Wiadomości

Wzrost światowej konsumpcji ryb i owoców morza

Czwartek, 14 lipca 2016
Najnowszy Raport na temat stanu światowego rybołówstwa i akwakultury na rok 2016 (State of World Fisheries and Aquaculture report, tj. SOFIA 2016) Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) pokazuje, że światowa konsumpcja ryb i owoców morza przewyższa tempo wzrostu populacji. Według raportu konsumpcja ryb per capita wzrastała ze średnio 9,9 kg w latach sześćdziesiątych XX wieku przez 14,4, kg w latach dziewięćdziesiątych, aż do 19,7 kg w roku 2013. Wstępnie szacuje się, że dla roku 2014 i 2015 wskaźnik ten przekroczył 20 kg na osobę.
Ten wzrastający popyt wywiera trwały wpływ na kondycję naszych mórz i oceanów. Według danych FAO, prawie jedna trzecia (31,4%) światowych zasobów ryb jest przeławiana, a odsetek zasobów ryb poławianych na maksymalnym poziomie biologicznie zrównoważonym wyniósł 58,1 %. Tylko 10,5% światowych zasobów poławianych jest w sposób całkowicie zrównoważonych.

1.png


Szacuje się, że w 2050 roku na świecie będzie żyło około 9,7 miliarda ludzi. Dziś jest nas ponad 7 miliardów. Dlatego wybór produktów rybnych ze zrównoważonych źródeł jeszcze nigdy nie był tak ważny jeżeli chcemy, aby przyszłe pokolenia również mogły cieszyć się wartościami odżywczymi dostarczanymi ludziom przez ryby i owoce morza.

Zrównoważone rybołówstwo gwarancją zdrowej kondycji mórz i oceanów

MSC (Marine Stewardship Council) międzynarodowa organizacja non-profit, która ustanawia światowy standard w dziedzinie zrównoważonego rybołówstwa, pokazuje, że możliwe jest odpowiedzialne korzystanie z zasobów naszych mórz i oceanów i jednocześnie podtrzymywanie zasobów ryb i siedlisk morskich.

 „Niezrównoważone połowy zagrażają nie tyko ekosystemom morskim, ale też milionom ludzi, których dobrobyt zależy od zdrowia, produktywności i żywotności naszych oceanów.” – mówi Anna Dębicka, Koordynator Programu MSC w Polsce. „Możliwe są zrównoważone połowy, czyli prowadzone w sposób, który zapewnia produktywność naszych mórz i oceanów w przyszłości. Połowy z certyfikatem MSC są tego najlepszym przykładem. Zarządzanie tymi rybołówstwami oparte jest na najnowszej wiedzy naukowej co pomaga utrzymać zdrowe ekosystemy morskie oraz wspiera ochronę zasobów ryb i owoców morza dla nas i przyszłych pokoleń.”

Ryby i owoce morza pochodzące z rybołówstwa z certyfikatem MSC stanowią obecnie niemal 10% światowych połowów ryb dziko żyjących. Odsetek połowów z certyfikatem MSC jest jeszcze wyższy dla ważnych gatunków ryb i owoców morza, takich jak ryby białe (46%), homar(22%), czy też tuńczyk (16%).

Ostatnie analizy połowów z certyfikatem MSC pokazują, że 94% organizacji rybackich udoskonaliło swoje praktyki rybackie od momentu otrzymania warunków certyfikacji poprzez wykorzystanie nowych lub zmodyfikowanych technologii, prowadzenie badań naukowych czy zarządzanie rybołówstwem. Dzięki tym działaniom możliwe są bardziej selektywne połowy mające mniejszy wpływ na ekosystem morski.

Wybieraj niebieski znak MSC

„Sklepy, sieci handlowe, restauracje, szefowie kuchni, firmy i każdy z nas jako indywidualny konsument ma możliwość wpływania na rzeczywistą zmianę , czyli na to jak prowadzone są połowy w naszych morzach i oceanach. Wybierając ryby i owoce morza z niebieskim znakiem MSC nagradzamy zrównoważone rybołówstwo i motywujemy pozostałych by udoskonalili lub zmienili swoje działania. Ostatni raport FAO podkreśla ogromną wagę takiego zaangażowania.  Mam szczerą nadzieję, że będziemy świadkami wielu inicjatyw mających na celu zwiększenie podaży certyfikowanych zrównoważonych ryb i owoców morza na całym świecie, w tym w Polsce” – podkreśla Dębicka

Niebieski znak MSC można znaleźć na ponad 21 500 produktach w ponad 100 krajach na całym świecie. W Polsce dostępnych jest już ponad 300 produktów, które można znaleźć w pierwszej w Polsce wyszukiwarce ryb i owoców morza ze zrównoważonych połowów.

Znak MSC na produktach z ryb i owoców morza oznacza że:
  • Pochodzą one z rybołówstwa poławiającego dziko żyjące ryby, które przeszło niezależny proces certyfikacji zgodnej z naukowo ugruntowanym Standardem MSC dla zrównoważonego rybołówstwa.
  • Są w pełni identyfikowalne i możliwe do prześledzenia aż do zrównoważonego źródła.

Przeczytaj o tym jaki wpływ na ekosystemy morskie mają rybołówstwa z certyfikatem MSC w naszym Raporcie Wpływ Globalny >
Obejrzyj film o tym, dlaczego warto wybierać ryby i owoce morza ze znakiem MSC >
Sprawdź jakie ryby i owoce morza ze zrównoważonych połowów dostępne są na półkach sklepów całego świata >



tagi: ryby , owoce morza , wzrost światowej konsumpcji , State of World Fisheries and Aquaculture report ,