózki długoterminowo, nawet przez kilka lat. Dla nich najważniejsze jest to, że przez cały okres wynajmu nie muszą się o nic martwić - zapewnia Anna Keppel-Płatek. Otrzymują sprzęt na bieżąco kontrolowany przez Urząd Dozoru Technicznego, ubezpieczony od AC/OC, nie ponoszą kosztów napraw i przeglądów konserwacyjnych, a w przypadku dłuższej naprawy i konieczności ściągnięcia wózka do warsztatu mają zapewnioną ciągłość pracy dzięki bezpłatnej dostawie wózka zastępczego. Odkup wózka w okresie wynajmu jest oczywiście możliwy, gdyż wszystkie wózki z floty wynajmu są jednocześnie wystawione na sprzedaż. Każdorazowa sprzedaż wózka z floty wynajmu skutkuje zamówieniem nowego wózka w to miejsce.

Jakie są warunki wynajmu wózków widłowych i jaka jest oferta w tym zakresie?

- Firma Jungheinrich prowadzi usługę wynajmu własnych wózków widłowych już od 1994 roku, dysponując aktualnie największą i najnowocześniejszą flotą wynajmu w Polsce, liczącą ponad 600 wysokiej klasy pojazdów o różnych parametrach i opcjach, co umożliwia optymalny dobór wózka do indywidualnych potrzeb każdego Klienta - informuje Anna Keppel-Płatek. Jungheinrich oferuje zarówno wynajem krótkoterminowy (już od jednego dnia), jak i długoterminowy (trwający kilka lat). Wynajem jest prowadzony z czterech oddziałów (Warszawa, Poznań, Sosnowiec, Wrocław), co korzystnie wpływa na optymalizację kosztów transportu wynajmowanych urządzeń do klienta, na szybkość realizacji zamówienia oraz terminowość dostawy na wskazane miejsce. Jest to flota „młoda”, w której większość wózków nie jest starsza niż rok, co ma wpływ na niezawodność w pracy, ograniczenie awaryjności wynajmowanych urządzeń do minimum, co korzystnie wpływa na minimalizację przestojów u klienta. Flota wynajmu obejmuje: akumulatorowe wózki widłowe do transportu poziomego oraz podnośnikowe z dyszlem, akumulatorowe wózki trój- i czterokołowe z przeciwwagą, wózki widłowe z napędem spalinowym (diesel/gaz) oraz wózki wysokiego składowania z masztem wysuwnym. Jungheinrich Polska posiada w ofercie wynajmu również dodatkowy osprzęt do wózków widłowych taki jak: kosze robocze, klamry do kartonów, paletyzery, przedłużki do wideł, dodatkowe baterie, stacje do wymiany baterii itp. Tak szeroka gama produktów gwarantuje klientowi wysoką jakość i wydajność pracy.
W cenie najmu gwarantujemy:
- regularne przeglądy,
- naprawy uszkodzeń wynikających z normalnej eksploatacji, nie zawinionych przez Najemcę,
- raz na rok wymianę ogumienia - jeżeli zaistnieje taka konieczność,
- ubezpieczenie od wszelkich ryzyk,
- wózek zastępczy na czas awarii,
- coroczną kontrolę wózków przez Urząd Dozoru Technicznego.
- Linde oferuje szeroką i nowoczesna flotę wózków widłowych. Wszystkie wózki są sprawdzone technicznie i dopuszczone przez UDT. Wózki elektryczne dostarczane są do klienta z baterią i prostownikiem. Klient ma możliwość wynajęcia wózka z dodatkowym osprzętem. Cena kalkulowana jest w oparciu o:
- rodzaj wynajmowanego wózka,
- ilość wynajmowanych wózków,
- czas na jaki wynajmowany jest wózek np. 2 dni / 2 miesiące
- częstotliwość wynajmu wózka
Specjalne rabaty stosowane są też, gdy wózek jest wynajmowany na czas dostawy innego wózka lub czas naprawy - dodaje Iwona Szulczak-Peryt.

- Zeppelin Polska Sp. z o.o. prowadzi wynajem krótkoterminowy oraz długoterminowy. Klient może wynająć wózek na dzień, miesiąc rok, bądź na kilka lat, płacąc jednakowe stawki podczas całego czasu umowy. Stawki wynajmu są zróżnicowane, zależą one bowiem przede wszystkim od czasu wynajmu, specyfikacji wózka, również od deklarowanej liczby motogodzin. Wszystkie stawki wynajmu krótko i długoterminowego kalkulowane są indywidualnie dla każdego klienta i są dostosowane do jego potrzeb - zapewnia Rafał Zdunek.

- Ceny na wynajem są kalkulowane pod potrzeby konkretnego klienta, nie mamy standartowych cenników - dodaje Eliza Świętochowska z firmy STILL Polska Sp. z o.o.

tagi: wózki widłowe , wynajem wózków widłowych , wynajem ,