Advertisement

Wiadomości

500 Pań już skorzystało z akcji „Muszkieterowie dla Polek”

Wtorek, 26 sierpnia 2008
Poznań, 8 sierpnia 2008r. - Ponad 500 Pań skorzystało z profilaktycznych badań mammograficznych organizowanych w ramach akcji „Muszkieterowie dla Polek". W specjalnie podstawionych przed supermarketami Intermarché oraz  Bricomarché mammobusach Panie mają do swojej dyspozycji profesjonalną obsługę oraz najwyższej jakości sprzęt do badań. „Muszkieterowie dla Polek" to pierwsza kampania skierowana głównie do kobiet z małych i średnich miast.

Celem kampanii „Muszkieterowie dla Polek" jest ułatwienie dostępu do badań mammograficznych oraz  uświadomienie Paniom jak ważna jest profilaktyka. To także szansa dla wszystkich kobiet, które zniechęcone wielotygodniowym oczekiwaniem oraz utrudnionym dostępem do odpowiednich ośrodków - rezygnowały z badań ratujących życie. Niska świadomość konieczności wykonywania badań profilaktycznych to jedna z podstawowych bolączek polskiej medycyny. Pod względem profilaktyki leczenia nowotworów piersi Polska plasuje się w Europie na szarym końcu, wyprzedzając jedynie Albanię.

 

„Brak dostępu do profesjonalnych badań to jeden z palących problemów społecznych. Chcemy przyczynić się do jego rozwiązania" - mówi Eliza Orepiuk, Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów. Dr n. med. Dariusz Godlewski, dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów OPEN - współorganizator kampanii, dodaje: „Trzeba obalić stereotyp dotyczący mammografii. Okresowe badanie, połączone z wykonywaną regularnie samokontrolą piersi
i jest gwarancją zdrowia. Zapewnia tym samym kobietom i ich bliskim spokój oraz lepszy komfort życia. Nawet jeśli jakieś zmiany są wykrywane, w większości mają łagodny charakter. 9 na 10 diagnozowanych guzków to nie rak.".

 

Większość akcji „Muszkieterowie dla Polek" odbywa się w miastach o liczbie mieszkańców nieprzekraczającej 70 000, zatem szanse na badanie mają również panie z mniejszych miejscowości.  Aż 32 razy mammobusy staną pod placówkami sieci w województwie wielkopolskim, 10 razy na terenie województwa łódzkiego i 5 razy w miastach kujawsko-pomorskiego.   „To niezwykle ważna i cenna inicjatywa. Statystyki wyraźnie wskazują, że znacznie więcej kobiet właśnie z małych ośrodków nie korzysta z badań mammograficznych. A przecież takie badanie to żaden wstyd. Badania zorganizowane przez Muszkieterów to kolejna akcja profilaktyczna zorganizowana w naszym mieście. Takich przedsięwzięć nigdy jest nie za wiele. Obawy, brak świadomości, lęk przed diagnozą - to najczęstsze powody rezygnacji z mammografii. Podczas gdy badania profilaktyczne są jedyną gwarancją zachowania zdrowia... i życia" - powiedziała wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Podsadna.

 

Profilaktyczne badanie mammograficzne powinno być wykonywane u kobiet, które ukończyły 35 lat, co dwa lata. Panie po 50 roku życia powinny zgłaszać się na mammografię co roku. Badanie jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne
i nieinwazyjne. Tymczasem w Polsce w dalszym ciągu z powodu nowotworu piersi umiera co roku 7 tysięcy kobiet. Lekarze nieustannie alarmują: co 10 lat z mapy Polski znika 50 - 60-tysięczne miasto kobiet. Mammografia to odpowiedź na te dramatyczne statystyki. Profilaktyka oznacza zdrowie.

 

Mammografia a rak piersi:

Þ Co roku 12 000 Polek dowiaduje się, że choruje na raka piersi, ponad połowa z nich umiera, ponieważ nowotwór jest zbyt późno wykrywany,Þ Zakrojone na szeroką skalę badania mammograficzne, pozwalające na wczesną diagnozę, uratowałyby rocznie życie nawet 2500 kobiet,Þ Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u Polek,Þ Niewiele ponad 20% Polek zgłasza się na badania mammograficzne,Þ 60 - 70% kobiet trafia do lekarza w III lub IV stadium zaawansowania choroby, kiedy szansa na wyleczenie jest znacznie niższa,Þ Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, nim staną się one jawne klinicznie,Þ Guzy o średnicy nieprzekraczającej 1cm są w pełni uleczalne - taką wielkość nowotwór osiąga po 8 - 9 latach rozwoju,Þ Sprzęt, z którego mogą skorzystać Panie, wykrywa już zmiany wielkości 1 - 2mm,Þ Większość kobiet czeka z wizytą u lekarza i rozpoczęciem leczenia, aż guz rozrasta się do 3cm średnicy,Þ Polki zapadają na raka piersi znacznie rzadziej, niż np. Amerykanki, jednak statystyki umieralności są odwrotne. Þ Według danych Centrum Onkologii w Warszawie w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej 70% chorych kobiet leczy nowotwory w pierwszym stopniu zaawansowania, w Polsce ten odsetek wynosi zaledwie 12%.

tagi: Mammografia ,