Niewątpliwie najprostszą formą rozliczeń, która nie wymaga od podatnika prowadzenia ksiąg, składania deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy jest karta podatkowa. Stawki karty podatkowej określone są kwotowo i podlegają corocznie podwyższeniu o wskaźnik wzrostu cen konsumpcyjnych towarów i usług za okres pierwszych trzech kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego. Ich wysokość uzależniona jest między innymi, od rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników oraz liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z poźn. zm.).
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - to dobry sposób dla osób rozpoczynających działalność, jeżeli spodziewają się, że koszty działalności, które prawo pozwala odliczyć od podatku nie przekroczą 50% przychodu. Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Podstawę opodatkowania stanowi przychód bez pomniejszania o koszty jego uzyskania, w związku z tym, ta forma opodatkowania jest nieopłacalna, gdy zysk jest bardzo mały (wysokie koszty). Sposób naliczania podatku jest następujący: na koniec każdego miesiąca od sumy wszystkich przychodów odejmuje się składkę ZUS na ubezpieczenia społeczne - wynik stanowi kwotę do opodatkowania (tzw. podstawa do opodatkowania). Od podstawy nalicza się podatek, od którego odejmuje się składkę ZUS na ubezpieczenia zdrowotne. W ten sposób uzyskuje się ostateczną kwotę podatku, która należy zapłacić. Podatnicy korzystający z tej formy opodatkowania obowiązani są do prowadzenia ewidencji przychodów odrębnie za każdy rok podatkowy.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r., Nr 144 poz.930 z późn. zm.).
Podatkowa księga przychodów i rozchodów stanowi podstawową formę opodatkowania /opodatkowanie na zasadach ogólnych/ i można ją zastosować do wszystkich rodzajów działalności. Jest odpowiednia dla firm nie posiadających wysokiego dochodu lub tych, które nie przewidują dochodu w pierwszym okresie działalności. Jeżeli nie zadeklaruje się wyboru innej formy opodatkowania (tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo karty podatkowej lub według 19% stawki podatku), podatek dochodowy odprowadzany jest według skali progresywnej. Z tą formą opodatkowania wiąże się największa ilość obowiązków. Decydując się na zasady ogólne należy bowiem pamiętać, że do właściciela firmy będzie należało obliczanie wysokości comiesięcznych zaliczek na podatek i wpłacanie ich na rachunek urzędu skarbowego oraz wypełnianie comiesięcznych deklaracji PIT-5.
Podstawa prawna: Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. z późniejszymi zmianami oraz rozporządzenie ministra finansów z 17 stycznia 1997 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i z 16 grudnia 1999 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Najbardziej zaawansowaną i sformalizowaną formą ewidencji księgowej jest pełna księgowość. Tą formę opodatkowania stosuje się dla wszystkich rodzajów działalności. Obowiązek jej stosowania mają przedsiębiorcy, którzy osiągają w roku podatkowym przychód z działalności przekraczający 800 000 euro. Prowadzenie pełnej księgowości wiąże się z koniecznością założenia ksiąg handlowych, w których prowadzona jest ewidencja wszystkich zdarzeń gospodarczych oraz należności i zobowiązań firmy. To dość skomplikowana forma opodatkowania, wymagająca od przedsiębiorcy lub jego służb księgowych specjalistycznej wiedzy. Z tego też powodu często firmy, które się na nią decydują korzystają z usług profesjonalnych biur rachunkowych.
Podstawa prawna: Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (Dz. U. z 2002 Nr 76, poz. 694 ze zm).
tagi: podatki , formy opodatkowania ,
Tchibo ogłosiło nową, globalną strategię klimatyczną...
Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys...
W pierwszym półroczu 2025 roku sieci handlowe w Polsce...
W obliczu narastających napięć geopolitycznych i...
To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego...
Instytucje kontrolujące stopniowo zmieniają swój charakter...
Bitcoin może kosztować nawet 200 tys. dolarów...
Potrzebne zachęty do dłuższej aktywności zawodowej...