Posługując się Piramidą Żywieniową mamy pewność, że nasza dieta będzie prawidłowo zbilansowana, pełnowartościowa i urozmaicona. Jacek Wyrzykiewicz, PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska w rozmowie z Moniką Kociubińską zwraca uwagę na fakt, że na trzecim miejscu w Piramidzie zlokalizowane są sery.
Dlaczego sery są tak ważne w codziennej diecie?
To szczególnie ważna grupa, dostarczająca do organizmu odpowiednią ilość m.in. wapnia, białka i witaminy B12. Produkty te stanowią cenne źródło białka. Oznacza to, że zawierają one odpowiedni skład aminokwasów potrzebnych naszemu organizmowi. Po sery najlepiej sięgać 2-3 razy dziennie. Zawierają najwięcej wapnia i białka, a ponadto fosforu, magnezu, żelaza oraz witaminy B2, witaminy A, Beta-karotenu i witaminy E. Umieszczenie sera i innych produktów mlecznych już na trzecim miejscu Piramidy Zdrowego Żywienia pokazuje jak ważnymi są one produktami w naszej codziennej diecie i dlatego warto dbać o ich obecność w naszym jadłospisie. Jednocześnie bogata oferta smakowa serów z najwyższej jakości składników, od puszystych serów kremowych Almette, poprzez całą paletę serów topionych Hochland bez konserwantów, po sery pleśniowe Valbon, sprawia, że produkty te wciąż zaskakują nas mnogością potraw, do których można je zastosować.
Jaki wpływ mają na nasz organizm?
Sery są bogatym źródłem wielu składników odżywczych, które w pozostałych produktach mlecznych występują z dużo mniejszą koncentracją. W serach możemy znaleźć wysokowartościowe białko o wzorcowym składzie aminokwasów, wapń w ponad ośmiokrotnie większej ilości niż w mleku, fosfor, magnez, żelazo, potas, cynk, witaminę A, E i D, beta-karoten oraz witaminy z grupy B, w tym szczególnie witaminę B2. Niezwykłość serów potwierdza ich skład – z wyjątkiem błonnika i witaminy C sery zawierają wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Skład ten ma bezpośredni wpływ na stan naszego organizmu. Wysoka zawartość białka, jako głównego materiału budulcowego, stymuluje wzrost i rozwój organizmu, w tym przede wszystkim mięśni i tkanki nerwowej. Białko wchodzi w skład wszystkich tkanek, enzymów, hormonów i przeciwciał, dlatego też jego odpowiedni poziom w diecie jest tak istotny. Wapń to niezbędny składnik dla naszych kości i zębów. Jedząc dużo serów chronimy organizm przed osteoporozą. Ponadto wapń jest niezbędny do prawidłowej pracy serca, regulując m.in. kurczliwość mięśni, krzepnięcie krwi oraz obniżając cieśninie krwi. Badania wskazują także na istotną rolę wapnia w obniżaniu ryzyka wystąpień nowotworów jelita grubego.
Dodatkowo sery, a wśród nich serki Almette, Valbon i Piato, stanowią dobre źródło tyrozyny – aminokwasu, który zwiększa odporność na zmęczenie i stres oraz korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Niedobór tyrozyny (a więc także małe spożycie serów) wpływa na obniżenie poziomu dopaminy, której zawartość stymuluje nasz nastrój. Zbyt niski poziom dopaminy może prowadzić do depresji, wysoki zaś poziom skutkuje dobrym nastrojem i pozytywnym nastawieniem do życia. Sery Hochland to także źródło sprzężonych dienów kwasu linolowego (CLA), które wykazują wiele działań prozdrowotnych – przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe. Badania dowodzą również, że spożywanie produktów z odpowiednią zawartością CLA redukuje zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie.
Dlaczego tak często zapominamy o śniadaniu?
Szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków i brak czasu wolnego to główne przyczyny. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak ważny to posiłek dla naszego organizmu i jak bardzo szkodzimy sobie w ten sposób. Brak śniadań powoduje wzmożony głód w dalszej części dnia. W ten sposób na kolejny posiłek zjemy dużo więcej. Większy głód oznacza także niekontrolowane, nie zawsze zdrowe przekąski między posiłkami i podjadanie. Zapominanie o śniadaniu prowadzi do nieregularnego jedzenia, co z kolei zaburza metabolizm i istotnie zwiększa szanse na odkładanie się tkanki tłuszczowej. Warto przy tym wiedzieć, że śniadanie daje nam nie tylko energię i siłę do pracy, lecz także zwiększa koncentrację i stanowi siłę napędową dla naszego mózgu, który już od wczesnych godzin porannych musi pracować na najwyższych obrotach. Jedząc regularnie co 3-4 godziny zapewniamy sprawne funkcjonowanie organizmu, przyspieszamy metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Badania dowodzą także, że regularne spożywanie śniadań sprzyja szczupłej sylwetce! Warto zatem na nowo odkryć smak śniadań.
Dziękuję za rozmowę!