Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A. jest najstarszym producentem pierników i wafli w Polsce, a jednocześnie jednym z najstarszych w Europie. Historia Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A. potwierdza, że ludzie byli i są najważniejszym kapitałem i sercem firmy. Od ponad 250 lat, dzięki nim została zachowana ciągłość i tradycyjne receptury wypieku Jedynych Prawdziwych, Toruńskich Pierników.
Początki firmy sięgają 1763 r. Jej założycielem był Jan Weese, który dzięki małżeństwu z wdową po piernikarzu – Dorotą Schreiber, stał się właścicielem warsztatu piernikarskiego. Tak rozpoczęła się budowa rodzinnej firmy produkującej Toruńskie Pierniki. W 1869 r. wnuk Weesego – Traugut, przekształcił warsztat w nowoczesną, jak na ówczesne czasy fabrykę, a jego potomkowie rozsławili jej produkty na całym świecie, m.in. w: Turcji, Japonii, Chinach i Honolulu.
Fabryka, którą tworzą ludzie
W związku z dynamicznym rozwojem i rosnącym popytem, w 1885 r., w samym sercu toruńskiej Starówki, przy ul. Strumykowej zbudowano kolejną fabrykę, której miejsce dokładnie 130 lat później, zajęło Muzeum Toruńskiego Piernika.
W okresie międzywojennym fabryka Weesego była jednym z największych przedsiębiorstw na Pomorzu. W 1913 r. zakończono budowę kolejnej, jeszcze większej fabryki na przedmieściach Torunia. To właśnie w tym miejscu, do dziś, produkowane są wszystkie wyroby Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A.
W 1939 r. Gustaw Weese sprzedał fabrykę Związkom Spółdzielni Spożywców „Społem”. Podczas II Wojny Światowej uległa częściowemu zniszczeniu, przechodząc ponownie w ręce dawnego właściciela, który wywiózł część maszyn do Niemiec.
Choć w czasie wojny fabrykę zniszczono, dzięki ludziom przetrwały jej najcenniejsze aktywa – receptury. Za sprawą zaangażowania pracowników, udało się ją odbudować i wznowić produkcję, która wkrótce dynamicznie wzrosła.
W 1991 r. jako pierwszy zakład cukierniczy w Polsce, firma została przekształcona w spółkę akcyjną, przyjmując obecną nazwę: Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A. Jej akcjonariuszami stali się pracownicy. W tym czasie rozpoczęto inwestycje w nowoczesne linie produkcyjne. Firma do dziś pozostaje w rękach pracowników, dlatego jej kapitał jest w 100% polski.
Unikatowy sposób wytwarzania
Produkcja pierników odbywa się według tradycyjnej metody przygotowania ciasta piernikowego. Jest ono poddawane procesowi leżakowania, tak zwanemu dojrzewaniu. Stosowany niegdyś przez toruńskich Mistrzów Piernikarskich, jest kontynuowany przez Fabrykę Cukierniczą Kopernik S.A.
Leżakowanie ciasta jest kosztowne i skomplikowane. Kluczową rolę odgrywa w nim wiedza i doświadczenie Mistrzów Piernikarskich. Pomimo tych niedogodności, zarządzający Fabryką są zgodni, że nie wyobrażają sobie, aby ich pierniki były przygotowywane w inny sposób.
Pierniki od wieków uznawane są za najbardziej charakterystyczny symbol Torunia. Obecnie są również znane i cenione na całym świecie. Pilnie strzeżone receptury, najlepszej jakości składniki, ale przede wszystkim ludzie, dbający o ich wyjątkowość z niezmienną pasją i zaangażowaniem, sprawiają, że Toruńskie Pierniki są tak niepowtarzalne.